Najlepšie probiotiká: prehľad účinkov 5 najdôležitejších kmeňov

Ak ste posledných pár rokov nežili pod skalou, pravdepodobne ste si všimli, že ľudia by mali mať v strave pravidelný prísun probiotík. Keďže však ide o pomerne širokú tému, v našom dnešnom článku sa bližšie pozrieme na jej špecifiká.

V zdravej strave by v žiadnom prípade nemali chýbať vitamíny, minerály, vláknina a ďalšie látky, ktoré sú dôležité pre imunitný systém, ako aj pre všetky kľúčové telesné procesy (premena potravy na energiu, delenie a obnova buniek…) a trávenie.

Problémom je, že okolo nás je toľko pokušení v podobe čokolád, vyprážaných zemiakových lupienkov a iných pochutín, že len málokto z nás siahne po niečom, čo možno nie je na prvý pohľad také lákavé, ale je dôležité pre udržanie nášho fyzického zdravia.

To platí aj pre potraviny a nápoje, ktoré obsahujú probiotiká. (Kto by si dobrovoľne dal kefír alebo kyslú kapustu, že?) Ale ani keď sa rozhodnete zamerať na tieto potraviny a nápoje, nemáte smolu, pretože nemusia obsahovať to najdôležitejšie.

Ktoré kmene probiotík by ste teda mali sledovať pri čítaní etikiet?

Čo sú probiotiká?

čo sú probiotiká

Probiotiká sú živé baktérie, ktoré považujeme za hodnotné a prospešné pre človeka. Cieľom probiotík je dostať sa do čreva (kde žije veľká kolónia baktérií a iných mikroorganizmov). V črevách sa vstrebávajú živiny a buduje sa silná imunita. Existujúce mikroorganizmy v našom tele teda vždy potrebujú pomocnú ruku.

Zatiaľ nie je úplne jasné, aké sú všetky výhody užívania probiotík pre ľudí. V poslednom čase sa však na ne zameralo veľa výskumov a štúdií, takže čoskoro budeme vedieť viac. (Dnes už napríklad vieme, že niektoré probiotiká môžu mať zásadný vplyv na ľudské správanie a náladu.)

Najdôležitejšie druhy probiotík

druhy probiotik

Existuje mnoho kmeňov probiotík. Existuje dokonca mnoho spôsobov, ako ich možno rozdeliť. Existujú napríklad aktívne probiotiká, ktoré môžu podporovať imunitu, aktívne probiotiká, ktoré sa môžu replikovať, a probiotiká podporujúce imunitu, ktoré sa môžu replikovať.

Pokiaľ ide o jednotlivé kmene, vieme napríklad:

  • Laktobacily
  • Bifidobaktérie
  • Streptococcus

Laktobacily sú pomerne úzko spojené s mliečnymi výrobkami. Laktobacily produkujú enzýmy, ktoré štiepia laktózu alebo mliečny cukor. Laktobacily sa podieľajú na produkcii kyseliny mliečnej, ktorá je pre ľudský organizmus veľmi dôležitá. Má totiž schopnosť kontrolovať populáciu zlých baktérií, ktoré by nám chceli škodiť. Táto látka je dôležitá aj pre svaly. V tele sa laktobacily prirodzene nachádzajú v ústach, črevách a v ženských pohlavných orgánoch.

Bifidobaktérie

probiotika a strava

Bifidobaktérie sú rodom probiotík, ktoré sa bežne pridávajú do potravín a výživových doplnkov obsahujúcich probiotiká. Bifidobaktérie údajne posilňujú imunitný systém, znižujú rast nepriateľských patogénov a štiepia laktózu.

Streptococcus

V tomto prípade je vhodné vyčleniť Streptococcus thermopilus. Je to druh priateľských baktérií, ktoré sa bežne používajú pri výrobe niektorých mliečnych výrobkov. Zvyčajne hovoríme napríklad o jogurte. Tento typ baktérií sa nachádza aj v probiotických potravinových doplnkoch.

Keďže ide o baktériu, ktorá sa bežne používa pri výrobe potravín, považuje sa pre väčšinu ľudí za bezpečnú. Môže mať tiež pozitívny vplyv na zmiernenie niektorých typov hnačiek, ktoré sú spôsobené nepriateľskými mikroorganizmami.

Ako zaradiť probiotiká do stravy?

Ak to chcete skúsiť prirodzene, je dobré siahnuť po čistom kefíre alebo kyslej kapuste. V posledných rokoch sa stala veľmi populárnou aj kombucha (fermentovaný čaj). Nezabúdajte však, že probiotiká potrebujú prebiotiká, aby prežili v črevách ako svoju potravu.

Môžete však vyskúšať aj prebiotické doplnky stravy, ktoré môžu mať prebiotiká vo svojom zložení.

Dávate probiotikám vo svojej strave zelenú?

Zdroje informácií

https://www.probiotikus.cz/nejlepsi-probiotika/ – Najlepšie probiotické kmene (česky)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Probiotikum – Probiotikum (česky)

https://www.healthline.com/health/types-of-probiotics – 6 najbežnejších typov probiotík (anglicky)

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1621/streptococcus-thermophilusStreptococcus thermophilus (anglicky)

Vložiť komentár