Cesta k sebaláske: Dôležitá zložka duševnej pohody

Ženy sú spoločnosťou často tlačené do úlohy opatrovateliek, terapeutiek a ochrankýň rodinného krbu. Mnohé z nás dokonca počuli, že v záujme zachovania pokoja nám pravidelne hovoria, aby sme potlačili a vzdali sa svojich záujmov alebo postojov. To je však istý spôsob, ako stratiť sebalásku, ktorá je pre každého z nás taká dôležitá. Ako teda začať pracovať na jej nájdení? A ako ju potom praktizovať?

Ak sa na chvíľu zastavíte a zamyslíte sa, čo alebo kto je vo vašom živote najdôležitejší? Sú to vaše deti? Váš partner? Váš domov? Domáce zviera? Pravdepodobne je ich veľa, ale málokedy máme na prvom mieste seba. A to je veľká chyba!

Ako sa hovorí, ak je žena šťastná (a to platí aj pre matky malých detí), celý vzťah a domácnosť sú šťastné. Aby to tak však bolo, nesmieme sa stavať na posledné miesto a očakávať, že si našu hodnotu namiesto nás uvedomí niekto iný.

Je pravda, že na začiatku to môže byť trochu nepríjemné. Mnohí vás dokonca môžu začať kritizovať a podozrievať vás zo sebestrednosti a náhlej zakomplexovanosti. Je však dobré vedieť, že tí, ktorým na vás naozaj záleží a majú na srdci vaše najlepšie záujmy, vás nikdy nebudú obviňovať z vašej cesty k lepšiemu ja a lepšiemu životu. (Čo si z týchto informácií vyvodíte, je len na vás.)

Prečo je sebaláska pre ženy taká dôležitá? A ako ju dosiahnuť?

Dôležitosť sebalásky v živote každej ženy

Láska k sebe samému je transformačná cesta, ktorá má obrovskú silu pri starostlivosti o duševné zdravie a celkovú pohodu. Vo svete, ktorý často kladie dôraz na dokonalosť a vonkajšie potvrdenie, si ženy musia pestovať hlboký zmysel pre sebalásku a sebaidentifikáciu. Všetky musíme zvládnuť absorbovať nerealistické štandardy krásy, ktoré na nás kladie spoločnosť. Sociálne médiá a televízia nám navyše umožňujú byť vystavení problematickým vzorom 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Lenže život nie je reklama, ktorá má za sebou vizážistu a štylistu, dokonalé osvetlenie, scenár a photoshop na pľaci. Takže je úplne v poriadku, že existujeme s určitými nedokonalosťami.

Láska k sebe samému nám môže ponúknuť:

  • Prijatie reality a autenticity
  • Sebauvedomenie
  • Osobný rast
  • Lepšie vymedzenie osobných hraníc
  • Zdravé vzťahy
  • Umlčanie negatívneho vnútorného dialógu
  • Absencia porovnávania s ostatnými

Ako na sebalásku: Vyskúšajte tieto tipy

Na jednej strane to môže znieť pekne, ale ako túto sebalásku uviesť do každodennej praxe? Najmä keď bojujete s časom, financiami alebo inými dôležitými oblasťami svojho života?

STOP porovnávaniu

ako na sebelásku

Sme vychovávaní k súťaživosti, takže porovnávanie sa s ostatnými je prirodzené. Môže to však byť nebezpečné. Nemá zmysel porovnávať sa s kýmkoľvek iným na tejto planéte, pretože ste len jeden a nikto nie je ako vy. Zamerajte sa radšej na seba a svoju cestu. Zistíte, že tento zvyk vám prinesie nečakanú mieru slobody.

Názory ostatných nie sú také dôležité

Rovnako sa netrápte tým, čo si o vás myslí alebo očakáva spoločnosť. Nemôžete urobiť každého šťastným, takže je to strata času a len vás to spomalí na ceste k tomu, aby ste boli sami sebou.

Je normálne robiť chyby

láska v sama sebe

Od útleho veku nám opakovane hovoria, že „nikto nie je dokonalý, každý robí chyby“. Čím ste však starší, tým väčší tlak pociťujete na to, aby ste nikdy nezlyhali. Doprajte si trochu slobody! Robte chyby, aby ste sa z nich mohli poučiť a rásť. Prijmite svoju minulosť. Neustále sa meníte a rastiete z toho, kým ste boli kedysi, na to, kým ste dnes a kým raz budete. Preto zabudnite na ten hlas v hlave, ktorý vám hovorí, že musíte byť dokonalí. Robte chyby – veľa chýb! Lekcie, ktoré sa naučíte, sú na nezaplatenie.

Hodnota človeka nezávisí od vzhľadu

To je veľmi dôležité! Toľko vecí na svete vás chce od tejto mocnej pravdy odvrátiť. Niekedy dokonca aj váš vlastný internalizovaný sexizmus potvrdzuje vaše myšlienky o nedostatočnosti. Ste cenní, pretože ste sami sebou, nie kvôli svojmu telu. Preto si oblečte to, v čom sa cítite dobre. Či už je to veľmi odhaľujúce a nadýchané, alebo málo, oblečte si to, v čom sa cítite sebaisto, pohodlne a šťastne.

Toxickí ľudia môžu pokojne odísť

čo je sebelaska

Nie každý preberá zodpovednosť za energiu, ktorú vysiela do sveta. Ak vám niekto vnáša do života toxicitu a nechce za ňu prevziať zodpovednosť, môže to znamenať, že sa od neho musíte vzdialiť. Nebojte sa to urobiť. Je to oslobodzujúce, aj keď to môže byť bolestivé.

Akú formu sebalásky praktizujete?

Vložiť komentár