Jedálniček na mieru: stojí to za to alebo stačia zásady správnej výživy?

Internet je plný rôznych diét, ktorých cieľom je zbaviť sa nadváhy. Niektoré diéty sú inšpirované celebritami, iné zasa majiteľmi fitnes štúdií. Keďže zďaleka nie všetky diéty sú pre človeka zdravé a bezpečné, ponúkame vám možnosť vytvoriť si jedálniček na mieru, ktorá bude rešpektovať všetky naše potreby. Oplatí sa to vyskúšať? Keď otvoríte akýkoľvek portál pre ženy, okamžite na vás začnú vyskakovať tipy na rôzne bizarné diéty. Niekto sa nemôže vzdať diéty, počas ktorej jedol len jablká alebo kapustovú polievku. Iné ženy sa rozhodli vyradiť múku. A potom sú tu tí, ktorí si pravidelne doprajú detox ovocných a zeleninových štiav (čo ich zakaždým takmer dostane do nemocnice, pretože ich to môže po niekoľkých dňoch oslabiť.) Tieto diéty majú niekoľko spoločných znakov. V prvom rade za nimi málokedy stojí renomovaný odborník, ktorý by ich zostavil tak, aby boli účinné. Tieto diéty tiež nebývajú bezpečné. Môže byť teda riešením tejto situácie diéta šitá na mieru?

Zásady zdravého stravovania

zásady zdravého stravovanie Všetci približne vieme, ako by mal vyzerať zdravý životný štýl. Každý z nás by mal vypiť aspoň 6-8 pohárov vody denne. (V skutočnosti je však optimálne množstvo vypitej vody ešte vyššie.) Každý deň by sme tiež mali jesť dostatok ovocia a zeleniny a nemali by sme konzumovať príliš veľa tuku, soli a cukru. A rýchle občerstvenie? No, vôbec nie. Namiesto toho si pripravte domáci šošovicový burger v celozrnnej žemli s domácimi hranolkami pečenými v rúre. Mnoho ľudí sa možno snaží zmeniť svoj život. Problémom však je, že snaha žiť zdravo môže byť často zhoršená všadeprítomnou reklamou na nezdravé výrobky. Aj regály v obchodoch nás často lákajú, aby sme si do nákupných košíkov pridali to, čo presne nezodpovedá odporúčaným výživovým tabuľkám. Môžeme vypiť aj kalórie navyše. Stačí veľký pohár džúsu alebo alkoholu a náš celodenný kalorický príjem je úplne pochovaný.

Ako na to?

ako na jedálničok na mieru Ak máte pevnú vôľu a odhodlanie, dáme vám niekoľko tipov, ako sa dostať na cestu k zdravšiemu životnému štýlu bez extrémneho úsilia. Napríklad:
  • Vymeňte cestoviny z bielej múky za celozrnné alebo rastlinné cestoviny (už sú dostupné v reťazcoch).
  • Sladidlo z koreňa čakanky (len pozor, má dosť veľa vlákniny a môže spôsobiť tráviace problémy, ak prekročíte odporúčanú dennú dávku)
  • Prestaňte sladiť kávu a čaj
  • Prestaňte piť sladené limonády a džúsy, namiesto nich si dajte vodu z vodovodu s bylinkami a ovocím (stačí si kúpiť väčší džbán).
  • Častejšie kupujte celozrnný chlieb
  • Kupujte polotučné mliečne výrobky
  • Používajte viac rúru namiesto panvice s vysokou vrstvou oleja
Ako vidíte, ide o drobné zmeny, ale po niekoľkých týždňoch ich dodržiavania uvidíte prvé pozitívne výsledky.

Jedálniček na mieru: pre koho je vhodný?

dieta na mieru
V niektorých prípadoch nemusí stačiť ani zmena životného štýlu (v kombinácii s cvičením). V takejto situácii je najlepšie obrátiť sa na odborníka na výživu, ktorý je vyškolený, aby vám navrhol správny typ redukčnej diéty. Túto možnosť by mali využiť ľudia s veľkou nadváhou, ktorá im začína spôsobovať zdravotné problémy. (Bolesť kĺbov, vysoký cholesterol, cukrovka 2. typu.) Okrem toho zvážte túto možnosť, ak máte zdravotný problém, ktorý vám bráni schudnúť (napr. ochorenie štítnej žľazy, metabolická porucha…), a ak ste v minulosti dlhodobo držali redukčné diéty, ktoré mohli narušiť váš prirodzený metabolizmus. Hoci služby odborníkov na výživu nie sú hradené zo zdravotného poistenia, na druhej strane ľudia, ktorí sa rozhodnú využiť ich služby, sú s ich výsledkami zvyčajne spokojní. Z tohto dôvodu si myslíme, že vynaložených peňazí netreba ľutovať. Predtým, ako si najmete potenciálneho odborníka, si ho však dôkladne preverte. Koniec koncov, v stávke je vaše zdravie a budúcnosť. Žijete radšej zdravým životným štýlom, alebo by ste sa radšej nechali viesť vyškoleným odborníkom?

Vložiť komentár