Kategórie
Vlasy

Čím podporiť rast vlasov – vyskúšajte týchto 5 tipov

Vlasy sú pomyselnou korunou ženskej krásy. Preto je potrebné myslieť na to, aby bola pekná a zdravá. Ale čo ak vaše vlasy vyzerajú ako vrabčie hniezdo, končeky sa lámu a vy ste radi za každý centimeter dĺžky? V takom prípade vyskúšajte týchto niekoľko tipov.

Hoci sú vlasy technicky mŕtvym tkanivom (inak by nám ich strihanie spôsobovalo bolesť), ich dĺžka a vzhľad im stále dodávajú určitú prestíž. Dlhé a husté vlasy sa po stáročia považovali za znak zdravej mladosti, takže je v nás zakódované, že musíme dbať na to, aby vždy vyzerali čo najlepšie.

Hoci sú vlasy každého z nás iné, v mnohých prípadoch stačí na udržanie ich zdravia niekoľko jednoduchých trikov. Problémom je, že možností, ktoré môžete vyskúšať, je nespočetné množstvo. A keďže vlasy sa zvyčajne nezmenia zo dňa na deň, môže byť zložité zistiť, čo robíte zle.

Prestaňte tápať v tme a vyskúšajte to, čo naozaj funguje.

Správna výživavýživa na rast vlasov

Aby vaše vlasy vyzerali ako z iného sveta, nezaobídu sa bez poriadnej dávky živín, ktoré ich doslova nakopnú. Medzi najdôležitejšie zložky patria bielkoviny, vitamíny skupiny B, vitamín A, vitamín D, vitamín C, vitamín E, zinok a železo.

Potom však môžete pridať aj niekoľko byliniek na podporu rastu vlasov. Patrí medzi ne napríklad žihľava a praslička. Pivovarské kvasnice sa nachádzajú aj v mnohých doplnkoch na rast vlasov. Majte však na pamäti, že ak chcete dosiahnuť nejaké výsledky s doplnkami, musíte ich užívať pravidelne a (najmä) dlhodobo.

Masáž hlavy

ako podporiť rast vlasov

Nemá zmysel dopĺňať živiny, ak sa nedostanú tam, kam majú. Z tohto dôvodu sa odporúča pravidelne vykonávať jemnú masáž hlavy. Výhodou tejto činnosti je, že pomáha prekrviť pokožku hlavy. A kde je krv, tam sú aj živiny, ktoré dopravujú červené krvinky na miesto (železo v strave spolu s vitamínom C je dôležité práve preto, aby ste mali dostatok červených krviniek).

Myslite však na to, že masáž hlavy by sa mala vykonávať čistými rukami. Takisto by ste sa mali vyhnúť škrabaniu pokožky nechtami. V opačnom prípade riskujete infekciu a ďalšie nepríjemné kožné problémy.

Kofeín

Ak vám masáž hlavy nestačí, dobrým tipom sú aj prípravky na vlasy obsahujúce kofeín. To opäť podporuje prekrvenie pokožky, takže sa k vlasom dostane viac živín. Kofeín je zvyčajne dostupný vo forme špeciálnych sér na vlasy. Pridáva sa však aj do niektorých šampónov a kondicionérov.

Esenciálne oleje

Esenciálne oleje môžu mať pozitívny vplyv aj na kvalitu a rast vlasov. Rozmarínový olej aplikovaný priamo na pokožku hlavy má pri dlhodobom používaní veľmi dobré výsledky. Trochu prekvapivo má mätový olej dobrý vplyv aj na rast vlasov. Majte však na pamäti, že mätový olej môže spôsobiť podráždenie, preto s ním zaobchádzajte opatrne a v prípade potreby ho zrieďte iným olejom (napríklad olivovým, ktorý môže slúžiť ako dobrý nosný olej).

Správna starostlivosť

čo pomáhá na rast vlasov

Vaše vlasy určite nebudú šťastné, ak sa o ne nebudete každý deň správne starať. Najväčšie škody môže spôsobiť naša každodenná starostlivosť.

Dávajte si pozor na:

 • Bielenie
 • Nadmerný tepelný styling
 • Používanie produktov na vlasy, ktoré nie sú vhodné pre váš typ vlasov
 • Umývanie vlasov príliš horúcou vodou
 • Príliš časté umývanie vlasov
 • Používanie nevhodnej kefy na vlasy (ideálne sú kefy z prírodných vlákien alebo kefy s pružnými hrotmi, ktoré sa dokážu prispôsobiť)

Ako vidíte, starostlivosť o vlasy je vedou. S trochou úsilia ju však môžete dostať späť do formy. V skutočnosti však nepodceňujte možnosti, ktoré ponúkajú doplnky na rast vlasov, pretože z nich môžu profitovať aj vaše nechty a pokožka.

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/what-makes-hair-grow – Čo podporuje rast vlasov? (anglicky)

https://www.vlasimo.cz/podpora-rustu-vlasu/ – Podpora rastu vlasov (česky)

https://www.healthline.com/nutrition/best-vitamins-hair-growth – 8 najlepších živín na podporu rastu vlasov (anglicky)

Kategórie
Vlasy

Čo spôsobuje elektrizovanie vlasov a ako sa ho zbaviť

Elektrizácia vlasov je zaujímavý fyzikálny jav, s ktorým sa každý z nás aspoň raz v živote stretol. Ale okrem mechaniky elektrifikácie vlasov je pravda, že je to dosť nepríjemné. Môže pomôcť sprej na elektrizovanie vlasov, alebo je lepšie skúsiť niečo iné?

Určite sa vám to niekedy v živote stalo. Učesali ste si vlasy a namiesto toho, aby boli hladké pri hlave, začali sa dvíhať. To isté platí pre obliekanie určitých druhov svetrov a iných kusov oblečenia. Akonáhle si vyzlečiete vrchný odev, nepoddajné vlasy sa automaticky zdvihnú spolu s ním.

Elektrizujúce vlasy však môžu byť spôsobené aj klobúkmi počas zimy. Čo môže mať potom za následok naozaj veľký trapas, ak o tom neviete a niekde si ho odnesiete.

Čo sa skrýva za elektrizujúcimi vlasmi? A ako sa tejto komplikácie zbaviť.

Triboelektrický efekt

Elektrizácia vlasov súvisí s triboelektrickým efektom. Ide o typ kontaktnej elektrifikácie, pri ktorej môžu predmety získať elektrický náboj. Podmienkou však je, že musí dôjsť k treniu o iný materiál.

Triboelektrický efekt možno pozorovať pri trení skla a srsti a tiež pri česaní vlasov. Typ náplne sa líši v závislosti od použitého materiálu a ďalších podmienok vrátane teploty, tlaku atď. V priemysle môže triboelektrický efekt v niektorých prípadoch spôsobiť riziko vznietenia.

elektrizování vlasů

Ako sa zbaviť statickej elektriny vo vlasoch?

Hoci elektrizovanie vlasov nie je nebezpečné, mnoho žien sa ho snaží zbaviť bez úspechu. Keďže to môže byť beh na dlhú trať, tu je niekoľko tipov, ktoré sa určite oplatí vyskúšať pri najbližšej príležitosti.

Statická elektrina vo vlasoch platí:

 • Kefa s antistatickou úpravou
 • Starostlivosť o vlasy, ktorá zabraňuje vzniku statickej elektriny
 • Sprej na elektrizujúce vlasy
 • Profesionálny sušič vlasov s ionizačnou technológiou

Väčšinou ide o zmenu jednotlivých krokov vašej rutinnej starostlivosti. V opačnom prípade nemôžete očakávať, že vaše úsilie bude mať veľký účinok.

elektrizování vlasů

Prevencia elektrifikácie vlasov

Elektrifikáciu nemožno úplne predvídať. Z tohto dôvodu nie je možné predpovedať, kedy a z akého dôvodu k nemu za každých okolností dôjde. (Vlasy môžu jeden deň elektrizovať a druhý nie. Napríklad v dôsledku rozdielnej teploty alebo inak mastných vlasov atď.)

Nosenie klobúkov sa však všeobecne považuje za rizikový faktor. Ich dlhodobé nosenie na hlave môže viesť k hromadeniu elektrónov. Keď si teda čiapku zložíte, vlasy vám môžu spadnúť z hlavy spolu s ňou.

Našťastie existuje niekoľko ďalších tipov, ktoré vám môžu boj s elektrizujúcimi vlasmi uľahčiť.

Skúste:

 • Zníženie dehydratácie a suchosti vlasov
 • Používajte kovové kefy na vlasy
 • Nosiť pokrývky vlasov z prírodných materiálov
 • Raz za čas si vlasy hĺbkovo upravte

Ak nechcete míňať tisíce korún na fén s ionizačnou technológiou, skúste vylepšiť svoju súčasnú starostlivosť o vlasy.

Vlasy budú prirodzene suchšie, ak si ich budete fénovať, kulmovať a žehliť každý deň. (Ak si nedáte pozor, vlasy si týmto spôsobom rýchlo zničíte.) Ak to musíte urobiť, vždy nastavte čo najnižšiu teplotu a nikdy nezabudnite použiť sprej na ochranu vlasov pred teplom.

Medzi ďalšie hriechy, ktoré vedú k nadmernému vysušovaniu vlasov, nepochybne patrí aj peroxidové bielenie. Aby ste zabránili strate vlhkosti z vlasov a ich nadmernému poškodeniu a lámaniu, majte vždy po ruke olej na zábal. (Kokosový, olivový alebo arganový olej je vhodné nanášať na končeky a dĺžky vlasov. Prikryte si hlavu uterákom a nechajte olej pôsobiť 30-60 minút.)

V neposlednom rade nezabúdajte na pravidelné zastrihávanie poškodených končekov u kaderníka.

Akým spôsobom bojujete proti statickej elektrine vo vlasoch?

Zdroje informácií

https://cs.wikipedia.org/wiki/Triboelektrický_jev – Triboelektrický efekt (česky)

https://www.healthline.com/health/how-to-get-rid-of-static-from-hair – Statická elektrina vo vlasoch (anglicky)