Sny a ich výklad: Môžu vám sny skutočne pomôcť nahliadnuť do hlbín vašej mysle?

Snáď každý mal v živote naozaj zvláštny sen, ktorý v ňom zanechal silný dojem aj po prebudení. Niekedy sa tiež stáva, že máme predtuchu, ktorá sa neskôr naplní. Preto sa mnohí ľudia pýtajú, či existuje nejaký spôsob, ako pochopiť význam snov, a či im v tom môže pomôcť snívajúci. Prečo snívame? A čo znamenajú naše sny? Na to sa pozrieme nižšie.

Mozog je orgán, ktorý pracuje nepretržite, bez ohľadu na deň v týždni, dennú alebo nočnú hodinu, náladu alebo vek. Keďže o ňom zatiaľ veľa nevieme, ale s istotou vieme, že počas každého okamihu spracúva obrovské množstvo informácií, je pochopiteľné, že sa aktívne snažíme pochopiť jeho fungovanie.

Najmä pokiaľ ide o nočné sny, ktoré nám po prebudení môžu priniesť príjemné pocity, alebo v nás zanechať pocit strachu a úzkosti. Veľký otáznik je aj nad tým, kedy sa posolstvo sna odrazí v našej fyzickej realite.

 

čo je to sen

Ale nie je to len náhoda? A existuje nejaký spôsob, ako skutočne porozumieť snom?

Čo je to sen

Sen je iluzórny zážitok, ktorý si náš mozog vytvára počas spánku. Počas snenia môžeme vidieť nepravdepodobné udalosti, môžeme sa stretnúť s neznámymi osobami (ktoré ani nemusia byť ľudia), môžeme zažiť nadprirodzené schopnosti (napríklad sny o lietaní) alebo môžeme mať predtuchy. Keďže sny nie sú pod našou osobnou kontrolou, môžu nás zaviesť prakticky kamkoľvek do hlbín nášho nevedomia. Ak bol sen znepokojujúci alebo desivý, hovoríme o nočných morách a nočných strašidlách.

V súčasnosti sa predpokladá, že vonkajšie a vnútorné prostredie spiaceho človeka môže ovplyvňovať obsah snov, konkrétne môže ovplyvňovať sny:

  • Vonkajšia a vnútorná teplota
  • Bolesť
  • Menštruačný cyklus (u žien)
  • Sexuálna frustrácia
  • Začínajúce ochorenie
  • Únava
  • Zvuk
  • Spomienky
  • Nápady
  • Skúsenosti

A tak ďalej.

Je možné vykladať sny?

Je možné vykladať sny

 

V minulosti ľudia verili, že počas snov ľudia komunikujú s Bohom. Snažili sa tiež zistiť, či za týmto zvláštnym stavom, do ktorého sa telo dostáva noc čo noc, nie je niečo iné, napríklad schopnosť predvídať budúcnosť a podobne.

V tomto ohľade poznáme symbolický výklad snov, kde sa sen skúma ako celok. Zároveň je to disciplína, ktorá verí v prítomnosť vešteckých snov. Asi netreba zdôrazňovať, že v porovnaní s ostatnými metódami je najmenej spoľahlivá.

Existuje aj šifrovaný výklad sna, ktorý sa snaží dať snu zmysel. Hlavnými záchytnými bodmi bývajú dôležité predmety a udalosti, na ktoré sa potom použije kľúčový jazyk, aby sa sen trochu lepšie objasnil. Aby bol výklad čo najpresnejší, často sa pri práci s touto metódou používa plánovač snov so symbolickými výkladmi. Opäť však nejde o úplne spoľahlivú a vedecky podloženú metódu.

Na druhej strane si veľké uznanie získal analytický výklad snov, ktorý sa spája so Sigmundom Freudom (kto by to nevedel, narodil sa v moravskom meste Příbor, kde je dnes jeho múzeum). Asi nikoho neprekvapí, že toto je jediná skutočne vedecká metóda čítania snov. Analytická metóda pracuje s asociáciami, ktorým podliehajú čiastkové časti sna. To by malo uľahčiť rozlúštenie vnútorného procesu, ktorý je zobrazený v nočných snoch. A potom je tu Hobsonov výklad snov, ktorý tvrdí, že sny sú len elektrochemické signály mozgu, ktoré nemajú žiadny význam a nie je dôležité sa nimi zaoberať.

Prečo je ťažké zapamätať si sny?

 

Prečo je ťažké zapamätať si sny

Niektorí ľudia hovoria, že nemajú žiadne sny alebo že si na ne spomínajú len občas. V skutočnosti si sny pamätáme, až keď sa prebudíme. Ak si ich nepamätáme, znamená to, že sme celý čas, keď sme snívali, tvrdo spali.

Jednou z metód, ktorú môžete vyskúšať, je povedať si pred zaspaním, že by ste si chceli svoje sny pamätať aj po prebudení. Okrem toho môžete svoje sny zabudnúť krátko po prebudení, preto sa odporúča viesť si denník snov niekde v blízkosti postele.

Mali ste niekedy sen, ktorý sa vám splnil, alebo na takéto veci vôbec neveríte?

Zdroje informácí

https://www.healthline.com/health/why-do-we-dream – Prečo snívame a aká je úloha nočných môr (anglicky)

https://www.inverse.com/science/can-you-read-in-your-dreams – Môžeme naozaj čítať v snoch? (anglicky)

Vložiť komentár