Kategórie
Výživa a šport Zdravie a životný štýl

Ako urýchliť spaľovanie tukov? Môžete si pomôcť prirodzeným spôsobom

Kilá navyše mnohým z nás robia vrásky. Okrem toho, že nám bránia nosiť naše obľúbené oblečenie, môžu nám dokonca spôsobiť zdravotné problémy. Lenže ani po intenzívnom cvičení a zmene stravy nemusíme vidieť veľké výsledky. Preto sa pozrieme na niekoľko tipov, ako môžete podporiť rýchlejšie spaľovanie tukov.

Hoci sa nás spoločnosť snaží presvedčiť o opaku, tukové tkanivo nemožno vnímať len negatívne. Naši predkovia napríklad prežili obdobia, keď nemali dostatok potravy (tuk slúži ako zásobáreň energie).) Tuk je tiež hormonálne aktívny (čo je dôležité najmä pre ženy), chráni naše vnútorné orgány pred poškodením a je dôležitý pre normálnu termoreguláciu.

Na druhej strane musíme pripustiť, že nedostatok pohybu, psychické problémy, ktoré spôsobujú emocionálne prejedanie, a nadbytok nezdravých potravín vedú k rýchlemu nárastu hmotnosti, ktorého nie je ľahké sa zbaviť. Najistejším spôsobom, ako schudnúť, však nie je hladovanie, ale zdravá strava a dostatok pohybu.

ako spaliť tukyMôžete tieto dva zabijaky tuku podporiť ďalšími tipmi na chudnutie? Na to sa pozrieme nižšie.

Spaľovače tukov

Ak chcete zefektívniť čas strávený cvičením, môžete vyskúšať spaľovače tukov, ktoré zvýšia váš výkon. Hľadajte napríklad také, ktoré obsahujú chitosan. Chitosan je látka prírodného pôvodu, ktorá sa nachádza v tvrdých vonkajších vrstvách mäkkýšov. Dá sa však získať aj z niektorých húb. Je zaujímavé, že chitosan sa v žalúdku mení na gél. V dôsledku toho by sa malo zhoršiť vstrebávanie tukov. Niektoré zdroje tiež uvádzajú, že by mal pomáhať znižovať hladinu cholesterolu. V spojení so zdravým životným štýlom podporuje chudnutie.

Proteíny

Ak nechcete prísť o aktívnu svalovú hmotu a nechcete byť hladní, dobrým tipom by pre vás bola strava so značným podielom bielkovín. (Takže žiadne mäso nasiaknuté tukom.) Bielkoviny môžu regulovať chuť do jedla a podporovať spaľovanie tukov.

čo na spalovanie tukov

Spánok

Možno tomu nechcete veriť, ale cesta k štíhlejšej línii vedie nepochybne cez pravidelný spánok. Ak máte málo spánku, nebudete mať dostatok energie na cvičenie. Okrem toho vaše telo bude nedostatok energie kompenzovať tým, že vás bude nútiť jesť nezdravé a vysokokalorické potraviny.

Voda

Veľa ľudí o tom nikdy neuvažuje, ale nadbytočné kalórie sa dajú vypiť. Namiesto polotučného mlieka si do kávy dajte plnotučné mlieko, oslaďte si čaj alebo si dajte obľúbenú limonádu. Ovocné šťavy a džúsy tiež obsahujú veľa kalórií a nepochybne aj alkohol. Ak teda chcete mať príjem kalórií pod kontrolou, snažte sa piť čo najviac čistej vody.

Káva

Ak to nepreháňate (a nesladíte), káva vám môže pomôcť zhodiť nadbytočné kilogramy. Ako vieme, do mnohých spaľovačov tukov sa pridáva kofeín, ktorý môže mierne zrýchliť metabolizmus.

ako schudnuť spalovanie

Probiotiká

Stav črevnej mikroflóry môže tiež úzko súvisieť s chudnutím. Ak nie je v harmónii, môže zvýšiť vstrebávanie tukov z jedla, ktoré konzumujete. Z tohto dôvodu môžete skúsiť pravidelnejšie konzumovať kimči, kyslú kapustu, kefír, kombuchu a iné probiotické potraviny a nápoje.

Prerušovaný pôst

Niektorým ľuďom vyhovuje aj prerušovaný pôst, počas ktorého sa opakujú obdobia normálneho jedenia a pôstu. (Zvyčajne je to jeden deň takto a druhý deň inak.) Niektorí ľudia tiež konzumujú jedlo len niekoľko hodín. (Diéta 16:8 a pod.) Pri tejto metóde si však musíte dávať pozor na veľkosť porcií jedla a ich kalorickú náročnosť.

Ako vidíte, chitosan je dobrá voľba, ktorú možno kombinovať s cvičením, zmenou stravovacích návykov a ďalšími tipmi, ktoré podporujú spaľovanie tukov.

Zdroje informácií

https://www.harmoline.cz/spalovani-tuku/ – Rýchle spaľovanie tukov (česky)

https://www.healthline.com/nutrition/best-ways-to-burn-fat – 12 udržateľných spôsobov spaľovania tukov (anglicky)

https://www.verywellfit.com/body-into-fat-burning-machine-1231548 – Ako spáliť viac tuku (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/chitosan-supplements – Všetko o chitosane (anglicky)

Kategórie
Výživa a šport Zdravie a životný štýl

Najlepšie probiotiká: prehľad účinkov 5 najdôležitejších kmeňov

Ak ste posledných pár rokov nežili pod skalou, pravdepodobne ste si všimli, že ľudia by mali mať v strave pravidelný prísun probiotík. Keďže však ide o pomerne širokú tému, v našom dnešnom článku sa bližšie pozrieme na jej špecifiká.

V zdravej strave by v žiadnom prípade nemali chýbať vitamíny, minerály, vláknina a ďalšie látky, ktoré sú dôležité pre imunitný systém, ako aj pre všetky kľúčové telesné procesy (premena potravy na energiu, delenie a obnova buniek…) a trávenie.

Problémom je, že okolo nás je toľko pokušení v podobe čokolád, vyprážaných zemiakových lupienkov a iných pochutín, že len málokto z nás siahne po niečom, čo možno nie je na prvý pohľad také lákavé, ale je dôležité pre udržanie nášho fyzického zdravia.

To platí aj pre potraviny a nápoje, ktoré obsahujú probiotiká. (Kto by si dobrovoľne dal kefír alebo kyslú kapustu, že?) Ale ani keď sa rozhodnete zamerať na tieto potraviny a nápoje, nemáte smolu, pretože nemusia obsahovať to najdôležitejšie.

Ktoré kmene probiotík by ste teda mali sledovať pri čítaní etikiet?

Čo sú probiotiká?

čo sú probiotiká

Probiotiká sú živé baktérie, ktoré považujeme za hodnotné a prospešné pre človeka. Cieľom probiotík je dostať sa do čreva (kde žije veľká kolónia baktérií a iných mikroorganizmov). V črevách sa vstrebávajú živiny a buduje sa silná imunita. Existujúce mikroorganizmy v našom tele teda vždy potrebujú pomocnú ruku.

Zatiaľ nie je úplne jasné, aké sú všetky výhody užívania probiotík pre ľudí. V poslednom čase sa však na ne zameralo veľa výskumov a štúdií, takže čoskoro budeme vedieť viac. (Dnes už napríklad vieme, že niektoré probiotiká môžu mať zásadný vplyv na ľudské správanie a náladu.)

Najdôležitejšie druhy probiotík

druhy probiotik

Existuje mnoho kmeňov probiotík. Existuje dokonca mnoho spôsobov, ako ich možno rozdeliť. Existujú napríklad aktívne probiotiká, ktoré môžu podporovať imunitu, aktívne probiotiká, ktoré sa môžu replikovať, a probiotiká podporujúce imunitu, ktoré sa môžu replikovať.

Pokiaľ ide o jednotlivé kmene, vieme napríklad:

 • Laktobacily
 • Bifidobaktérie
 • Streptococcus

Laktobacily sú pomerne úzko spojené s mliečnymi výrobkami. Laktobacily produkujú enzýmy, ktoré štiepia laktózu alebo mliečny cukor. Laktobacily sa podieľajú na produkcii kyseliny mliečnej, ktorá je pre ľudský organizmus veľmi dôležitá. Má totiž schopnosť kontrolovať populáciu zlých baktérií, ktoré by nám chceli škodiť. Táto látka je dôležitá aj pre svaly. V tele sa laktobacily prirodzene nachádzajú v ústach, črevách a v ženských pohlavných orgánoch.

Bifidobaktérie

probiotika a strava

Bifidobaktérie sú rodom probiotík, ktoré sa bežne pridávajú do potravín a výživových doplnkov obsahujúcich probiotiká. Bifidobaktérie údajne posilňujú imunitný systém, znižujú rast nepriateľských patogénov a štiepia laktózu.

Streptococcus

V tomto prípade je vhodné vyčleniť Streptococcus thermopilus. Je to druh priateľských baktérií, ktoré sa bežne používajú pri výrobe niektorých mliečnych výrobkov. Zvyčajne hovoríme napríklad o jogurte. Tento typ baktérií sa nachádza aj v probiotických potravinových doplnkoch.

Keďže ide o baktériu, ktorá sa bežne používa pri výrobe potravín, považuje sa pre väčšinu ľudí za bezpečnú. Môže mať tiež pozitívny vplyv na zmiernenie niektorých typov hnačiek, ktoré sú spôsobené nepriateľskými mikroorganizmami.

Ako zaradiť probiotiká do stravy?

Ak to chcete skúsiť prirodzene, je dobré siahnuť po čistom kefíre alebo kyslej kapuste. V posledných rokoch sa stala veľmi populárnou aj kombucha (fermentovaný čaj). Nezabúdajte však, že probiotiká potrebujú prebiotiká, aby prežili v črevách ako svoju potravu.

Môžete však vyskúšať aj prebiotické doplnky stravy, ktoré môžu mať prebiotiká vo svojom zložení.

Dávate probiotikám vo svojej strave zelenú?

Zdroje informácií

https://www.probiotikus.cz/nejlepsi-probiotika/ – Najlepšie probiotické kmene (česky)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Probiotikum – Probiotikum (česky)

https://www.healthline.com/health/types-of-probiotics – 6 najbežnejších typov probiotík (anglicky)

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1621/streptococcus-thermophilusStreptococcus thermophilus (anglicky)

Kategórie
Výživa a šport

Jedálniček na mieru: stojí to za to alebo stačia zásady správnej výživy?

Internet je plný rôznych diét, ktorých cieľom je zbaviť sa nadváhy. Niektoré diéty sú inšpirované celebritami, iné zasa majiteľmi fitnes štúdií. Keďže zďaleka nie všetky diéty sú pre človeka zdravé a bezpečné, ponúkame vám možnosť vytvoriť si jedálniček na mieru, ktorá bude rešpektovať všetky naše potreby. Oplatí sa to vyskúšať? Keď otvoríte akýkoľvek portál pre ženy, okamžite na vás začnú vyskakovať tipy na rôzne bizarné diéty. Niekto sa nemôže vzdať diéty, počas ktorej jedol len jablká alebo kapustovú polievku. Iné ženy sa rozhodli vyradiť múku. A potom sú tu tí, ktorí si pravidelne doprajú detox ovocných a zeleninových štiav (čo ich zakaždým takmer dostane do nemocnice, pretože ich to môže po niekoľkých dňoch oslabiť.) Tieto diéty majú niekoľko spoločných znakov. V prvom rade za nimi málokedy stojí renomovaný odborník, ktorý by ich zostavil tak, aby boli účinné. Tieto diéty tiež nebývajú bezpečné. Môže byť teda riešením tejto situácie diéta šitá na mieru?

Zásady zdravého stravovania

zásady zdravého stravovanie Všetci približne vieme, ako by mal vyzerať zdravý životný štýl. Každý z nás by mal vypiť aspoň 6-8 pohárov vody denne. (V skutočnosti je však optimálne množstvo vypitej vody ešte vyššie.) Každý deň by sme tiež mali jesť dostatok ovocia a zeleniny a nemali by sme konzumovať príliš veľa tuku, soli a cukru. A rýchle občerstvenie? No, vôbec nie. Namiesto toho si pripravte domáci šošovicový burger v celozrnnej žemli s domácimi hranolkami pečenými v rúre. Mnoho ľudí sa možno snaží zmeniť svoj život. Problémom však je, že snaha žiť zdravo môže byť často zhoršená všadeprítomnou reklamou na nezdravé výrobky. Aj regály v obchodoch nás často lákajú, aby sme si do nákupných košíkov pridali to, čo presne nezodpovedá odporúčaným výživovým tabuľkám. Môžeme vypiť aj kalórie navyše. Stačí veľký pohár džúsu alebo alkoholu a náš celodenný kalorický príjem je úplne pochovaný.

Ako na to?

ako na jedálničok na mieru Ak máte pevnú vôľu a odhodlanie, dáme vám niekoľko tipov, ako sa dostať na cestu k zdravšiemu životnému štýlu bez extrémneho úsilia. Napríklad:
 • Vymeňte cestoviny z bielej múky za celozrnné alebo rastlinné cestoviny (už sú dostupné v reťazcoch).
 • Sladidlo z koreňa čakanky (len pozor, má dosť veľa vlákniny a môže spôsobiť tráviace problémy, ak prekročíte odporúčanú dennú dávku)
 • Prestaňte sladiť kávu a čaj
 • Prestaňte piť sladené limonády a džúsy, namiesto nich si dajte vodu z vodovodu s bylinkami a ovocím (stačí si kúpiť väčší džbán).
 • Častejšie kupujte celozrnný chlieb
 • Kupujte polotučné mliečne výrobky
 • Používajte viac rúru namiesto panvice s vysokou vrstvou oleja
Ako vidíte, ide o drobné zmeny, ale po niekoľkých týždňoch ich dodržiavania uvidíte prvé pozitívne výsledky.

Jedálniček na mieru: pre koho je vhodný?

dieta na mieru
V niektorých prípadoch nemusí stačiť ani zmena životného štýlu (v kombinácii s cvičením). V takejto situácii je najlepšie obrátiť sa na odborníka na výživu, ktorý je vyškolený, aby vám navrhol správny typ redukčnej diéty. Túto možnosť by mali využiť ľudia s veľkou nadváhou, ktorá im začína spôsobovať zdravotné problémy. (Bolesť kĺbov, vysoký cholesterol, cukrovka 2. typu.) Okrem toho zvážte túto možnosť, ak máte zdravotný problém, ktorý vám bráni schudnúť (napr. ochorenie štítnej žľazy, metabolická porucha…), a ak ste v minulosti dlhodobo držali redukčné diéty, ktoré mohli narušiť váš prirodzený metabolizmus. Hoci služby odborníkov na výživu nie sú hradené zo zdravotného poistenia, na druhej strane ľudia, ktorí sa rozhodnú využiť ich služby, sú s ich výsledkami zvyčajne spokojní. Z tohto dôvodu si myslíme, že vynaložených peňazí netreba ľutovať. Predtým, ako si najmete potenciálneho odborníka, si ho však dôkladne preverte. Koniec koncov, v stávke je vaše zdravie a budúcnosť. Žijete radšej zdravým životným štýlom, alebo by ste sa radšej nechali viesť vyškoleným odborníkom?
Kategórie
Osobná starostlivosť Výživa a šport Zdravie a životný štýl

Ako detoxikovať telo doma: Prečo je dobré skúšať to na jar?

Aj keď nás pravdepodobne čaká ešte niekoľko chladných týždňov, je dobré začať sa pripravovať na jar, počas ktorej sa môže dostaviť vyčerpanie a jarná únava. Tiež nie je na škodu premyslieť si, ako upravíte svoj životný štýl. Pretože čo môžeme povedať. Mastné jedlá, alkohol a étos nášmu telu veľmi neprospievajú. Môže pomôcť detox?

Zdravé telo je zdravá myseľ. Z tohto dôvodu sa mnohé ženy uchyľujú k rôznym drastickým detoxikačným programom, aby zbavili svoje telo nahromadených škodlivín a toxínov. Najmä pred jarou sú tieto tendencie veľmi silné, pretože cítime potrebu nejako sa očistiť po mesiacoch hriechu.

Faktom však je, že hoci reklamy na zázračné produkty hlásajú, aká je detoxikácia organizmu potrebná, v skutočnosti telo nič také nepotrebuje. Dostalo orgány, ktoré sú schopné odstraňovať škodlivé látky počas celého roka bez toho, aby sme o tom vedeli. (Hovoríme o pečeni, vylučovacom systéme, koži, dýchaní…)

Z tohto dôvodu vám rozhodne neodporúčame sedieť na lep a trápiť svoje telo (často nebezpečnými) detoxikačnými programami, ktoré môžu spôsobiť kolaps celého organizmu. (V najhoršom prípade aj otrava.)

Ak však stále máte záujem o detoxikáciu svojho tela, pozrime sa na to, ako ho môžete podporiť v jeho prirodzenej očiste.

detox těla

Prečo klasická metóda detoxikácie nie je vhodná pre ľudí?

Možno s nami nesúhlasíte a hovoríte, že detoxikačné programy sú pre vás určite potrebné. Koniec koncov, obsahujú detoxikačné čaje s bylinkami, vitamínmi, minerálmi a prípadne aj niektoré špeciálne potraviny. Niektoré detoxikačné programy dokonca obsahujú preháňadlá a diuretiká na podporu pravidelnosti pohybu čriev.

Problémom však je, že pojem detoxikácia sa v mnohých prípadoch používa veľmi voľne. Prakticky nikde sa nedozviete, na aké konkrétne toxíny majú balíky fungovať. Neexistujú dokonca ani dôkazy o tom, že detoxikácia podporuje chudnutie. Z tohto dôvodu nemá zmysel vyhadzovať peniaze von oknom, keď stačí urobiť niekoľko zmien v životnom štýle, ktoré budú mať pozitívny vplyv na už existujúce detoxikačné mechanizmy vo vašom tele. (A nemusíte si ich ani šetriť na jar.)

TOP 5 spôsobov prírodnej detoxikácie

Abstinencia od alkoholu

Možno to nechcete počuť, ale jedným z najčastejších problémov je pitie alkoholu. Hoci vám to môže zdvihnúť náladu, veľmi to zaťažuje pečeň, ktorá je jedným z najdôležitejších detoxikačných orgánov. Ak si nedokážete odoprieť alkohol, môžete si pri dlhodobom pití naozaj veľmi poškodiť pečeň. Čo sa môže skončiť aj smrťou. Ak sa alkoholu nemôžete vzdať úplne, skúste ho aspoň výrazne obmedziť.

Spánok

Bez kvalitného spánku vaše telo nebude správne fungovať. Spánok má dobrý vplyv na regeneráciu organizmu. Okrem toho môže nedostatok spánku prispievať k hromadeniu toxínov, ktoré sú spojené so závažnými civilizačnými ochoreniami. (Konkrétne hovoríme napríklad o Alzheimerovej chorobe.)

Pitná voda

Ľudské telo je z veľkej časti tvorené vodou. Z tohto dôvodu by sme ho mali pravidelne dopĺňať. Okrem toho, že vás nebude bolieť hlava, budete sa cítiť oveľa sviežejšie. Okrem toho, keď budete piť dostatok vody, nebudete mať hustú krv a vaše obličky budú mať viac priestoru na filtrovanie odpadových látok a škodlivín

Výhodou dobre nastaveného pitného režimu je v neposlednom rade aj to, že podporuje vyprázdňovanie. Vďaka tomu sa zlepší aj tento spôsob vyprázdňovania.

Zdravá strava

Venujte osobitnú pozornosť potravinám a nápojom bohatým na antioxidanty. Antioxidanty bojujú proti voľným radikálom, ktoré môžu prispievať k rýchlejšiemu starnutiu a chorobám. Preto si častejšie doprajte zelený čaj, orechy, čerstvé ovocie a zeleninu atď.

 

STOP prebytočnej soli

Nezdá sa to, ale nadmerné solenie je pre telo škodlivé. Soľ zadržiava v tele vodu, ktorá môže zvyšovať hmotnosť. Soľ nie je vhodná ani pre pečeň a obličky. V ideálnom prípade vyvážte slabšie solenie častejším pitím vody.

Ak sa obávate, že vám v strave chýba soľ, použite pri dochucovaní bylinky. Cibuľa sa výborne dopĺňa s cesnakom, bazalkou, kurkumou, chilli atď.

Podliehate trendu detoxikácie alebo dávate prednosť dlhodobej zmene životného štýlu?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/nutrition/how-to-detox-your-body – 9 tipov na zmysluplný detox (anglicky)

Kategórie
Výživa a šport

9 potravin, které jsou zdrojem vitaminu K1 a K2

Vitamín K je rozpustný v tukoch. To znamená, že po prijatí v strave ho telo využije a v prípade potreby si ho uloží do zásoby. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité, aby ste to nepreháňali s konzumáciou potravín bohatých na vitamín K. V extrémnych prípadoch môžete spôsobiť nepríjemnú otravu. Ale čo ak máte v tele príliš málo vitamínu K?

Ľudské telo potrebuje na normálne fungovanie širokú škálu látok. Z makroživín potrebuje kvalitné bielkoviny, sacharidy a v malom množstve zdravé tuky. O ostatné telesné procesy sa starajú mikroživiny, medzi ktoré patria vitamíny, minerály, stopové prvky atď.

Pokiaľ ide o mikroživiny, pravdepodobne najviac z nich sa nachádza v čerstvom ovocí a zelenine. (Prípadne aj vo fermentovaných a kvasených výrobkoch.) Ale kto z nás si dobrovoľne vezme mrkvu, keď vyprážané zemiakové lupienky sú pre naše chuťové poháriky oveľa príjemnejšie?

Ak však dlhodobo zanedbávate zdravú stravu, môžu sa u vás objaviť rôzne zdravotné problémy. Vrátane nedostatku vitamínu K.

zdroje vitamínu K

Kde všade nájdem vitamín K1 a vitamín K2? A ako ovplyvňuje nedostatok vitamínu K zdravie?

Zdroje vitamínu K1

Nie je vitamín K ako vitamín K. Podobne ako mnoho iných vitamínov, aj vitamín K sa delí na niekoľko typov. Konkrétne ide o vitamín K1 a vitamín K2. Rozdiel medzi nimi je v tom, že vitamín K1 sa nachádza v rastlinných potravinách. Na druhej strane sa vitamín K2 nachádza v niektorých fermentovaných potravinách a živočíšnych produktoch.

Medzi najlepšie zdroje vitamínu K1 patria:

 • Brokolica
 • Ružičkový kel
 • Špenát
 • Repka

Keďže väčšina z nás si zvyčajne dopraje niektorú z týchto druhov zeleniny, vitamín K1 je naším dominantným vitamínom K.

vitamin K1 a K2

Zdroje vitamínu K2

Vitamín K2 a jeho vstrebávanie je trochu komplikovanejšie. Existuje niekoľko typov. Jeho podtyp MK-4 sa nachádza v niektorých živočíšnych potravinách a je to jediný typ, ktorý naše baktérie nedokážu produkovať. Ďalej sú tu MK-5 až MK-15, čo sú formy vitamínu K2 s dlhšími bočnými reťazcami.

Vitamín K2 sa najčastejšie nachádza v:

 • Natto (japonské jedlo z fermentovaných sójových bôbov)
 • Niektoré tvrdé syry
 • Niektoré mäkké syry
 • Žĺtok
 • Kuracie mäso
vitamin K1 a K2

Nedostatok vitamínu K

Aj keď sa môže zdať, že je jedno, ktorý vitamín K telu dodáme, pravdou je, že vitamín K1 sa od vitamínu K2 líši natoľko, že oba majú na telo mierne odlišné účinky. Napríklad vitamín K1, ktorý sa nachádza v rastlinnej strave, sa v tele zle vstrebáva. Jedna štúdia dokonca ukázala, že telo absorbuje len asi 10 % prijatého množstva. Opäť toho veľa nevieme o tom, ako sa vitamín K2 vstrebáva. Keďže vitamín K je vo všeobecnosti rozpustný v tukoch, odborníci sa domnievajú, že jeho vstrebávanie sa môže zlepšiť, ak sa užíva s tukom. (Ako príklad uvedieme zeleninový šalát, ktorý by mal mať olejovú zálievku.)

Ak má telo nedostatok vitamínu K, prejaví sa to:

 • Horšia zrážanlivosť krvi
 • Podmienky krvácania
 • Strata kostnej hmoty
 • Ochorenie srdca

Nedostatok vitamínu K je u dospelých s normálnou stravou veľmi zriedkavý. Niektoré vrodené alebo získané ochorenia však môžu zohrávať úlohu pri jeho horšej absorpcii. (Celiakia, cystická fibróza, žlčníkové kamene…)

Nedostatok vitamínu K u detí tiež nie je úplne neobvyklý. Možno preto, že materské mlieko od matky obsahuje len malé množstvo vitamínu K. Prípadne pečeň dieťaťa nemusí byť schopná účinne pracovať s vitamínom K.

vitamin K1 a K2

Už ste sa niekedy stretli s nedostatkom vitamínu K?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-k1-vs-k2 – Vitamín K1 vs. vitamín K2 (anglicky)

https://www.healthline.com/health/vitamin-k-deficiency – Nedostatok vitamínu K (anglicky)