Opunciový olej: Má účinky na pokožku? Oplatí sa ho vyskúšať?

Opuncia je rastlina, ktorá je milovaná aj nenávidená. Hoci mnohí nedajú dopustiť na jej pozitívne účinky, ak si nedáte pozor, vyšle do vášho tela veľké množstvo drobných ihličiek, ktoré sa vám pri kontakte zabodnú do pokožky. Prevažujú jej pozitíva nad negatívami? A aké účinky môže ponúknuť vašej pokožke?

Určite viete, že postupom času sa k nám dostali najrôznejšie trendy, ktoré nás oboznamujú s pozitívnymi účinkami exotických plodov, bylín a rastlín. Jednou z nich je kaktus, ktorý sa nazýva opuncia. Kým v niektorých prípadoch sa jej extrakt pridáva do nápojov (napríklad do džúsov), jej olej sa používa v kozmetickom priemysle.

Keďže často nevenujeme pozornosť tomu, čo nepoznáme, dnes sa pozrieme na to, ako vám môže olej z opuncie prospieť.

Ak ste pripravení, môžeme začať.

Čo je to opuncia?

Čo je to opuncia?

Opuncia alebo nopál je rastlina, ktorá rastie najmä v Amerike. Hoci má tento kaktus naozaj nepríjemné tŕne, ktoré vystreľujú, možno na jeho obranu, má prekvapivo široké využitie.

Predovšetkým opuncia produkuje plody, ktoré sa pridávajú do spomínaných nápojov vrátane alkoholických. Používa sa aj ako krmivo pri kŕmení zvierat. Využíva sa aj na výrobu farbív, energie a mnohých ďalších vecí vrátane oleja, ktorý sa používa v kozmetickom priemysle.

Výhody opunciového oleja

Opunciový olej by mal vyhovovať rôznym typom pleti, takže je takmer univerzálnym skrášľujúcim prostriedkom.

Medzi jeho najlepšie účinky patria:

  • Antibakteriálne účinky
  • Antioxidačné účinky
  • Hydratácia pokožky
  • Pôsobenie na vrásky

V neposlednom rade môžete olej z opuncie použiť ako nosný olej. Potrebujete ho napríklad pri kvapkaní esenciálnych olejov do kúpeľa alebo pri používaní agresívnejších olejov na pokožku. (Napríklad čajovníkový olej môže nepríjemne podráždiť vašu pokožku.)

opunciový olej na pokožku

Ako sa používa?

Použitie oleja z opuncie je veľmi jednoduché, dokonca s ním môžete pracovať viacerými spôsobmi. Je teda len na vás, ktorý spôsob si vyberiete.

Samotný olej z opuncie

Na hydratáciu pokožky môžete použiť kvalitný opunciový olej. Stačí nakvapkať niekoľko kvapiek do dlane a dvakrát denne ich votrieť do vyčistenej pokožky. Ak chcete, môžete na masáž použiť špeciálny valček.

Opunciový olej ako nosné médium

Ak chcete použiť olej z opuncie ako nosné médium, stačí použiť 1 kvapku esenciálneho oleja a 1 polievkovú lyžicu oleja z opuncie.

ako používať opunciový olej

Ako ho správne skladovať?

Ak nepoužívate opunciový olej, môžete ho skladovať v chladničke. Aby ste však zachovali kvalitu výrobku, snažte sa ho spotrebovať najneskôr do jedného alebo dvoch rokov. Ak máte pochybnosti, pozrite si dátum spotreby na etikete výrobku. Zo skúseností vyplýva, že niektoré oleje sa odporúčajú použiť do 6 mesiacov od otvorenia.

Existujú k nemu nejaké alternatívy?

Opunciový olej je pre mnohých svätým grálom a skúsenosti s ním sú zvyčajne veľmi dobré. Na druhej strane jeho obstaranie nie je práve lacné, takže je pochopiteľné, že ženy hľadajú jeho cenovo dostupnejšie alternatívy.

V tomto prípade môžete siahnuť po:

  • Kokosový olej – ultrahydratácia a antibakteriálne účinky
  • Arganový olej – hydratácia, vhodný na pleť so sklonom k akné
  • Šípkový olej – hydratácia a ochrana pred poškodením pokožky
  • Marulový olej – antibakteriálny a chráni pokožku pred poškodením
  • Jojobový olej – vhodný na pleť so sklonom k akné

Aby sa olej lepšie vstrebával, môžete si pred aplikáciou na pokožku nastriekať malé množstvo kvetinovej vody. Vhodná je napríklad ružová alebo levanduľová.

Vyskúšali ste už niekedy olej z opuncií alebo vás to zatiaľ čaká?

 

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/about-prickly-pear-seed-oil – Všetko o opunciovom oleji (anglicky)

https://www.byrdie.com/prickly-pear-oil-benefits – Opuncia na koži (anglicky)

Vložiť komentár