Čo by ste mali vedieť pred prvým tetovaním

Tetovanie vzbudzuje vášne u mnohých ľudí. Až donedávna sa používalo najmä na označenie trestancov a iných podvratných živlov, kvôli čomu môže veľká časť spoločnosti reagovať na človeka s potetovanou pokožkou s miernou nedôverou a neúctou. Ak vás to neodradí od zámeru ozdobiť si pokožku, tu je to, čo by ste mali vedieť pred prvou návštevou tetovacieho salónu.

Pre mnohých ľudí je tetovanie definitívnou záležitosťou, takže často počujete o tom, že si ho nemôžete rozmyslieť a čo s ním budete robiť v starobe, keď bude vaša pokožka natiahnutá a zvrásnená.

Samozrejme, ak ste sa rozhodli, že chcete mať niečo na koži, podobné komentáre vás nemôžu odradiť. Na druhej strane sa však snažte pristupovať k tetovaniu s tým, že si musíte dobre premyslieť jeho umiestnenie a motív, pretože nie je nič horšie ako tetovanie, ktoré budete o niekoľko rokov naozaj ľutovať. (Medzi typické prípady patrí napríklad tetovanie mena vašej lásky, pretože sa s ňou môžete kedykoľvek časom rozísť.) V neposlednom rade nezabudnite, že tetovanie je naozaj drahé, takže sa oplatí mať odložených niekoľko tisíc korún.

 

ako na prvé tetovanie

Čo by ste ešte mali zvážiť pred návštevou tetovacieho štúdia?

Základné parametre tetovania

Najskôr si musíte ujasniť, ako veľkú časť tela chcete mať vyzdobenú. To sa týka aj miesta, kde si necháte tetovanie urobiť. Myslite na to, že veľmi viditeľné a veľké tetovanie môže výrazne zasahovať do vášho kariérneho života. (Napríklad je veľmi nepravdepodobné, že vás zamestnajú v pobočke banky s veľkým tetovaním. Ale ak pracujete v bare, máte umelecké povolanie alebo sami podnikáte, v takom prípade vám tetovanie pravdepodobne nebude prekážať.)

Tiež si premyslite, či chcete tetovanie farebné alebo len čierne. V neposlednom rade si tiež skúste vypočítať, koľko peňazí máte na tetovanie. (Zároveň je lepšie priplatiť si za prácu spoľahlivého a kvalifikovaného tatéra.)

 

Základné parametre tetovania

Obľúbené štýly tetovania

Mnohí tetovači vám môžu vytvoriť dizajn tetovania na mieru. Napriek tomu je dobré vedieť, akým smerom sa chcete uberať (aspoň približne).

Dnes je moderný:

  • Tetovanie v americkom štýle (ruže, lebky, srdcia, plamene…)
  • Tradičné japonské tetovanie (len pozor, ak pôjdete do verejných kúpeľov v Japonsku, budete si musieť tetovanie zakryť náplasťou)
  • Realistické tetovanie (realistické portréty a objekty, tieňovanie…)
  • Ilustrácie tetovania
  • Minimalistické a geometrické tetovania

Ako si vybrať tatéra

 

Ako si vybrať tatéra

Rovnako ako výber vzoru, aj výber tetovacieho umelca závisí v mnohom od neho. Keďže ich je nespočetné množstvo, v prvom rade môžete požiadať svojich priateľov, aby vám odporučili niekoho, s kým boli spokojní. (Upozorňujeme však, že mnohí zruční tatéri nemusia mať v dohľadnej dobe voľné miesto a neboja sa svoju prácu riadne oceniť.)

Ak nemáte vo svojom okolí nikoho s dobrým kontaktom, zorientujte sa podľa:

  • Licencia
  • Hygienické normy a návyky v salónoch
  • Dostupnosť konzultácie s tetovačom
  • Dĺžka praxe
  • Portfóliá

Môžete sa tiež opýtať, či tetovač používa rukavice bez latexu, najmä ak ste na tento materiál alergickí (a viete o tom).

Keď si vyberiete štúdio, najprv si objednajte konzultáciu. Keď sa stretnete, povedzte, aké sú vaše predstavy o tetovaní. Potom by ste sa mali dohodnúť na dizajne, ktorý sa bude tetovať na vašu pokožku. Pred tetovaním by ste nemali piť alkohol a dajte si pozor aj na lieky, ktoré môžu ovplyvniť zrážanie krvi.

V deň tetovania príďte s miernym predstihom a pripravte si sumu, ktorú budete platiť. Potom by sa mali vybaviť papiere a tetovač by sa mal pustiť do práce. Po dokončení tetovania ho tetovač ošetrí a povie vám, ako sa o tetovanie starať. Je celkom možné, že pri náročnejších tetovaniach sa budete musieť stretnúť viackrát, čo platí najmä pre veľké vzory a ich tieňovanie.

Máte nejaké tetovanie alebo vás zdobenie kože nezaujíma?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/getting-a-tattoo-guide-what-to-expect – Všetko o tetovaniach (anglicky)

https://www.insider.com/what-to-know-before-getting-first-tattoo-2017-12 – Čo by ste mali vedieť pred prvým tetovaním (anglicky)

Vložiť komentár