Základy starostlivosti o pleť, ktoré musíte ovládať

Ženy majú tendenciu nariekať nad tým, že s pribúdajúcim vekom už ich tvár nevyzerá tak, ako kedysi. Vedeli ste však, že svojím životným štýlom môžete do veľkej miery ovplyvniť svoje starnutie? Ak chcete aj v pokročilom veku vyzerať sviežo a mladistvo, zamerajte svoju pozornosť na správnu starostlivosť o pleť. Pretože to, čo sa naučíš v mladosti…

Tvár, ktorú máme po dvadsiatke, nám dala genetika. To, ako vyzeráme po tridsiatke, je však výsledkom toho, čo si zaslúžime. Aj keď to znie kruto, pravdou je, že tí, ktorí včas nájdu správnu starostlivosť o pleť, sa v pokročilom veku poďakujú za svoju prezieravosť.

Hoci by sme sa o seba mali začať starať už v puberte (keď mnohých z nás trápia prvé veľké nedokonalosti v podobe akné), pravdou je, že nikdy nie je neskoro. Samozrejme, ak už bola škoda spôsobená, nemôžete svoje činy vrátiť späť. Svojou starostlivosťou však môžete prispieť k tomu, aby kožné ochorenia prestali byť na prvý pohľad také nápadné.

starostlivosť o pokožku

Aké tipy a triky v starostlivosti o pleť by ste mali ovládať? Na to sa pozrieme nižšie.

Prečo sa starať o svoju kožu?

Koža je najväčší orgán ľudského tela, ktorý nás chráni pred negatívnymi vplyvmi prostredia. Taktiež zbavuje telo nečistôt (preto máme póry) a zlepšuje našu termoreguláciu tým, že sa pravidelne potíme. Pokožka tváre, krku a dekoltu prezrádza, koľko máme rokov. Preto sa musíme snažiť, aby sme ho zbytočne nezaťažovali.

Medzi najčastejšie hriechy patria:

 • Fajčenie
 • Opaľovanie (aj v soláriu)
 • Nedostatok odpočinku
 • Nedostatok vody
 • Nedostatočná výživa
 • Vystavenie toxínom

Základné kroky správnej starostlivosti o pleť

Základy starostlivosti o pleť

Naše matky a staré mamy sa o seba väčšinou nestarali, takže nás nikto nenaučil, ako to robiť správne. Nie je to však nič zložité, takže sa nemusíte obávať, že by ste niečo neurobili správne.

Postup je jednoduchý:

 • Čistite si tvár dvakrát denne pomocou čistiaceho mlieka a čistiaceho gélu (ráno po prebudení a večer pred spaním).
 • Majitelia s mastnou alebo citlivou pleťou by mali následne použiť tonikum.
 • Všetky ženy by mali dvakrát denne používať krém vhodný pre ich typ pleti.
 • Raz týždenne vykonajte peeling tváre a potom použite výživnú pleťovú masku.

Niektoré ženy majú iné kožné chyby. Ak zistíte, že koža na vašom tele má na niektorých miestach inú farbu, zväčšujú sa vám znamienka, ktoré môžu mať zvláštnu farbu a nepravidelný tvar, alebo máte problémy s ekzémom a inými kožnými reakciami, navštívte kožného lekára, ktorý vás dôkladne vyšetrí a navrhne vhodnú liečbu.

Čo ešte stojí za to vedieť?

 

ako starostlivosť o pleť

Aby ste si udržali pokožku v čo najlepšom stave, je určite vhodné dodržiavať zdravý pitný režim. To znamená vypiť počas dňa 2,5 až 3 litre čistej vody alebo čaju. Káva a alkohol nie sú súčasťou vášho pitného režimu. Každý deň sa tiež snažte používať opaľovací krém (ideálny je SPF 30+), ktorý vás ochráni pred nebezpečným UV žiarením. UV lúče môžu prenikať cez mraky a nesledujú ročné obdobia, takže sa nesnažte klamať sami seba, že používanie opaľovacieho krému sa vás netýka.

Pomáha tiež:

 • Zdravá strava
 • Pravidelná fyzická aktivita
 • Jemná masáž tváre a tvárová joga
 • Pravidelné návštevy kozmetického salónu

Ako vidíte, hoci si musíte zapamätať niekoľko úloh, nie je to nič zložité na zvládnutie. Po chvíli vám budú tak samozrejmé, že ich budete robiť automaticky.

Aké sú vaše tipy a triky v starostlivosti o pleť? Radi si ich vypočujeme v komentároch nižšie.

Zdroje informácií

https://www.peknaplet.sk/spravna-starostlivost-o-plet/ – Správna starostlivosť o pleť (slovensky)

https://www.webmd.com/beauty/skin-care-basics – Základy starostlivosti o pleť (anglicky)

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care – Tipy pre zdravú a krásnu pleť (anglicky)

 

Vložiť komentár