Exspirácia kozmetiky: Toto určite nepoužívajte!

Ženy milujú kozmetiku, takže je pravdepodobné, že máte v kozmetickom kufríku viac ako jeden rúž, lícenku a paletu očných tieňov. Aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá, viac ako polovica vašej zbierky kozmetiky môže byť už dávno po dátume spotreby. Keďže by vám mohli hroziť vážne zdravotné problémy, pozrieme sa na to, ako dlho vydrží kozmetika a ako zistiť, kedy je lepšie niečo okamžite vyhodiť.

Vo svete sociálnych médií a najrôznejších unboxingov je ťažké odolať volaniu po kúpe novej kozmetiky. Aj keď ich máte v kozmetickom kufríku dostatok. Mnohé ženy si navyše neuvedomujú, že spotrebovanie jedného kozmetického výrobku trvá neuveriteľne dlho (a to hovoríme aj o miniatúrach). Okrem toho často prekračuje odporúčanú životnosť výrobku, takže sa môžeme nevedomky pripraviť na problém.

Mnohé dámy majú k svojej kozmetike naozaj dôverný vzťah. Nechcú vyhodiť takmer nedotknuté palety očných tieňov, ktoré pôvodne stáli niekoľko stoviek až tisícok korún. Iní majú pocit, že kozmetika sa nedá pokaziť, tak prečo ju riešiť.

Nižšie sa preto pozrieme na približnú životnosť kozmetických výrobkov, ako môžete zistiť, či sa výrobok pokazil, a čo vám hrozí, ak sa rozhodnete pokračovať v používaní kozmetiky s uplynutou lehotou.

Exspirácia kozmetických výrobkov

 

Exspirácia kozmetických výrobkov

V prvom rade musíme povedať, že veľa záleží na tom, či bol kozmetický výrobok otvorený alebo nie (odporúčaná doba používania začína v okamihu, keď sa rozhodnete niečo vyskúšať.) Ak je niečo novo zakúpené a nepoškodené, vydrží to v dobrých podmienkach približne 2-3 roky. (Ak máte šatník, pokojne do neho uložte neotvorené kozmetické výrobky.)

Rozhodne nerobte to, čo vidíte na sociálnych sieťach. To znamená, že make-up vložíte do priehľadných škatuliek, ktoré umiestnite do okna. Takto sa váš make-up rýchlejšie znehodnotí. To isté platí aj pre skladovanie dekoratívnej kozmetiky v kúpeľni, čo je jeden z najhorších nápadov vôbec. (Skúste nechať staršie rúže v kúpeľni, kde na ne pôsobí vlhkosť. Pozrite sa naň o niekoľko dní a uvidíte, aká „pekná“ pleseň vám na ňom vyrastie.)

Pokiaľ ide o trvanlivosť, odporúčaná doba používania je uvedená na obale (číslom a písmenom M, čo znamená počet mesiacov), ale zvyčajne sa líši:

  • Rúž 18 až 24 mesiacov
  • Lesk na pery 12 až 18 mesiacov
  • Make-up a korektor 12 až 18 mesiacov
  • Maskara 3 až 6 mesiacov
  • Tekuté podklady 3 až 6 mesiacov
  • Krémový produkt 12 až 18 mesiacov
  • Práškový produkt 12 až 18 mesiacov

Pravdou je aj to, že krémové výrobky sa zvyčajne viac kazia. Práškové vydržia o niečo dlhšie pri správnej dezinfekcii (ktorá zahŕňa pravidelné čistenie kefiek).

Ako zistím, že niečo nie je v poriadku?

prešla kozmetika

 

Najskôr si všimnite zmenu farby a štruktúry. Ak na niečom vidíte sivú alebo dokonca čiernu vrstvu, je dôležité to okamžite vyhodiť. Všimnite si aj akýkoľvek podozrivý zápach.

Čo sa stane, keď použijete prešlý make-up

Prvým znakom toho, že niečo nie je v poriadku, je napríklad jačmenné zrno, ktoré môžete získať používaním očných tieňov, maskary alebo očných liniek s uplynutou dobou použiteľnosti. Ďalej sa vám môže častejšie vyskytovať akné alebo môžete mať dokonca alergickú reakciu. Nemožno vylúčiť ani rôzne vyrážky a iné vyslovene nežiaduce javy.

Ako tomu predchádzať

prešlý make-up

V prvom rade si kupujte len toľko kozmetiky, koľko môžete reálne použiť. (Pre predstavu, maskara, rozjasňovač a rúž vydržia roky, takže si ich nenechávajte na neskôr, pretože aj pri každodennom používaní vydržia naozaj dlho.) Snažte sa tiež nekupovať niečo, čo už máte doma (naozaj nemusíte mať tridsať podobných rúžov a leskov na pery).

Ak nájdete niečo, čo vám vyhovuje, nekupujte si niečo iné len preto, aby ste zistili, či vám to nebude vyhovovať lepšie. (Platí to napríklad pre make-up a korektor.) Ďalej sledujte, čo máte v kozmetickom kufríku, a aktívne to používajte. Znehodnoteniu očných tieňov a púdrových produktov môžete predísť aj pravidelným čistením štetcov na líčenie.

Začínate pravidelne triediť svoju kozmetiku alebo ste nikdy predtým nič podobné nerobili?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/does-makeup-expire – Všetko o exspirácii make-upu (anglicky)

https://www.insider.com/how-to-tell-if-makeup-is-expired-symbol-2017-4 – Ako zistiť dátum exspirácie make-upu (anglicky)

https://www.byrdie.com/dangers-of-expired-makeup – Čo sa stane, keď použijete make-up, ktorému vypršala expirácia (anglicky)

Vložiť komentár