Menopauza príznaky: V akom veku u žien začína menopauza?

Niektoré ženy vítajú koniec menštruácie s otvorenou náručou. Konečne už nemusia počítať dni a riešiť nechcené tehotenstvo. Na druhej strane, nočné potenie, návaly horúčavy a ďalšie príznaky menopauzy tiež nie sú práve príjemné. Ako prežiť menopauzu v relatívnej pohode? A na aké fázy menopauzy sa pripraviť?

Ženský hormón estrogén počas života neustále kolíše. Jeho vyššie množstvo zvyčajne zaznamenávame počas puberty. Následne preberá vládu nad telom až do prechodu, kedy dochádza k jeho prudkému poklesu.

Problémom je, že estrogén je zodpovedný za širokú škálu procesov. A keďže ľudské telo dokáže reagovať aj na nepatrné zmeny hodnôt, nie je prekvapujúce, že zrelé ženy čaká divoká šaráda, ktorá môže trvať aj niekoľko rokov.

V dôsledku menopauzy vás môže trápiť vypadávanie vlasov a ďalšie prejavy starnutia. Z tohto dôvodu sú veľmi obľúbené estrogénové tablety a kolagén na pleť, ktoré dokážu znížiť viditeľnosť aj hlbších vrások.

Aké tipy a triky môžete vyskúšať pri menopauze? A môže vám počas nej ešte hroziť tehotenstvo?

Fázy menopauzy

fázy menopauzy

 

Prechod u žien, až na niekoľko výnimiek, zvyčajne nenastáva zo dňa na deň. Prvá fáza sa (trochu nesprávne) nazýva premenopauza. Na druhej strane perimenopauza je obdobie, počas ktorého dochádza k prvým zmenám hormonálnej aktivity, takže sa môžu objaviť prvé príznaky prechodu, ktoré sa postupom času zhoršujú.

V tejto fáze je ešte stále možné otehotnieť, z tohto dôvodu je veľmi dôležité nepodceňovať ochranu pred neplánovaným počatím počas pohlavného styku. Koniec koncov, na svete je veľa žien, ktoré si mysleli, že stratili menštruáciu v dôsledku postupného vyhasínania funkcie vaječníkov, ale lekár im povedal, že to tak vôbec nie je a čakajú ďalšieho potomka.

Môžete sa stretnúť aj s pojmom postmenopauza, čo znamená, že už nemenštruujete, a teda ste už prešli z reprodukčne aktívneho obdobia na reprodukčne pasívne (pre predstavu, byť v prechode znamená, že ste posledných 12 mesiacov spontánne nemenštruovali).

Príznaky menopauzy

Teraz sa môžeme spoločne pozrieť na to, aké príznaky má menopauza. Vďaka tomuto malému prehľadu budete vedieť, aké javy začať časom sledovať.

Menopauza sa môže prejavovať napríklad:

 • Návaly tepla a potenie
 • Znížená chuť na sex
 • Vaginálna suchosť
 • Podráždenosť
 • depresívna nálada a úzkosť
 • Zmeny menštruačného cyklu
 • Nespavosť
 • Zhoršená kvalita pokožky a vlasov
 • Zvýšenie telesnej hmotnosti
 • Rednutie kostí (takže môžete byť náchylnejší na zlomeniny)

A tak ďalej.

Intenzita a trvanie ťažkostí je u každej ženy čisto individuálna. Ak máte možnosť, na vašom mieste by sme sa o menopauze poradili so staršími členkami rodiny, pretože je pravdepodobné, že priebeh vášho prechodu bude podobný.

Menopauza a bylinky

 

menopauza a bylinky

Je potrebné prispôsobiť svoj každodenný životný štýl menopauze. Jedným zo spôsobov, ako sa nezblázniť, je dlhodobé užívanie byliniek na menopauzu, ktoré sú pomerne často súčasťou prírodných výživových doplnkov. Medzi ich výhody často patrí zmiernenie niektorých ťažkostí, ktoré sú s menopauzou prirodzene spojené. Mnohé z nich tiež pomáhajú vyrovnávať kolísavé hladiny hormónov.

Medzi najobľúbenejšie bylinky na menopauzu patrí červená ďatelina, ľan siaty, drmček obyčajný, smldinec chlpatý, ploštičník hroznatý a sója. Chybu neurobíte ani vyskúšaním ženšenu, ktorý môže podporiť normálnu hladinu energie a duševnú čulosť.

Naše babičky tiež často nedali dopustiť na tieto bylinky:

 • Šalvia lekárska
 • Magnólia
 • Angelika čínska
 • Ĺubovník bodkovaný (užívatelia hormonálnej antikoncepcie by sa mu mali vyhýbať)
 • Chmeľ obyčajný
 • Púpava lekárskaV některých případech se také přikládají pozitivní účinky na menopauzu i mateří kašičce. Ta ale nemusí být vhodná pro ženy, které mají alergii na včelí produkty.

Menopauza – babské rady

Teraz sa môžeme pozrieť na to, čo ešte môžete vyskúšať okrem dlhodobého užívania bylinných doplnkov stravy pri menopauze. Najčastejšie ide o ďalšie tipy a triky, ktoré vám pomôžu ľahšie prežiť nočné potenie a pracovný deň.

Predovšetkým sa odporúča, aby sa ženy snažili udržať si normálnu telesnú hmotnosť. Počas prechodu budete postupne priberať kilá, čo môže mať negatívny vplyv na vaše sebavedomie, ako aj na vaše zdravie.

Odporúča sa tiež:

 • Zvýšte príjem vápnika, vitamínu D3 a vitamínu K2
 • Jedzte viac čerstvého ovocia, zeleniny, kvalitných bielkovín, strukovín a celozrnných výrobkov
 • Dávajte si pozor na veľkosť porcií
 • Pite veľa vody
 • Znížte stres
 • Obmedzte fajčenie a pitie alkoholu

 

menopauza babské rady

Čo sa týka praktických rád v tejto oblasti, určite vám pomôže náhradné oblečenie, ktoré vám pomôže ľahšie prekonať účinky nepredvídateľných návalov tepla a potenia. Taktiež sa snažte počas noci spať vo vetranej spálni pod tenšou prikrývkou. Chybu neurobíte, ak si k posteli položíte pohár so studeným nápojom. (Dobrým nápadom sú aj špeciálne gélové obliečky na vankúše, ktoré môžete pred spaním vložiť do chladničky alebo mrazničky.)

Pri pochôdzkach po meste môže štýlový ventilátor ponúknuť príjemný chladivý vánok.

Ak máte problémy s intímnym životom, prekonať menšie vzrušenie vám môžu pomôcť napríklad erotické pomôcky. Vy a váš partner môžete tiež začať používať kvalitný lubrikačný gél, ktorý pomôže vyriešiť ťažkosti s menšou vlhkosťou.

O vašu pokožku a vlasy sa postarajú špecializované kozmetické a vlasové salóny a pitie kozmetických kolagénových nápojov. Ako teda vidíte, hoci je užívanie bylinných doplnkov stravy pri menopauze základom, existuje mnoho ďalších pomôcok, ktoré môžete vyskúšať a ktoré vám uľahčia život.

Aké triky na menopauzu a jej príznaky poznáte vy?

Vložiť komentár