Čím podporiť rast vlasov – vyskúšajte týchto 5 tipov

Vlasy sú pomyselnou korunou ženskej krásy. Preto je potrebné myslieť na to, aby bola pekná a zdravá. Ale čo ak vaše vlasy vyzerajú ako vrabčie hniezdo, končeky sa lámu a vy ste radi za každý centimeter dĺžky? V takom prípade vyskúšajte týchto niekoľko tipov.

Hoci sú vlasy technicky mŕtvym tkanivom (inak by nám ich strihanie spôsobovalo bolesť), ich dĺžka a vzhľad im stále dodávajú určitú prestíž. Dlhé a husté vlasy sa po stáročia považovali za znak zdravej mladosti, takže je v nás zakódované, že musíme dbať na to, aby vždy vyzerali čo najlepšie.

Hoci sú vlasy každého z nás iné, v mnohých prípadoch stačí na udržanie ich zdravia niekoľko jednoduchých trikov. Problémom je, že možností, ktoré môžete vyskúšať, je nespočetné množstvo. A keďže vlasy sa zvyčajne nezmenia zo dňa na deň, môže byť zložité zistiť, čo robíte zle.

Prestaňte tápať v tme a vyskúšajte to, čo naozaj funguje.

Správna výživavýživa na rast vlasov

Aby vaše vlasy vyzerali ako z iného sveta, nezaobídu sa bez poriadnej dávky živín, ktoré ich doslova nakopnú. Medzi najdôležitejšie zložky patria bielkoviny, vitamíny skupiny B, vitamín A, vitamín D, vitamín C, vitamín E, zinok a železo.

Potom však môžete pridať aj niekoľko byliniek na podporu rastu vlasov. Patrí medzi ne napríklad žihľava a praslička. Pivovarské kvasnice sa nachádzajú aj v mnohých doplnkoch na rast vlasov. Majte však na pamäti, že ak chcete dosiahnuť nejaké výsledky s doplnkami, musíte ich užívať pravidelne a (najmä) dlhodobo.

Masáž hlavy

ako podporiť rast vlasov

Nemá zmysel dopĺňať živiny, ak sa nedostanú tam, kam majú. Z tohto dôvodu sa odporúča pravidelne vykonávať jemnú masáž hlavy. Výhodou tejto činnosti je, že pomáha prekrviť pokožku hlavy. A kde je krv, tam sú aj živiny, ktoré dopravujú červené krvinky na miesto (železo v strave spolu s vitamínom C je dôležité práve preto, aby ste mali dostatok červených krviniek).

Myslite však na to, že masáž hlavy by sa mala vykonávať čistými rukami. Takisto by ste sa mali vyhnúť škrabaniu pokožky nechtami. V opačnom prípade riskujete infekciu a ďalšie nepríjemné kožné problémy.

Kofeín

Ak vám masáž hlavy nestačí, dobrým tipom sú aj prípravky na vlasy obsahujúce kofeín. To opäť podporuje prekrvenie pokožky, takže sa k vlasom dostane viac živín. Kofeín je zvyčajne dostupný vo forme špeciálnych sér na vlasy. Pridáva sa však aj do niektorých šampónov a kondicionérov.

Esenciálne oleje

Esenciálne oleje môžu mať pozitívny vplyv aj na kvalitu a rast vlasov. Rozmarínový olej aplikovaný priamo na pokožku hlavy má pri dlhodobom používaní veľmi dobré výsledky. Trochu prekvapivo má mätový olej dobrý vplyv aj na rast vlasov. Majte však na pamäti, že mätový olej môže spôsobiť podráždenie, preto s ním zaobchádzajte opatrne a v prípade potreby ho zrieďte iným olejom (napríklad olivovým, ktorý môže slúžiť ako dobrý nosný olej).

Správna starostlivosť

čo pomáhá na rast vlasov

Vaše vlasy určite nebudú šťastné, ak sa o ne nebudete každý deň správne starať. Najväčšie škody môže spôsobiť naša každodenná starostlivosť.

Dávajte si pozor na:

  • Bielenie
  • Nadmerný tepelný styling
  • Používanie produktov na vlasy, ktoré nie sú vhodné pre váš typ vlasov
  • Umývanie vlasov príliš horúcou vodou
  • Príliš časté umývanie vlasov
  • Používanie nevhodnej kefy na vlasy (ideálne sú kefy z prírodných vlákien alebo kefy s pružnými hrotmi, ktoré sa dokážu prispôsobiť)

Ako vidíte, starostlivosť o vlasy je vedou. S trochou úsilia ju však môžete dostať späť do formy. V skutočnosti však nepodceňujte možnosti, ktoré ponúkajú doplnky na rast vlasov, pretože z nich môžu profitovať aj vaše nechty a pokožka.

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/what-makes-hair-grow – Čo podporuje rast vlasov? (anglicky)

https://www.vlasimo.sk/podpora-rastu-vlasov/ – Podpora rastu vlasov (slovensky)

https://www.healthline.com/nutrition/best-vitamins-hair-growth – 8 najlepších živín na podporu rastu vlasov (anglicky)

Vložiť komentár