GAPS diéta: Ako funguje, pre koho je určená

V posledných desaťročiach sa na nás zo všetkých strán valia najrôznejšie diéty. Je ich toľko, že pomaly strácame orientáciu. Je to trochu škoda, pretože niektoré z nich sú naozaj zaujímavé. Patrí medzi ne aj diéta GAPS, ktorá má údajne pozitívny vplyv na funkciu mozgu. Nižšie sa pozrieme na to, čo by ste o ňom mali vedieť.

O vegetariánoch a vegánoch ste už pravdepodobne počuli. Viete tiež, že ľudia na keto a nízkosacharidovej diéte dbajú na zvýšený príjem bielkovín a tukov. Na čo je však takáto diéta GAPS dobrá? To je trochu ťažká otázka.

Napriek tomu je diéta GAPS veľmi zaujímavá. Funguje na princípe vyradenia určitých potravín (najmä obilnín a sacharidov), ktoré môžu ovplyvniť fungovanie mozgu.

Zdá sa vám to zvláštne? Ak áno, nižšie vám podrobne predstavíme diétu GAPS.

Čo je to diéta GAPS?

čo je to GAPS diéta

Slovo GAPS je skratka pre črevný a psychologický syndróm. Táto diéta sa v podstate zaoberá tým, ako môže stav črevnej mikroflóry ovplyvniť psychiku človeka. Teória hovorí, že diéta GAPS môže ovplyvniť prejavy určitých zdravotných problémov.

Podľa teórie Dr. Natashy Campbell-McBride, ktorá túto diétu vymyslela, má zlepšiť:

  • Poruchy autistického spektra
  • ADHD
  • Dyslexia
  • Dyspraxia
  • Obsedantno-kompulzívna porucha
  • Bipolárna porucha
  • Schizofrénia
  • Poruchy príjmu potravy
  • Detské potravinové intolerancie a alergie

V súčasnosti sa tento prístup stále považuje za neobvyklý a jeho princípy sa stále skúmajú. V súčasnosti sa však objavujú prvé správy o tom, že stav črevnej mikroflóry môže mať vplyv na rozvoj úzkosti a depresie.

Zásady diéty GAPS

Diéta GAPS vyžaduje obmedzenie alebo úplné vylúčenie určitých druhov nápojov a potravín. Patria sem obilniny, pasterizované mliečne výrobky, rafinované cukry a škrobová zelenina.

Podľa mnohých odborníkov je táto diéta kontroverzná, pretože obsahuje príliš veľa obmedzení (čo môžu napríklad autisti zle znášať, pretože chcú potraviny, na ktoré sú zvyknutí). Na druhej strane, ak sa rozhodnete vyradiť zo svojho jedálnička rafinované cukry, pravdepodobne vám to pomôže. (Aspoň z hľadiska zníženia hmotnosti.)

Fázy diéty GAPS

fázy zásady diéty GAPS

Diéta GAPS má šesť fáz. V prvej fáze sa odporúča jesť doma pripravený vývar a piť probiotické nápoje, ako aj konzumovať zázvorový, mätový a harmančekový čaj. Môžete tiež jesť domáci jogurt a piť kefír. V druhej fáze sa pridajú vaječné žĺtky, ghí a dusené mäso so zeleninou. V tretej fáze môžete jesť a piť to isté, čo v predchádzajúcich fázach, ale ďalej pridáte avokádo a fermentovanú zeleninu. Vo štvrtej fáze môžete pridať aj pečené alebo grilované mäso, zeleninovú šťavu, za studena lisovaný olivový olej a GAPS chlieb.

V piatej fáze si doprajte jablkovú šťavu, surovú zeleninu (ošúpané uhorky, ľadový šalát) a ovocie okrem citrusov. V šiestej fáze potom pridáte ďalšie ovocie, tentoraz citrusové.

GAPS diéta a doplnky stravy

GAPS diéta a doplnky stravy

Počas diéty GAPS sa odporúča užívať aj probiotické doplnky. Odporúčajú sa tiež doplnky stravy, ktoré obsahujú nenasýtené mastné kyseliny omega 3 a omega 6 a tráviace enzýmy.

Môžete tiež vyskúšať chitosan. Ide o polysacharid, ktorý sa prirodzene nachádza vo vonkajších kostrách mäkkýšov. Medzi jeho schopnosti patrí viazať na seba ťažké kovy. Pridáva sa aj do výživových doplnkov na podporu chudnutia.

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/nutrition/gaps-diet – GAPS diéta: prehľad založený na dôkazoch (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/325046 – Všetko o diéte GAPS (anglicky)

 

Vložiť komentár