Ako detoxikovať telo doma: Prečo je dobré skúšať to na jar?

Aj keď nás pravdepodobne čaká ešte niekoľko chladných týždňov, je dobré začať sa pripravovať na jar, počas ktorej sa môže dostaviť vyčerpanie a jarná únava. Tiež nie je na škodu premyslieť si, ako upravíte svoj životný štýl. Pretože čo môžeme povedať. Mastné jedlá, alkohol a étos nášmu telu veľmi neprospievajú. Môže pomôcť detox?

Zdravé telo je zdravá myseľ. Z tohto dôvodu sa mnohé ženy uchyľujú k rôznym drastickým detoxikačným programom, aby zbavili svoje telo nahromadených škodlivín a toxínov. Najmä pred jarou sú tieto tendencie veľmi silné, pretože cítime potrebu nejako sa očistiť po mesiacoch hriechu.

Faktom však je, že hoci reklamy na zázračné produkty hlásajú, aká je detoxikácia organizmu potrebná, v skutočnosti telo nič také nepotrebuje. Dostalo orgány, ktoré sú schopné odstraňovať škodlivé látky počas celého roka bez toho, aby sme o tom vedeli. (Hovoríme o pečeni, vylučovacom systéme, koži, dýchaní…)

Z tohto dôvodu vám rozhodne neodporúčame sedieť na lep a trápiť svoje telo (často nebezpečnými) detoxikačnými programami, ktoré môžu spôsobiť kolaps celého organizmu. (V najhoršom prípade aj otrava.)

Ak však stále máte záujem o detoxikáciu svojho tela, pozrime sa na to, ako ho môžete podporiť v jeho prirodzenej očiste.

detox těla

Prečo klasická metóda detoxikácie nie je vhodná pre ľudí?

Možno s nami nesúhlasíte a hovoríte, že detoxikačné programy sú pre vás určite potrebné. Koniec koncov, obsahujú detoxikačné čaje s bylinkami, vitamínmi, minerálmi a prípadne aj niektoré špeciálne potraviny. Niektoré detoxikačné programy dokonca obsahujú preháňadlá a diuretiká na podporu pravidelnosti pohybu čriev.

Problémom však je, že pojem detoxikácia sa v mnohých prípadoch používa veľmi voľne. Prakticky nikde sa nedozviete, na aké konkrétne toxíny majú balíky fungovať. Neexistujú dokonca ani dôkazy o tom, že detoxikácia podporuje chudnutie. Z tohto dôvodu nemá zmysel vyhadzovať peniaze von oknom, keď stačí urobiť niekoľko zmien v životnom štýle, ktoré budú mať pozitívny vplyv na už existujúce detoxikačné mechanizmy vo vašom tele. (A nemusíte si ich ani šetriť na jar.)

TOP 5 spôsobov prírodnej detoxikácie

Abstinencia od alkoholu

Možno to nechcete počuť, ale jedným z najčastejších problémov je pitie alkoholu. Hoci vám to môže zdvihnúť náladu, veľmi to zaťažuje pečeň, ktorá je jedným z najdôležitejších detoxikačných orgánov. Ak si nedokážete odoprieť alkohol, môžete si pri dlhodobom pití naozaj veľmi poškodiť pečeň. Čo sa môže skončiť aj smrťou. Ak sa alkoholu nemôžete vzdať úplne, skúste ho aspoň výrazne obmedziť.

Spánok

Bez kvalitného spánku vaše telo nebude správne fungovať. Spánok má dobrý vplyv na regeneráciu organizmu. Okrem toho môže nedostatok spánku prispievať k hromadeniu toxínov, ktoré sú spojené so závažnými civilizačnými ochoreniami. (Konkrétne hovoríme napríklad o Alzheimerovej chorobe.)

Pitná voda

Ľudské telo je z veľkej časti tvorené vodou. Z tohto dôvodu by sme ho mali pravidelne dopĺňať. Okrem toho, že vás nebude bolieť hlava, budete sa cítiť oveľa sviežejšie. Okrem toho, keď budete piť dostatok vody, nebudete mať hustú krv a vaše obličky budú mať viac priestoru na filtrovanie odpadových látok a škodlivín

Výhodou dobre nastaveného pitného režimu je v neposlednom rade aj to, že podporuje vyprázdňovanie. Vďaka tomu sa zlepší aj tento spôsob vyprázdňovania.

Zdravá strava

Venujte osobitnú pozornosť potravinám a nápojom bohatým na antioxidanty. Antioxidanty bojujú proti voľným radikálom, ktoré môžu prispievať k rýchlejšiemu starnutiu a chorobám. Preto si častejšie doprajte zelený čaj, orechy, čerstvé ovocie a zeleninu atď.

 

STOP prebytočnej soli

Nezdá sa to, ale nadmerné solenie je pre telo škodlivé. Soľ zadržiava v tele vodu, ktorá môže zvyšovať hmotnosť. Soľ nie je vhodná ani pre pečeň a obličky. V ideálnom prípade vyvážte slabšie solenie častejším pitím vody.

Ak sa obávate, že vám v strave chýba soľ, použite pri dochucovaní bylinky. Cibuľa sa výborne dopĺňa s cesnakom, bazalkou, kurkumou, chilli atď.

Podliehate trendu detoxikácie alebo dávate prednosť dlhodobej zmene životného štýlu?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/nutrition/how-to-detox-your-body – 9 tipov na zmysluplný detox (anglicky)

Vložiť komentár