Pomôže joga schudnúť? – 5 účinkov jogy na naše telo

V decembri sa mnoho žien zaoberá zväčšeným bruchom. Je teda úplne pochopiteľné, že mnohí z nás premýšľajú, aké cvičenia by mohli zaradiť do svojho nabitého pracovného programu.  Medzi absolútne najpopulárnejšie druhy cvičenia pre ženy patrí joga. Viete, s čím všetkým vám môže pomôcť?

Hneď na začiatku vám musíme povedať jednu vec. Je verejným tajomstvom, že neexistuje cvičenie, ktoré by vám pomohlo s cieleným úbytkom hmotnosti brucha. Chudnutie je postupný proces, pri ktorom sa telo postupne zbavuje uloženého tuku vo všetkých problémových oblastiach.

Takže keď vám niekto povie, že jeden typ cvičenia vám pomôže schudnúť v jednej problémovej oblasti, povedzte mu, že to tak nefunguje a že je to nezmysel. (Áno, to platí aj pre drepy.)

Na druhej strane, typ cvičenia, ktorý si vyberiete, môže mať pozitívny vplyv na iné oblasti vášho fyzického aj duševného zdravia.

Čo presne môže joga priniesť do vášho života?

jóga

Redukcia stresu

Hoci sa hovorí, že alkohol je metlou ľudstva, v súčasnosti by bolo vhodné obohatiť toto príslovie o stres. Ak je krátkodobá, môže nás podnietiť k lepším výkonom. Problémom je, že sme takmer neustále v strese. (Pre prácu, pre platenie účtov, pre partnera…)

Stres môže narušiť vaše vzťahy a môže mať negatívny vplyv na vaše celkové zdravie (jeho produktom môže byť nespavosť, neplodnosť, rakovina alebo znížená imunita). Ak však začnete pravidelne cvičiť jogu, malo by to prispieť k vášmu celkovému uvoľneniu a k tomu, aby ste sa (aspoň trochu) uvoľnili.

jóga účinky

Zníženie zápalu

Niektoré štúdie ukázali, že pravidelné cvičenie jogy môže mať u niektorých ľudí pozitívny vplyv na zníženie zápalu. Podobné zistenia potvrdila aj menšia štúdia z roku 2014, ktorá dospela k rovnakým výsledkom v skupine pacientok s rakovinou prsníka.

Hoci v tejto chvíli ešte nemôžeme hovoriť s istotou, v súčasnosti sa zdá, že joga môže mať skutočne pozitívny vplyv na zdravie ľudského tela.

Zlepšenie kvality života

Ľudia, ktorí pravidelne cvičia jogu, môžu pozitívne ovplyvniť všetky oblasti života. 

Cvičenie jogy môže mať pozitívny vplyv na:

  • Úzkosti
  • Zmeny nálady
  • Únava
  • Imobilita
  • Depresia
jóga účinky

Zastavte chronickú bolesť

Joga môže byť po konzultácii s lekárom vhodná aj pre ľudí trpiacich chronickou bolesťou. Môže k nim dôjsť po úraze alebo v dôsledku poruchy pohybového aparátu. Nemusíme však ísť tak ďaleko. Mnohé ženy trpia bolesťou spôsobenou syndrómom karpálneho tunela. Je to spôsobené manuálnou prácou a prácou s počítačom.

Pravidelné cvičenie jogy vedie k lepšej koordinácii pohybov, posilneniu svalov a často aj k uvoľneniu preťažených oblastí.

Zlepšenie spánku

Ak máte veľa starostí spôsobených stresom a úzkosťou, je úplne pochopiteľné, že v noci nemôžete dobre spať. Riešením môžu byť samozrejme tabletky na spanie. Je to však len krátkodobá skratka. Je oveľa lepšie prísť na to, ako zaspať bez nich.

Joga by vám v tom mohla pomôcť veľmi ľahko. Najmä ak sú vaše problémy so spánkom spôsobené aj nejakými zdravotnými problémami. Napríklad vysoký krvný tlak alebo obezita.

jóga účinky

Ako teda vidíte, joga vás nezbaví brušného tuku okamžite, ale prispeje k celkovej harmonizácii vášho tela a mysle.

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/nutrition/13-benefits-of-yoga – 13 vedecky podložených výhod jogy (anglicky)

Vložiť komentár