Suchá koža: Aké vitamíny vám chýbajú pre vyživenú pleť?

Suchá koža na rukách, hlave, nohách a iných častiach tela je nepríjemný problém, ktorý môže viesť k prvým príznakom ekzému a iných kožných problémov. Len málo žien však vie, že suchosť má negatívny vplyv aj na starnúcu pleť. Viete, čo by ste mali vedieť o tomto probléme, ktorý trápi mnohých z nás?

Pigmentové škvrny a akné nie sú jediné, s čím sa mnohí z nás musia denne aktívne vyrovnávať. Veľkým problémom je aj suchá a svrbivá pokožka, ktorá sa môže objaviť napríklad po plávaní v teplej vode alebo v určitých ročných obdobiach (najčastejšie v zime, keď sa potíme a naše telo je vystavené suchému vzduchu, mrazu a vetru, ale nie vždy je to tak).

V neposlednom rade nás trápi aj starnutie pokožky, pri ktorom sa znižuje množstvo kolagénu v pokožke, alebo nerovnomerné prekrvenie pokožky a tvorba viditeľných žiliek. Ale keďže riešenie týchto problémov býva trochu vyššia dievčina, začnime od úplných základov a povedzme si čo najviac o suchej pleti a všetkých spôsoboch, ako ju môžete zmeniť.

Príčiny suchej pokožky

Ak ste pripravení, môžeme sa do toho pustiť.

Príčiny suchej pokožky

Suchá pokožka sa najčastejšie prejavuje tvorbou suchých mapiek, svrbením, opuchom a šupinatením. Niektorí ľudia majú tento typ pleti geneticky daný, ale v mnohých prípadoch môže pleť negatívne reagovať na naše životné okolnosti a podmienky. (Niektorí hovoria, že na vine je aj psychosomatika, keď nie sme dostatočne jemní a pružní, ale to je z nášho pohľadu skôr diskutabilný dôvod a neprikladali by sme mu príliš veľkú váhu.)

Medzi najčastejších vinníkov v tomto smere patria:

 • Seboroická dermatitída
 • Kontaktná dermatitída
 • Atopický ekzém
 • Kúpanie v príliš horúcej vode
 • Časté kúpanie a sprchovanie
 • Ročné obdobia (najmä spomínaná zima)
 • Alergie
 • Vek (u starších ľudí pokožka neprodukuje toľko mazu)
 • Nedostatok pitia
 • Opaľovanie na slnku
 • Nedostatok zvlhčujúceho mazania

Ako teda vidíte, vo vašom prípade môže ísť o kombináciu viacerých faktorov.

výživa na suchů kožu

Vnútorná výživa

Aby ste si udržali pokožku v dobrom stave po dlhú dobu, je vhodné už od mladého veku dopĺňať do tela kolagén a vitamín C. To môže zabrániť predčasnému vzniku vrások a starnutiu. Keďže kolagén tiež zabraňuje nadmernému vysušovaniu, už to samo o sebe by vám malo pomôcť vo vašej komplikovanej situácii.

Trochu netypicky je pre pokožku dôležitý aj vitamín D, ktorý sa získava zo slnečného žiarenia, ale v tomto prípade si dávajte veľký pozor na ochranu pred jeho paprskami, pretože slnenie a nadmerné opaľovanie zvyšujú riziko rakoviny kože. (Z tohto dôvodu sa doplnky vitamínu D považujú za bezpečnejšie, pretože dokážu pokryť potrebu vitamínu D aj v mesiacoch, keď nie je veľa svetla.

Mali by ste tiež staviť na:

 • Omega-3 nenasýtené mastné kyseliny
 • Aloe vera
 • Probiotiká a prebiotiká
 • Koenzým Q10 (dostupný aj v kapsuliach v lekárni)

suchá pokožka čo pomože

Asi vám nemusíme hovoriť, že kľúčom ku krásnej a hebkej pleti je aj dostatočný pitný režim, ktorý by mal zahŕňať čistú vodu, ktorá je pre normálne fungovanie organizmu kľúčová. Na druhej strane si odpustite limonády a sladené nápoje, kávu a alkohol.

Okrem toho, že tieto nápoje obsahujú veľa cukru a pridaných látok, káva a alkohol majú tendenciu dehydrovať, čo môže opäť podporiť vysušovanie pokožky zvnútra.

V jedálničku si doprajte aj dostatočné množstvo čerstvého ovocia a zeleniny, strukovín, celozrnných výrobkov, kvalitných bielkovín atď. Okrem dostatku dôležitých živín, ktoré sú nevyhnutné pre normálne fungovanie organizmu, budete mať v tele dostatok antioxidantov.

Ako viete, antioxidanty sú látky, ktoré bojujú proti voľným radikálom, zápalom, predčasnému poškodeniu a starnutiu. Sú teda dôležitými spojencami, ktorí môžu podporiť optimálny život buniek, ako aj váš cenený vzhľad. A to až do vysokého veku.

Suchá pokožka si samozrejme vyžaduje aj zmenu životného štýlu, ktorá zahŕňa premazávanie tela hydratačnými krémami, zníženie teploty vody pri sprchovaní a kúpaní, zdržanie sa kozmetických prípravkov s obsahom alkoholu (ktorý vysušuje), ochranu pokožky pred slnkom a abstinenciu od nikotínu. Kombináciou týchto bodov a správnej vnútornej výživy by ste sa mali ľahko zbaviť problému so suchou pokožkou.

Čo robíte pre svoju suchú pokožku?

Zdroje informácií

https://www.peknaplet.sk/sucha-plet/ – Čo pomáha pri suchej pleti? (česky)

https://www.healthline.com/health/dry-skin – Všetko o suchej koži (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/vitamins-for-dry-skin – 8 živín pre suchú pokožku (anglicky)

 

Vložiť komentár