Prvé príznaky tehotenstva: Ako spoznať, že ste tehotná?

Ženy pristupujú k tehotenstvu rôzne. Zatiaľ čo jedna skupina sa už nevie dočkať, kedy privíta na svete nového človiečika, druhá sa tomu snaží vyhnúť. V oboch prípadoch je užitočné vedieť, ako rozpoznať prvé príznaky tehotenstva.

Mnohé ženy si tehotenstvo spájajú s vynechaním menštruácie a zvláštnymi chuťami. Pravdou však je, že to, čo sa môže vo vašom živote diať, je oveľa viac. Okrem toho sú niektoré príznaky tehotenstva celkom nezvyčajné a môžu vás prekvapiť. (Dobrým príkladom je prechladnutie, pri ktorom si myslíte, že ste len prechladli).

Z tohto dôvodu by ste mali poznať obvyklé aj menej diskutované tehotenské príznaky, ktoré vás budú motivovať k tomu, aby ste si urobili tehotenský test. Ako potom postupovať ďalej, to už necháme na vás.

Známe príznaky tehotenstva

 

projevy tehotenstva

Ako už bolo spomenuté v úvode, medzi známe príznaky tehotenstva patrí vynechanie menštruácie. Samozrejme, nie každej žene menštruácia na začiatku naozaj vynechá. Môže sa napríklad objaviť len slabé špinenie, ktoré krátko po jej začatí ustane. Problém môžu mať aj ženy, ktoré majú nepravidelnú menštruáciu.

Ďalej sa môžu vyskytnúť tieto príznaky:

 • Citlivosť pŕs
 • Nevoľnosť bez zvracania
 • Zvýšená potreba močenia
 • Únava

Keďže však citlivé prsia, nevoľnosť a únava môžu byť aj príznakmi blížiacej sa menštruácie alebo iných problémov (vrátane infekcií močových ciest), nemožno sa spoliehať len na tieto príznaky. Ak sa ich však vyskytne viac spolu, zvyčajne to nejakým spôsobom poukazuje na tehotenstvo.

Čo sa ešte môže objaviť?

 

ako spoznať tehotenstvo

Príznaky tehotenstva sú naozaj rôznorodé, takže ho môžete skúsiť rozpoznať podľa iných, pomerne častých príznakov.

Patria medzi ne:

 • Náhla zmena nálady
 • Pocit nafúknutého brucha
 • Mierne kŕče v podbrušku
 • Zápcha
 • Nechuť k určitým jedlám a nápojom alebo podozrivá zmena chuťových preferencií
  Upchatý nos a výtok z nosa

Práve upchatý nos a výtok z nosa môžu byť pre mnohé ženy mätúcimi príznakmi, pretože sa o nich v súvislosti s tehotenstvom zvyčajne nehovorí. Keď sa k tomu pridá nevoľnosť a únava, môžete si myslieť, že ide len o prechladnutie alebo chrípku.

Mnoho žien spozná tehotenstvo aj podľa toho, že sa im výrazne zmení čuch. Môžu intenzívnejšie vnímať pach mäsa, pokazeného jedla a pod. To opäť môže prispieť k nepríjemnému pocitu nevoľnosti. Iné ženy zasa pociťujú pálenie záhy, priberanie na váhe a tzv. rozjasnenie, pri ktorom sa zvýšeným prietokom krvi zlepší pleť v tvári. (Nie je to však pravidlo; mnohé ženy vám bez preháňania povedia, že počas tehotenstva vyzerali najhoršie v živote. Je to teda niečo, čo je veľmi individuálne.)

Ako to potvrdiť?

Ak máte podozrenie, že môžete byť tehotná, počkajte do očakávanej menštruácie a urobte si tehotenský test. Môžete ho dostať takmer v každej drogérii a lekárni. Nezabudnite, že pozitívny výsledok je pozitívny aj vtedy, ak test ukáže len slabú druhú čiarku.

Vtedy je vhodné zavolať svojmu gynekológovi a dohodnúť si stretnutie. V rámci neho gynekológ vykoná vyšetrenie, na základe ktorého môže potvrdiť tehotenstvo. (Niektoré ženy si chcú tehotenstvo ponechať, iné nie. Lekár to musí vedieť, aby sa mohol rozhodnúť, či vám vystaví tehotenskú kartu alebo odporučí iný postup).

Mnohé ženy sú touto skutočnosťou prekvapené a majú pocit, že sa lekári správajú čudne, ale je to naozaj normálne a určite to neznamená, že vás lekár tlačí k jednej z týchto možností. (Ak to robí alebo má nevhodné poznámky, stojí za to zvážiť, či nie je čas zmeniť lekára.)

Čo ďalšie je užitočné vedieť

Niekedy sú ženy tehotné a môžu na sebe spozorovať prvé príznaky tehotenstva, ale embryo z nejakého dôvodu neprospieva. Preto ho telo môže vylúčiť spolu s ďalšou menštruáciou. V takomto čase nemusíte ani vedieť, že došlo k tehotenstvu, len menštruácia môže byť o niečo silnejšia ako zvyčajne. Kvôli možnej skoršej strate sa tiež odporúča počkať s oznámením tehotenstva ostatným až po 12. týždni.

Podľa akých príznakov ste na sebe spoznali tehotenstvo?

Zdroje informácií

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/getting-pregnant/in-depth/symptoms-of-pregnancy/art-20043853 – Príznaky tehotenstva (anglicky)

https://www.healthline.com/health/pregnancy/early-symptoms-timeline – 15 príznakov tehotenstva (anglicky)

https://www.webmd.com/baby/guide/pregnancy-am-i-pregnant – 10 príznakov tehotenstva (anglicky)

Vložiť komentár