Kategórie
Osobná starostlivosť Zdravie a životný štýl

Nebezpečné trendy: Toto vám poškodí upravený vzhľad!

Dnešnému svetu vládnu sociálne siete. Ak vytvoríte dostatočne zaujímavý obsah, je pravdepodobné, že si časom vybudujete silnú základňu sledovateľov, ktorí budú robiť všetko, čo im poviete. Problémom je, že takíto podnikavci vytvárajú trendy, ktoré sú nevhodné alebo priamo nebezpečné. Preto sa pozrieme na to, na čo by ste si mali dávať pozor pri surfovaní na internete.

Výhodou dnešnej doby je nepochybne to, že hviezdou sa môže stať takmer každý. Nemusíte teda čakať, kým vás na ulici osloví náhodný agent z modelingovej agentúry, ani na iný typ objavenia vašej jedinečnosti. To však ide ruka v ruke s problémom, že nám môžu radiť ľudia, ktorí nie sú odborníkmi vo svojom odbore. V honbe za senzáciami sa podelia o nejakú kozmetickú alebo pleťovú kúru, ktorá by mala byť v istom zmysle prospešná, ale v konečnom dôsledku vám môže skôr ublížiť.

Preto sa pozrieme na niektoré z najhorších vecí, ktoré môžete nájsť na internete a z ktorých by ste si rozhodne nemali brať príklad.

DIY kozmetika

Určite je skvelé, ak si môžete doma vyrobiť vlastnú soľ do kúpeľa alebo jednoduchú masku na tvár DIY. Rozhodne sa však nepúšťajte do ničoho zložitejšieho, čo si vyžaduje vysokú vstupnú kvalitu materiálov, odborné znalosti a bezpečnostné testy. Zvyčajne hovoríme o domácich krémoch a iných kozmetických výrobkoch, ktoré obsahujú pre vás neznáme látky. (Prírodné zložky nemajú takú dlhú trvanlivosť, takže môžu začať plesnivieť a žltnúť. Manipulácia s chemikáliami môže spôsobiť podráždenie a iné vážne problémy.)

Agresívne peelingynebezpečná kozmetika agresivné peelingy

Niektoré ženy nechcú utrácať peniaze za kozmetičku, a tak sa nejako zákerne dostanú k profesionálnej kozmetike, ktorá im pri neodbornom zaobchádzaní môže ublížiť. Platí to najmä pre silné chemické peelingy, ktorých popularita v poslednom čase stúpa. Keďže môže dôjsť k podráždeniu a popáleniu, vždy si vyberte peeling na domáce použitie a v prípade nepríjemného pocitu ho okamžite odstráňte.

Domáce odstránenie pieh a materských znamienok

Čo by ste rozhodne nemali robiť, je odstraňovať pehy a znamienka sami. Nemusí to dopadnúť dobre. Ak vás trápi znamienko, navštívte dermatológa, ktorý vám ho buď vyreže, alebo vypáli laserom. Na pehy nepoužívajte agresívnu citrónovú šťavu alebo bielidlo, ale používajte make-up, opaľovací krém alebo siahnite po špeciálnom kréme, ktorý vyrovnáva tón vašej pleti. Všetko ostatné je naivný hazard so zdravím.

Používanie dezodorantu namiesto podkladu

odstranenie peih znamenok

Môže sa to zdať ako skvelá úspora peňazí, ale v skutočnosti je to hlúpy nápad. Dezodorant patrí do podpazušia, kde dokáže redukovať pot a jeho zápach. Rozhodne však nepatrí na citlivú pokožku tváre. Ak to však musíte vyskúšať, nebuďte prekvapení, ak môžete očakávať problémy s upchatými pórmi, akné a zápalmi.

Lepidlo na čierne bodky

Ďalší rádoby chytrý nápad hovorí, že čierne bodky môžete odstrániť pomocou lepidla. Okrem toho, že sa vám lepidlo môže dostať do oka (čo naozaj nechcete), môže podráždiť vašu pokožku.

Krém proti hemoroidom na opuchnuté oči

domace bielenie pokožky

Ak vás už dlho trápia kruhy pod očami a opuchy, je pochopiteľné, že sa ich chcete zbaviť. Rozhodne by ste však nemali skúšať aplikovať krém na hemoroidy pod oči. Už len preto, že pokožka okolo očí je veľmi citlivá a nemôže sa na ňu len tak niečo dostať. Oveľa lepším riešením je priložiť si na oči dva plátky vychladenej uhorky.

Domáce bielenie pokožky

Toto už bolo spomenuté v jednom z predchádzajúcich bodov, ale je to také zlo, že ho musíme spomenúť v samostatnom odseku. NIKDY, a tým myslíme naozaj NIKDY, nepokračujte v bielení pokožky. Najmä ak máte v úmysle siahnuť po priemyselných chemikáliách. Je to hazard s vašou krásou aj zdravím. (A tiež sa pokúste prijať skutočnosť, že máte tón pleti, ktorý sa nedá zosvetliť. Možno nezodpovedá súčasným trendom, ale to neznamená, že je vaša farba pleti menej krásna.)

Už ste niekedy prepadli nebezpečnému trendu? Ak áno, ako to dopadlo?

Zdroje informácií

https://www.thehealthy.com/beauty/dangerous-beauty-trends/ – Nebezpečné beauty trendy (anglicky)

https://www.insider.com/skin-care-trends-dermatologists-hate-2018-12 – Čo nerobiť v starostlivosti o pleť podľa odborníkov (anglicky)

 

Kategórie
Zdravie a životný štýl

GAPS diéta: Ako funguje, pre koho je určená

V posledných desaťročiach sa na nás zo všetkých strán valia najrôznejšie diéty. Je ich toľko, že pomaly strácame orientáciu. Je to trochu škoda, pretože niektoré z nich sú naozaj zaujímavé. Patrí medzi ne aj diéta GAPS, ktorá má údajne pozitívny vplyv na funkciu mozgu. Nižšie sa pozrieme na to, čo by ste o ňom mali vedieť.

O vegetariánoch a vegánoch ste už pravdepodobne počuli. Viete tiež, že ľudia na keto a nízkosacharidovej diéte dbajú na zvýšený príjem bielkovín a tukov. Na čo je však takáto diéta GAPS dobrá? To je trochu ťažká otázka.

Napriek tomu je diéta GAPS veľmi zaujímavá. Funguje na princípe vyradenia určitých potravín (najmä obilnín a sacharidov), ktoré môžu ovplyvniť fungovanie mozgu.

Zdá sa vám to zvláštne? Ak áno, nižšie vám podrobne predstavíme diétu GAPS.

Čo je to diéta GAPS?

čo je to GAPS diéta

Slovo GAPS je skratka pre črevný a psychologický syndróm. Táto diéta sa v podstate zaoberá tým, ako môže stav črevnej mikroflóry ovplyvniť psychiku človeka. Teória hovorí, že diéta GAPS môže ovplyvniť prejavy určitých zdravotných problémov.

Podľa teórie Dr. Natashy Campbell-McBride, ktorá túto diétu vymyslela, má zlepšiť:

 • Poruchy autistického spektra
 • ADHD
 • Dyslexia
 • Dyspraxia
 • Obsedantno-kompulzívna porucha
 • Bipolárna porucha
 • Schizofrénia
 • Poruchy príjmu potravy
 • Detské potravinové intolerancie a alergie

V súčasnosti sa tento prístup stále považuje za neobvyklý a jeho princípy sa stále skúmajú. V súčasnosti sa však objavujú prvé správy o tom, že stav črevnej mikroflóry môže mať vplyv na rozvoj úzkosti a depresie.

Zásady diéty GAPS

Diéta GAPS vyžaduje obmedzenie alebo úplné vylúčenie určitých druhov nápojov a potravín. Patria sem obilniny, pasterizované mliečne výrobky, rafinované cukry a škrobová zelenina.

Podľa mnohých odborníkov je táto diéta kontroverzná, pretože obsahuje príliš veľa obmedzení (čo môžu napríklad autisti zle znášať, pretože chcú potraviny, na ktoré sú zvyknutí). Na druhej strane, ak sa rozhodnete vyradiť zo svojho jedálnička rafinované cukry, pravdepodobne vám to pomôže. (Aspoň z hľadiska zníženia hmotnosti.)

Fázy diéty GAPS

fázy zásady diéty GAPS

Diéta GAPS má šesť fáz. V prvej fáze sa odporúča jesť doma pripravený vývar a piť probiotické nápoje, ako aj konzumovať zázvorový, mätový a harmančekový čaj. Môžete tiež jesť domáci jogurt a piť kefír. V druhej fáze sa pridajú vaječné žĺtky, ghí a dusené mäso so zeleninou. V tretej fáze môžete jesť a piť to isté, čo v predchádzajúcich fázach, ale ďalej pridáte avokádo a fermentovanú zeleninu. Vo štvrtej fáze môžete pridať aj pečené alebo grilované mäso, zeleninovú šťavu, za studena lisovaný olivový olej a GAPS chlieb.

V piatej fáze si doprajte jablkovú šťavu, surovú zeleninu (ošúpané uhorky, ľadový šalát) a ovocie okrem citrusov. V šiestej fáze potom pridáte ďalšie ovocie, tentoraz citrusové.

GAPS diéta a doplnky stravy

GAPS diéta a doplnky stravy

Počas diéty GAPS sa odporúča užívať aj probiotické doplnky. Odporúčajú sa tiež doplnky stravy, ktoré obsahujú nenasýtené mastné kyseliny omega 3 a omega 6 a tráviace enzýmy.

Môžete tiež vyskúšať chitosan. Ide o polysacharid, ktorý sa prirodzene nachádza vo vonkajších kostrách mäkkýšov. Medzi jeho schopnosti patrí viazať na seba ťažké kovy. Pridáva sa aj do výživových doplnkov na podporu chudnutia.

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/nutrition/gaps-diet – GAPS diéta: prehľad založený na dôkazoch (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/325046 – Všetko o diéte GAPS (anglicky)

 

Kategórie
Výživa a šport Zdravie a životný štýl

Ako urýchliť spaľovanie tukov? Môžete si pomôcť prirodzeným spôsobom

Kilá navyše mnohým z nás robia vrásky. Okrem toho, že nám bránia nosiť naše obľúbené oblečenie, môžu nám dokonca spôsobiť zdravotné problémy. Lenže ani po intenzívnom cvičení a zmene stravy nemusíme vidieť veľké výsledky. Preto sa pozrieme na niekoľko tipov, ako môžete podporiť rýchlejšie spaľovanie tukov.

Hoci sa nás spoločnosť snaží presvedčiť o opaku, tukové tkanivo nemožno vnímať len negatívne. Naši predkovia napríklad prežili obdobia, keď nemali dostatok potravy (tuk slúži ako zásobáreň energie).) Tuk je tiež hormonálne aktívny (čo je dôležité najmä pre ženy), chráni naše vnútorné orgány pred poškodením a je dôležitý pre normálnu termoreguláciu.

Na druhej strane musíme pripustiť, že nedostatok pohybu, psychické problémy, ktoré spôsobujú emocionálne prejedanie, a nadbytok nezdravých potravín vedú k rýchlemu nárastu hmotnosti, ktorého nie je ľahké sa zbaviť. Najistejším spôsobom, ako schudnúť, však nie je hladovanie, ale zdravá strava a dostatok pohybu.

ako spaliť tukyMôžete tieto dva zabijaky tuku podporiť ďalšími tipmi na chudnutie? Na to sa pozrieme nižšie.

Spaľovače tukov

Ak chcete zefektívniť čas strávený cvičením, môžete vyskúšať spaľovače tukov, ktoré zvýšia váš výkon. Hľadajte napríklad také, ktoré obsahujú chitosan. Chitosan je látka prírodného pôvodu, ktorá sa nachádza v tvrdých vonkajších vrstvách mäkkýšov. Dá sa však získať aj z niektorých húb. Je zaujímavé, že chitosan sa v žalúdku mení na gél. V dôsledku toho by sa malo zhoršiť vstrebávanie tukov. Niektoré zdroje tiež uvádzajú, že by mal pomáhať znižovať hladinu cholesterolu. V spojení so zdravým životným štýlom podporuje chudnutie.

Proteíny

Ak nechcete prísť o aktívnu svalovú hmotu a nechcete byť hladní, dobrým tipom by pre vás bola strava so značným podielom bielkovín. (Takže žiadne mäso nasiaknuté tukom.) Bielkoviny môžu regulovať chuť do jedla a podporovať spaľovanie tukov.

čo na spalovanie tukov

Spánok

Možno tomu nechcete veriť, ale cesta k štíhlejšej línii vedie nepochybne cez pravidelný spánok. Ak máte málo spánku, nebudete mať dostatok energie na cvičenie. Okrem toho vaše telo bude nedostatok energie kompenzovať tým, že vás bude nútiť jesť nezdravé a vysokokalorické potraviny.

Voda

Veľa ľudí o tom nikdy neuvažuje, ale nadbytočné kalórie sa dajú vypiť. Namiesto polotučného mlieka si do kávy dajte plnotučné mlieko, oslaďte si čaj alebo si dajte obľúbenú limonádu. Ovocné šťavy a džúsy tiež obsahujú veľa kalórií a nepochybne aj alkohol. Ak teda chcete mať príjem kalórií pod kontrolou, snažte sa piť čo najviac čistej vody.

Káva

Ak to nepreháňate (a nesladíte), káva vám môže pomôcť zhodiť nadbytočné kilogramy. Ako vieme, do mnohých spaľovačov tukov sa pridáva kofeín, ktorý môže mierne zrýchliť metabolizmus.

ako schudnuť spalovanie

Probiotiká

Stav črevnej mikroflóry môže tiež úzko súvisieť s chudnutím. Ak nie je v harmónii, môže zvýšiť vstrebávanie tukov z jedla, ktoré konzumujete. Z tohto dôvodu môžete skúsiť pravidelnejšie konzumovať kimči, kyslú kapustu, kefír, kombuchu a iné probiotické potraviny a nápoje.

Prerušovaný pôst

Niektorým ľuďom vyhovuje aj prerušovaný pôst, počas ktorého sa opakujú obdobia normálneho jedenia a pôstu. (Zvyčajne je to jeden deň takto a druhý deň inak.) Niektorí ľudia tiež konzumujú jedlo len niekoľko hodín. (Diéta 16:8 a pod.) Pri tejto metóde si však musíte dávať pozor na veľkosť porcií jedla a ich kalorickú náročnosť.

Ako vidíte, chitosan je dobrá voľba, ktorú možno kombinovať s cvičením, zmenou stravovacích návykov a ďalšími tipmi, ktoré podporujú spaľovanie tukov.

Zdroje informácií

https://www.harmoline.cz/spalovani-tuku/ – Rýchle spaľovanie tukov (česky)

https://www.healthline.com/nutrition/best-ways-to-burn-fat – 12 udržateľných spôsobov spaľovania tukov (anglicky)

https://www.verywellfit.com/body-into-fat-burning-machine-1231548 – Ako spáliť viac tuku (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/chitosan-supplements – Všetko o chitosane (anglicky)

Kategórie
Výživa a šport Zdravie a životný štýl

Najlepšie probiotiká: prehľad účinkov 5 najdôležitejších kmeňov

Ak ste posledných pár rokov nežili pod skalou, pravdepodobne ste si všimli, že ľudia by mali mať v strave pravidelný prísun probiotík. Keďže však ide o pomerne širokú tému, v našom dnešnom článku sa bližšie pozrieme na jej špecifiká.

V zdravej strave by v žiadnom prípade nemali chýbať vitamíny, minerály, vláknina a ďalšie látky, ktoré sú dôležité pre imunitný systém, ako aj pre všetky kľúčové telesné procesy (premena potravy na energiu, delenie a obnova buniek…) a trávenie.

Problémom je, že okolo nás je toľko pokušení v podobe čokolád, vyprážaných zemiakových lupienkov a iných pochutín, že len málokto z nás siahne po niečom, čo možno nie je na prvý pohľad také lákavé, ale je dôležité pre udržanie nášho fyzického zdravia.

To platí aj pre potraviny a nápoje, ktoré obsahujú probiotiká. (Kto by si dobrovoľne dal kefír alebo kyslú kapustu, že?) Ale ani keď sa rozhodnete zamerať na tieto potraviny a nápoje, nemáte smolu, pretože nemusia obsahovať to najdôležitejšie.

Ktoré kmene probiotík by ste teda mali sledovať pri čítaní etikiet?

Čo sú probiotiká?

čo sú probiotiká

Probiotiká sú živé baktérie, ktoré považujeme za hodnotné a prospešné pre človeka. Cieľom probiotík je dostať sa do čreva (kde žije veľká kolónia baktérií a iných mikroorganizmov). V črevách sa vstrebávajú živiny a buduje sa silná imunita. Existujúce mikroorganizmy v našom tele teda vždy potrebujú pomocnú ruku.

Zatiaľ nie je úplne jasné, aké sú všetky výhody užívania probiotík pre ľudí. V poslednom čase sa však na ne zameralo veľa výskumov a štúdií, takže čoskoro budeme vedieť viac. (Dnes už napríklad vieme, že niektoré probiotiká môžu mať zásadný vplyv na ľudské správanie a náladu.)

Najdôležitejšie druhy probiotík

druhy probiotik

Existuje mnoho kmeňov probiotík. Existuje dokonca mnoho spôsobov, ako ich možno rozdeliť. Existujú napríklad aktívne probiotiká, ktoré môžu podporovať imunitu, aktívne probiotiká, ktoré sa môžu replikovať, a probiotiká podporujúce imunitu, ktoré sa môžu replikovať.

Pokiaľ ide o jednotlivé kmene, vieme napríklad:

 • Laktobacily
 • Bifidobaktérie
 • Streptococcus

Laktobacily sú pomerne úzko spojené s mliečnymi výrobkami. Laktobacily produkujú enzýmy, ktoré štiepia laktózu alebo mliečny cukor. Laktobacily sa podieľajú na produkcii kyseliny mliečnej, ktorá je pre ľudský organizmus veľmi dôležitá. Má totiž schopnosť kontrolovať populáciu zlých baktérií, ktoré by nám chceli škodiť. Táto látka je dôležitá aj pre svaly. V tele sa laktobacily prirodzene nachádzajú v ústach, črevách a v ženských pohlavných orgánoch.

Bifidobaktérie

probiotika a strava

Bifidobaktérie sú rodom probiotík, ktoré sa bežne pridávajú do potravín a výživových doplnkov obsahujúcich probiotiká. Bifidobaktérie údajne posilňujú imunitný systém, znižujú rast nepriateľských patogénov a štiepia laktózu.

Streptococcus

V tomto prípade je vhodné vyčleniť Streptococcus thermopilus. Je to druh priateľských baktérií, ktoré sa bežne používajú pri výrobe niektorých mliečnych výrobkov. Zvyčajne hovoríme napríklad o jogurte. Tento typ baktérií sa nachádza aj v probiotických potravinových doplnkoch.

Keďže ide o baktériu, ktorá sa bežne používa pri výrobe potravín, považuje sa pre väčšinu ľudí za bezpečnú. Môže mať tiež pozitívny vplyv na zmiernenie niektorých typov hnačiek, ktoré sú spôsobené nepriateľskými mikroorganizmami.

Ako zaradiť probiotiká do stravy?

Ak to chcete skúsiť prirodzene, je dobré siahnuť po čistom kefíre alebo kyslej kapuste. V posledných rokoch sa stala veľmi populárnou aj kombucha (fermentovaný čaj). Nezabúdajte však, že probiotiká potrebujú prebiotiká, aby prežili v črevách ako svoju potravu.

Môžete však vyskúšať aj prebiotické doplnky stravy, ktoré môžu mať prebiotiká vo svojom zložení.

Dávate probiotikám vo svojej strave zelenú?

Zdroje informácií

https://www.probiotikus.cz/nejlepsi-probiotika/ – Najlepšie probiotické kmene (česky)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Probiotikum – Probiotikum (česky)

https://www.healthline.com/health/types-of-probiotics – 6 najbežnejších typov probiotík (anglicky)

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1621/streptococcus-thermophilusStreptococcus thermophilus (anglicky)

Kategórie
Osobná starostlivosť Výživa a šport Zdravie a životný štýl

Ako detoxikovať telo doma: Prečo je dobré skúšať to na jar?

Aj keď nás pravdepodobne čaká ešte niekoľko chladných týždňov, je dobré začať sa pripravovať na jar, počas ktorej sa môže dostaviť vyčerpanie a jarná únava. Tiež nie je na škodu premyslieť si, ako upravíte svoj životný štýl. Pretože čo môžeme povedať. Mastné jedlá, alkohol a étos nášmu telu veľmi neprospievajú. Môže pomôcť detox?

Zdravé telo je zdravá myseľ. Z tohto dôvodu sa mnohé ženy uchyľujú k rôznym drastickým detoxikačným programom, aby zbavili svoje telo nahromadených škodlivín a toxínov. Najmä pred jarou sú tieto tendencie veľmi silné, pretože cítime potrebu nejako sa očistiť po mesiacoch hriechu.

Faktom však je, že hoci reklamy na zázračné produkty hlásajú, aká je detoxikácia organizmu potrebná, v skutočnosti telo nič také nepotrebuje. Dostalo orgány, ktoré sú schopné odstraňovať škodlivé látky počas celého roka bez toho, aby sme o tom vedeli. (Hovoríme o pečeni, vylučovacom systéme, koži, dýchaní…)

Z tohto dôvodu vám rozhodne neodporúčame sedieť na lep a trápiť svoje telo (často nebezpečnými) detoxikačnými programami, ktoré môžu spôsobiť kolaps celého organizmu. (V najhoršom prípade aj otrava.)

Ak však stále máte záujem o detoxikáciu svojho tela, pozrime sa na to, ako ho môžete podporiť v jeho prirodzenej očiste.

detox těla

Prečo klasická metóda detoxikácie nie je vhodná pre ľudí?

Možno s nami nesúhlasíte a hovoríte, že detoxikačné programy sú pre vás určite potrebné. Koniec koncov, obsahujú detoxikačné čaje s bylinkami, vitamínmi, minerálmi a prípadne aj niektoré špeciálne potraviny. Niektoré detoxikačné programy dokonca obsahujú preháňadlá a diuretiká na podporu pravidelnosti pohybu čriev.

Problémom však je, že pojem detoxikácia sa v mnohých prípadoch používa veľmi voľne. Prakticky nikde sa nedozviete, na aké konkrétne toxíny majú balíky fungovať. Neexistujú dokonca ani dôkazy o tom, že detoxikácia podporuje chudnutie. Z tohto dôvodu nemá zmysel vyhadzovať peniaze von oknom, keď stačí urobiť niekoľko zmien v životnom štýle, ktoré budú mať pozitívny vplyv na už existujúce detoxikačné mechanizmy vo vašom tele. (A nemusíte si ich ani šetriť na jar.)

TOP 5 spôsobov prírodnej detoxikácie

Abstinencia od alkoholu

Možno to nechcete počuť, ale jedným z najčastejších problémov je pitie alkoholu. Hoci vám to môže zdvihnúť náladu, veľmi to zaťažuje pečeň, ktorá je jedným z najdôležitejších detoxikačných orgánov. Ak si nedokážete odoprieť alkohol, môžete si pri dlhodobom pití naozaj veľmi poškodiť pečeň. Čo sa môže skončiť aj smrťou. Ak sa alkoholu nemôžete vzdať úplne, skúste ho aspoň výrazne obmedziť.

Spánok

Bez kvalitného spánku vaše telo nebude správne fungovať. Spánok má dobrý vplyv na regeneráciu organizmu. Okrem toho môže nedostatok spánku prispievať k hromadeniu toxínov, ktoré sú spojené so závažnými civilizačnými ochoreniami. (Konkrétne hovoríme napríklad o Alzheimerovej chorobe.)

Pitná voda

Ľudské telo je z veľkej časti tvorené vodou. Z tohto dôvodu by sme ho mali pravidelne dopĺňať. Okrem toho, že vás nebude bolieť hlava, budete sa cítiť oveľa sviežejšie. Okrem toho, keď budete piť dostatok vody, nebudete mať hustú krv a vaše obličky budú mať viac priestoru na filtrovanie odpadových látok a škodlivín

Výhodou dobre nastaveného pitného režimu je v neposlednom rade aj to, že podporuje vyprázdňovanie. Vďaka tomu sa zlepší aj tento spôsob vyprázdňovania.

Zdravá strava

Venujte osobitnú pozornosť potravinám a nápojom bohatým na antioxidanty. Antioxidanty bojujú proti voľným radikálom, ktoré môžu prispievať k rýchlejšiemu starnutiu a chorobám. Preto si častejšie doprajte zelený čaj, orechy, čerstvé ovocie a zeleninu atď.

 

STOP prebytočnej soli

Nezdá sa to, ale nadmerné solenie je pre telo škodlivé. Soľ zadržiava v tele vodu, ktorá môže zvyšovať hmotnosť. Soľ nie je vhodná ani pre pečeň a obličky. V ideálnom prípade vyvážte slabšie solenie častejším pitím vody.

Ak sa obávate, že vám v strave chýba soľ, použite pri dochucovaní bylinky. Cibuľa sa výborne dopĺňa s cesnakom, bazalkou, kurkumou, chilli atď.

Podliehate trendu detoxikácie alebo dávate prednosť dlhodobej zmene životného štýlu?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/nutrition/how-to-detox-your-body – 9 tipov na zmysluplný detox (anglicky)

Kategórie
Zdravie a životný štýl

Minimalizmus v domácnosti: 5 tipov, kde a ako ušetriť miesto

Dnes je prakticky všetko založené na spotrebe. Z času na čas si môžeme kúpiť nové bytové dekorácie, nové oblečenie alebo kozmetiku. Pravdepodobne nemusíme hovoriť, že neustále nakupovanie odčerpáva peniaze, nie je šetrné k životnému prostrediu a vedie k nedostatku miesta. Preto vám dnes dáme niekoľko tipov, ako sa stať väčším minimalistom.

Koľkokrát ste sledovali najnovšie kozmetické značky a videli ste niečo, čo ste jednoducho museli mať? Hoci za to nechceme dávať ruku do ohňa, máme podozrenie, že sa to už niekoľkokrát stalo.

Vstali ste v nezvyčajnú hodinu, aby ste stihli prvý štart a boli medzi prvými, ktorí sa o tom dozvedeli. Ale po príchode domov ste si uvedomili, že niečo podobné ste už mali aspoň 30-krát. Jediným výrazným rozdielom je, že novinka má zaujímavý obal a trochu iné farby. Takže ste ho odložili a možno ste ho nikdy nepoužili.

Nemusí to však byť len nákup kozmetiky, ale aj lacného oblečenia z Ázie, ktoré je určené len na párkrát. Alebo možno milujete hrnčeky, knihy či dekorácie a už vám doma chýba miesto na vaše obľúbené predmety.

Minimalismus v domácnosti

V určitom okamihu sa teda oplatí urobiť radikálny krok a niečoho sa vzdať v prospech minimalizmu. Ako na to?

O hromadení vecí

Z nášho modelového príkladu je celkom jasné, že sme schopní kupovať veci kvôli pocitu novosti a exkluzivity. Často si kupujeme veci aj preto, lebo máme pocit, že sa vďaka nim budeme cítiť lepšie a pohodlnejšie v tom, kým sme a aký život žijeme.

Pravdou však je, že žiadna materiálna vec na svete nemôže vyriešiť všetky naše osobné problémy a urobiť nás šťastnými. Pretože to môžeme urobiť len my. Tým, že sa rozhodneme venovať čas práci na sebe. V opačnom prípade riskujeme, že si vypestujeme závislosť od hromadenia vecí, ktorá môže poškodiť naše vzťahy s inými ľuďmi alebo nás dokonca dostať do finančných problémov.

5 tipov, ako urobiť očistu

Ak sme si trochu siahli do vášho svedomia, veríme, že začínate objavovať okolo seba veci, o ktorých viete, že sa bez nich vo vašom živote zaobídete. Môže to byť 100. hrnček alebo päť podobných paliet očných tieňov. 

Skôr ako sa rozhodnete všetko vyhodiť do koša, skúste urobiť malý prieskum vo svojom okolí a zistiť, kto by mohol mať o vaše vyradené veci záujem. Nepoužitá kozmetika môže putovať k priateľom alebo do útulku. To isté platí aj pre použiteľné oblečenie. Môžete ich tiež odniesť do kontajnera na textil. Zvyčajne sa o to postará charita alebo iná charitatívna spoločnosť, ktorá oblečenie rozdá ľuďom v núdzi alebo ho predá a výťažok venuje na charitu. Knihy sa môžu nosiť do knižnice, predávať online atď.

Upratovanie šatníka

Keď budete mať ešte jedno popoludnie, vyberte všetko, čo máte v skrinkách a zásuvkách. Hoďte ju na jednu hromadu a prechádzajte ju kúsok po kúsku. Sedí? Nosíte ho? Páči sa vám? Ak na niektorú z otázok odpoviete záporne, je to dobrý dôvod na vyradenie danej položky.

To, čo je v podstate handra, patrí do koša. To, čo sa vám nepáči, nenosíte alebo sa vám nepáči, ale je v dobrom stave, môže ísť preč.

Triedenie kozmetiky

 

Minimalismus tipy

Totéž udělejte s kosmetikou a buďte opravdu upřímní. (To znamená, že ze skříně a koupelny vynesete kosmetiku.) Všechno, co se vám nehodí nebo co nepoužíváte a je navíc (například desáté balení šamponu), nebo je dokonce po datu spotřeby, patří pryč. Žádné slitování.

Organizácia knižnice

Ak sú niektoré knihy len zaprášené, nemá zmysel ich uchovávať.

Upratovanie dekorácií

Je pekné, že chcete mať dekorácie, ktoré odrážajú aktuálne ročné obdobie. Rozhodne však nie je v poriadku skladovať 100 rokov staré šišky, ktoré ste si kúpili na adventný veniec a na ktoré ste potom zabudli. Takisto nemusíte mať niekoľko pohárov s korálkami, ktorých sa už pravdepodobne do konca života nedotknete. A nepotrebujete ani tie staré plechovky od vodky, ktoré sa „raz určite budú hodiť“.

Upratovanie kuchyne

Ak je ho veľa, je ošúchaný alebo rozbitý, nemusíte si ho nechať. 

Ste fanúšikom minimalizmu alebo je to pre vás príliš radikálne?

Kategórie
Zdravie a životný štýl

Pomôže joga schudnúť? – 5 účinkov jogy na naše telo

V decembri sa mnoho žien zaoberá zväčšeným bruchom. Je teda úplne pochopiteľné, že mnohí z nás premýšľajú, aké cvičenia by mohli zaradiť do svojho nabitého pracovného programu.  Medzi absolútne najpopulárnejšie druhy cvičenia pre ženy patrí joga. Viete, s čím všetkým vám môže pomôcť?

Hneď na začiatku vám musíme povedať jednu vec. Je verejným tajomstvom, že neexistuje cvičenie, ktoré by vám pomohlo s cieleným úbytkom hmotnosti brucha. Chudnutie je postupný proces, pri ktorom sa telo postupne zbavuje uloženého tuku vo všetkých problémových oblastiach.

Takže keď vám niekto povie, že jeden typ cvičenia vám pomôže schudnúť v jednej problémovej oblasti, povedzte mu, že to tak nefunguje a že je to nezmysel. (Áno, to platí aj pre drepy.)

Na druhej strane, typ cvičenia, ktorý si vyberiete, môže mať pozitívny vplyv na iné oblasti vášho fyzického aj duševného zdravia.

Čo presne môže joga priniesť do vášho života?

jóga

Redukcia stresu

Hoci sa hovorí, že alkohol je metlou ľudstva, v súčasnosti by bolo vhodné obohatiť toto príslovie o stres. Ak je krátkodobá, môže nás podnietiť k lepším výkonom. Problémom je, že sme takmer neustále v strese. (Pre prácu, pre platenie účtov, pre partnera…)

Stres môže narušiť vaše vzťahy a môže mať negatívny vplyv na vaše celkové zdravie (jeho produktom môže byť nespavosť, neplodnosť, rakovina alebo znížená imunita). Ak však začnete pravidelne cvičiť jogu, malo by to prispieť k vášmu celkovému uvoľneniu a k tomu, aby ste sa (aspoň trochu) uvoľnili.

jóga účinky

Zníženie zápalu

Niektoré štúdie ukázali, že pravidelné cvičenie jogy môže mať u niektorých ľudí pozitívny vplyv na zníženie zápalu. Podobné zistenia potvrdila aj menšia štúdia z roku 2014, ktorá dospela k rovnakým výsledkom v skupine pacientok s rakovinou prsníka.

Hoci v tejto chvíli ešte nemôžeme hovoriť s istotou, v súčasnosti sa zdá, že joga môže mať skutočne pozitívny vplyv na zdravie ľudského tela.

Zlepšenie kvality života

Ľudia, ktorí pravidelne cvičia jogu, môžu pozitívne ovplyvniť všetky oblasti života. 

Cvičenie jogy môže mať pozitívny vplyv na:

 • Úzkosti
 • Zmeny nálady
 • Únava
 • Imobilita
 • Depresia
jóga účinky

Zastavte chronickú bolesť

Joga môže byť po konzultácii s lekárom vhodná aj pre ľudí trpiacich chronickou bolesťou. Môže k nim dôjsť po úraze alebo v dôsledku poruchy pohybového aparátu. Nemusíme však ísť tak ďaleko. Mnohé ženy trpia bolesťou spôsobenou syndrómom karpálneho tunela. Je to spôsobené manuálnou prácou a prácou s počítačom.

Pravidelné cvičenie jogy vedie k lepšej koordinácii pohybov, posilneniu svalov a často aj k uvoľneniu preťažených oblastí.

Zlepšenie spánku

Ak máte veľa starostí spôsobených stresom a úzkosťou, je úplne pochopiteľné, že v noci nemôžete dobre spať. Riešením môžu byť samozrejme tabletky na spanie. Je to však len krátkodobá skratka. Je oveľa lepšie prísť na to, ako zaspať bez nich.

Joga by vám v tom mohla pomôcť veľmi ľahko. Najmä ak sú vaše problémy so spánkom spôsobené aj nejakými zdravotnými problémami. Napríklad vysoký krvný tlak alebo obezita.

jóga účinky

Ako teda vidíte, joga vás nezbaví brušného tuku okamžite, ale prispeje k celkovej harmonizácii vášho tela a mysle.

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/nutrition/13-benefits-of-yoga – 13 vedecky podložených výhod jogy (anglicky)