Dubová kôra a jej použitie: Aké sú jej účinky?

Ak vás trápia hemoroidy, v lekárni vám pravdepodobne odporučia masť z dubovej kôry. Táto situácia môže nastať napríklad po pôrode, ale môžete sa do nej dostať prakticky v ktorejkoľvek inej fáze vášho dospelého života. Aké je využitie dubovej kôry? A dá sa z neho urobiť kúpeľ?

Hoci ide o trochu chúlostivú tému, je to problém, ktorý trápi veľkú časť dospelej populácie. Hovoríme o hemoroidoch, ktoré môžu vzniknúť v dôsledku zápchy, častej hnačky, nadmerného tlaku na toaletu a podobne. Hemoroidy sú veľmi časté aj počas tehotenstva, pretože žena počas tehotenstva často trpí zápchou a počas pôrodu musí intenzívne tlačiť.

Hemoroidy sú veľmi nepríjemné, pretože môžu bolieť, krvácať, znemožňovať sedenie atď. Nie každý je však ochotný podstúpiť rýchlu a minimálne invazívnu operáciu (čo je zároveň jediný spôsob, ako sa ich skutočne zbaviť), a tak sa uspokojí s gélom alebo masťou z dubovej kôry na hemoroidy.

Aké sú výhody dubovej kôry? A existujú nejaké alternatívne metódy jeho použitia?

Výhody dubovej kôryVýhody dubovej kôry

Väčšina ľudí si dubovú kôru okamžite spája s hemoroidmi. V skutočnosti však ponúka oveľa viac.

Používa sa na:

  • Podráždená pokožka
  • Problémy s hnačkou (pri vnútornom užívaní)
  • Detoxikácia
  • Kvasinky na nohách (ktoré môžu spôsobovať zápach)

čo je dubova kora

Na čo si dať pozor?

Dubová kôra sa považuje za bezpečnú pre väčšinu populácie. Zvyčajne sa však odporúča používať ho kratšiu dobu (pre predstavu to znamená približne 3 – 4 dni.) To platí najmä vtedy, ak sa rozhodnete používať produkty z dubovej kôry vnútorne. Ak ho používate zvonka, môžete po ňom siahnuť o niečo dlhšie, približne 2-3 týždne.

Pozor však na to, že vnútorné užívanie dubovej kôry môže dráždiť žalúdok. Okrem toho sa pri vonkajšom používaní môže vyskytnúť podráždenie. (Najmä ak máte poškodenú pokožku.) Dlhodobé vnútorné používanie dubovej kôry navyše zhoršuje funkciu pečene a obličiek.

Dávajte si tiež pozor, aby ste dubovú kôru neužívali spolu s výživovými doplnkami, ktoré obsahujú železo. Ich účinok by sa mohol navzájom rušiť.

Ako ju užívať?

ako uživať dubovou koru

V prvom rade si musíte ujasniť, či chcete dubovú kôru užívať vnútorne alebo lokálne. V prvom prípade môžete vyskúšať čaje z dubovej kôry a doplnky stravy z dubovej kôry. Na vonkajšie použitie môžete použiť dubovú kôru na prípravu kúpeľov alebo tonika z dubovej kôry. Nesmieme však zabúdať ani na spomínané masti a gély z lekárne.

Ďalšie tipy na hemoroidy

Ak sa vrátime k hemoroidom, o ktorých je tento článok, pozrime sa na niekoľko ďalších tipov, ktoré vám môžu v kritickej chvíli priniesť úľavu.

Skúste:

  • Teplý sedací kúpeľ s epsomskou soľou
  • Jedzte viac vlákniny
  • Pite viac tekutín
  • Pravidelné cvičenie
  • Neseďte príliš dlho

Niekedy môžu hemoroidy krvácať, čo je pre mnohých ľudí dosť nepríjemný zážitok. Najprv môžete počkať, kým sa krvácanie zastaví samo. V prípade vážnejších komplikácií však nie je na škodu vyhľadať lekársku pomoc.

Na úplné odstránenie hemoroidov môžete podstúpiť aj pomerne rýchlu a minimálne invazívnu operáciu hemoroidov. Nie je však hradená zo zdravotného poistenia, takže si ju budete musieť zaplatiť z vlastného vrecka.

Použili ste niekedy na niečo dubovú kôru? 

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/hemorrhoids – Všetko o hemoroidoch (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/oak-bark – Všetko o dubovej kôre (anglicky)

Vložiť komentár