Kortikoidy: Čo sú zač a majú nežiaduce účinky?

Masti s kortikoidmi sa často používajú pri liečbe rôznych kožných problémov, takže na nich nevidíme nič zvláštne. Najmä keď uľavia vašej psychike, ktorá bojuje s akné a inými nežiaducimi príznakmi. Lenže málokto vie, že majú vedľajšie a nežiaduce účinky. Ste si teda istí, že o nich viete naozaj všetko?

Kortikoidy si zvyčajne spájame so športom, pretože sa o nich hovorí, že dokážu podporiť rast svalov. Pravdou však je, že v tejto téme máme dosť často trochu hokej. Vieme napríklad, že kortikosteroidy sa používajú aj na liečbu bežných problémov vrátane alergickej nádchy. Ich používanie v tejto forme však nie je spojené s vedľajšími príznakmi, na ktoré najčastejšie myslíme.

Je známe, že injekčné kortikoidy sa používajú aj na zníženie akútnej bolesti. (Napríklad kĺbov, ktoré sú postihnuté nevyliečiteľnou artritídou.) V tomto prípade však môžu mať časom nežiaduce účinky na ľudský organizmus.

Vedľajšie účinky kortikoidov

Vedľajšie účinky kortikoidov

Keď sme už nakousli riziko vedľajších účinkov pravidelných injekcií kortikosteroidov, je rozumné pozrieť sa na to, čo by mohlo človeku v takomto čase potenciálne hroziť.

Medzi riziká patria:

  • Osteoporóza
  • Svalová slabosť
  • Závraty
  • Pankreatitída
  • Migréna
  • Zhoršená imunita

A mnoho ďalších, vrátane zhoršenej plodnosti, zvýšeného krvného tlaku a podobne.

Predtým, ako sa začnete báť, keď vám lekár odporučí použitie kortikosteroidov, odporúčame vám, aby ste sa u neho informovali o všetkých možných rizikách. Nie každá forma kortikosteroidu ich má. (Ako bolo uvedené vyššie, riziko takýchto problémov napríklad pri sprejoch je skôr zanedbateľné).

Čo to vlastne je?

Použitie kortikosteroidov na koži

Možno vás zaujíma, čo tieto kortikosteroidy/kortikosteroidy vlastne sú. V podstate ide o steroidné hormóny, ktoré sú syntetizované v cholesterole. Kortikosteroidy sú teda pre telo prirodzenou látkou. Naproti tomu kortikosteroidy sú vyrobené človekom a používajú sa špeciálne na liečbu rôznych ochorení.

V niektorých prípadoch vám lekár nemusí odporučiť ich užívanie, zvyčajne v situáciách, keď telo bojuje s infekciou. Kortikosteroidy majú potenciál znížiť imunitu, čo nie je žiaduce, keď sa snažíte liečiť niečo, s čím sa telo musí vysporiadať.

Použitie kortikosteroidov na koži

Na samom začiatku sme hovorili o tom, že kortikosteroidy sa používajú aj v starostlivosti o pleť. Lekár vám ich môže ponúknuť napríklad pri liečbe ekzému a psoriázy. Alebo pri všetkých druhoch žihľavky.

Kortikoidné masti s kortizónom si tiež poradia so zápalom, takže môžu zmierniť začervenanie, opuch a drsnosť kože. Vďaka veľkej účinnosti sa výrazne urýchľuje čas hojenia.

Negatívne účinky na pokožku

Ani lokálne používanie kortikosteroidov nemusí byť úplne bez rizika. Napríklad pri krátkodobom používaní sa môže vyskytnúť svrbenie, pálenie a podráždenie kože.

Je nutné sa ich báť?

Negatívne účinky kortikoidov

Keďže mnohé lokálne kortikosteroidy (masti, spreje…) neprenikajú hlboko do tela, nie je potrebné ich démonizovať. Vzhľadom na možné riziká by však ich používanie mal vždy odporučiť lekár, ktorý vám tiež povie, ako často by ste po nich mali siahnuť.

Ak chodíte na injekcie alebo užívate kortikosteroidné lieky, kde sú už riziká vedľajších účinkov väčšie, predpokladajte, že váš lekár vyhodnotil, že pozitíva prevažujú nad negatívami.

Znamená to však aj to, že by ste sa mali oveľa lepšie starať o svoje telo. Napríklad by ste mali dopĺňať vápnik, vitamín K2 a vitamín D3, ktoré sú dôležité pre normálne zdravie kostí. V neposlednom rade by ste nemali podceňovať preventívne prehliadky u iných odborníkov.

Máte nejaké osobné skúsenosti s kortikoidmi? Ak áno, pomohli vám?

Zdroje informácií

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kortikosteroidy – Kortikosteroidy (česky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/corticosteroids – Vše o kortikosteroidech (anglicky)

https://www.healthline.com/health/corticosteroids-what-are-they – Vše co musíte vědět o kortikosteroidech (anglicky)

 

Vložiť komentár