Mandľový olej a jeho 7 účinkov na telo: Pomôže to s vlasmi?

Mnohé ženy považujú mandľový olej za svätý grál, pretože jeho používanie v kozmetických výrobkoch prospieva najmä suchej a precitlivenej pokožke. Ale čo mandľový olej lisovaný za studena a jeho použitie v kuchyni? A je vhodný na opaľovanie? 

Ako iste tušíte, mandľový olej pochádza z mandlí, ktoré obsahujú pomerne veľa tuku (rovnako ako mnohé iné orechy. Z tohto dôvodu sa odporúča, aby ich ľudia konzumovali striedmo ako súčasť zdravej stravy, inak sú kalorickou bombou.)

Tento olej sa najčastejšie používa v kozmetike, pretože má dobré účinky na pokožku a vlasy. Niektoré ženy ho dokonca používajú na kruhy pod očami, pretože ich dokáže mierne zosvetliť, a tým znížiť ich viditeľnosť. Je však vhodný na opaľovanie? A čo vám ešte môže ponúknuť jeho aplikácia na tvár?

Na to všetko sa pozrieme nižšie.

Starostlivosť o pokožku

Mandľový olej účinky

Ako už bolo spomenuté, mandľový olej poskytuje pokožke veľkú dávku hydratácie, preto sa najčastejšie používa v prípravkoch na citlivú a suchú pokožku. Keďže dobre hydratuje, môžu ho používať aj ľudia, ktorí trpia akné, ekzémom, psoriázou a rôznymi druhmi dermatitídy (ideálne je však vyberať si výrobky vhodné pre atopikov).

Mandľový olej na jazvy

Ak ste mali úraz alebo operáciu, je dosť pravdepodobné, že vám zostane nevzhľadná jazva, ktorá bude viditeľná dlhý čas. Z tohto dôvodu by sa mal často mazať. Jedným z riešení môže byť mazanie jazvy kozmetickým mandľovým olejom. Uvedomte si však, že sa to robí až po úplnom zahojení rany a aj pri mazaní bude trvať dlhšie, kým sa vzhľad jazvy zlepší. (Preto vo svojom úsilí vytrvajte.)

Mandľový olej na strie

Počas tehotenstva, ale aj počas radikálneho priberania/chudnutia sa na pokožke môžu objaviť strie, ktoré naznačujú, že elastínové vlákna v pokožke popraskali. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité, aby ste sa počas celého života mazali, pretože tým minimalizujete riziko vzniku strií (aspoň trochu). Asi nemusíme hovoriť, že kozmetický mandľový olej by vám s tým mohol ľahko pomôcť.

Ochrana pred poškodením kože UV žiarením

Mandľový olej vlasy

Niektorí ľudia používajú mandľový olej namiesto klasického krému s ochranným faktorom SPF, ale to by sme rozhodne neodporúčali. Namiesto toho si po pobyte na slnku nezabudnite dopriať mandľový olej (s klasickým SPF), ktorý ochráni vašu pokožku pred predčasným starnutím a negatívnymi účinkami UV žiarenia.

Podpora zdravie vlasov

Ak máte suché a poškodené vlasy, ktoré sa nedajú skrotiť, riešením vášho problému môžu byť prípravky na vlasy s mandľovým olejom alebo špeciálne olejové zábaly na vlasy, ktoré si robíte (pred umývaním) približne raz týždenne. Tieto zábaly vám poskytnú viac vyživených dĺžok a končekov, menej vlasov náchylných na lámanie a poriadnu dávku hydratácie.

Zdravie pokožky hlavy

Ak sa rozhodnete aplikovať mandľový olej priamo na pokožku hlavy, tiež pravdepodobne neurobíte chybu, pretože v tomto prípade vám ponúkne zníženie lupín, ktoré môžu byť z dlhodobého hľadiska dosť škodlivé. Niektoré ženy tiež prisahajú, že im pri vypadávaní vlasov pomohla aplikácia mandľového oleja na pokožku hlavy. V tomto prípade je však dobré skontrolovať aj vnútornú výživu a zvýšiť množstvo oleja vmasírovaním do pokožky prstami.

Mandľový olej na varenie

Mandľový olej pleť pokožka

S mandľovým olejom na varenie to nie je také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Jednou z požiadaviek je, aby ste pri varení používali mandľový olej potravinárskej kvality, nie kozmetický. (Boli by ste prekvapení, ale niektorí ľudia to nerozlišujú.)

Mandľový olej lisovaný za studena má príjemnú chuť a môže urobiť celý pokrm zaujímavejším, ale na druhej strane sa musí používať za studena, pretože pri varení a vyprážaní je dosť nestabilný.

Na druhej strane, ak sa rozhodnete použiť rafinovaný mandľový olej, tento olej dobre znáša vyššie teploty, ale jeho chuť nie je úplne rovnaká. Z tohto dôvodu sa používa skôr pri pečení, kde jeho chuť často nie je taká výrazná. Je to teda niečo za niečo.

Máte nejaké osobné skúsenosti s používaním mandľového oleja? Ak áno, budeme radi, ak nám napíšete do komentárov nižšie.

Zdroje informácií

https://www.verywellhealth.com/almond-oil-for-skin-5083921 – Všetko o mandľovom oleji (anglicky)

https://www.healthline.com/health/food-nutrition/almond-oil – Aké sú výhody mandľového oleja? (anglicky)

https://www.webmd.com/diet/health-benefits-almond-oil#1 – Účinky mandľového oleja (anglicky)

 

Vložiť komentár