Ricínový olej a jeho 5 účinkov: Vlasy, riasy, pokožka a ďalšie

Ricínový olej je jednou z obľúbených skrášľujúcich zložiek, ktoré sa bežne používajú v kozmetickom priemysle. Niektoré ženy tiež vedia, že sa používal aj ako preháňadlo. Ale z čoho presne tento olej pochádza? A existujú nejaké negatíva, na ktoré si treba dať pri jeho používaní pozor?

Trápia vás vrásky, strie, lámavé riasy a ďalšie estetické problémy, ktoré vám môžu znepríjemňovať každodenný život? Potom to nie je nič, s čím by si nedokázal poradiť toľko diskutovaný ricínový olej.

Vedeli ste však, že veľa závisí od toho, ako sa rozhodnete ho používať? Ak s ním totiž nebudete zaobchádzať opatrne, môžete si ním spôsobiť veľa škôd a komplikácií.

Čo je ricínový olej?

čo je ricinový olej

Ricínový olej pochádza z ricínových bôbov. Nemá farbu ani vôňu. Tento olej má veľmi dobré vlastnosti, ktoré sa dajú využiť napríklad v chemickom priemysle. Používa sa aj v brzdových kvapalinách, farbách a farbivách.

Pokiaľ ide o kozmetiku, bežne sa nachádza v mydlách, parfumoch, riasenkách a sérach na obočie a riasy.

Najlepšie spôsoby použitia ricínového oleja

Na koži

spôsoby použitia ricínového oleja

Ricínový olej na kozmetické účely možno použiť napríklad na pokožku, ktorá má čo ponúknuť. Môžu ho používať napríklad ženy po pôrode alebo mladé dievčatá, ktoré majú problémy s akné.

V tomto ohľade nám môže ponúknuť:

  • Jemná starostlivosť o pleť so sklonom k akné
  • Podporuje jemnosť
  • Podporuje regeneráciu pokožky

Môžu ho používať aj ženy v menopauze, ktoré majú záujem o zlepšenie pružnosti a hydratácie pokožky celého tela. Napríklad aplikácia tohto oleja na stehná, brucho a iné problematické oblasti môže zlepšiť vzhľad strií a jaziev.

Nezabúdajte však ani na vnútornú výživu, v ktorej by nemal chýbať kolagén. Môžete vyskúšať napríklad ten od firmy Zeen alebo Curapil.

Starostlivosť o vlasy

ricinový olej na vlasy

Ak budete ricínový olej pravidelne aplikovať na vlasy, môžu sa vám odvďačiť väčšou jemnosťou a leskom. Vyskúšať ho môžu aj dámy s problematickou pokožkou hlavy a lupinami, pretože sa dá použiť na rôzne zábaly. Vlhčené vlasy sa menej lámu, a preto môžu ľahšie rásť.

Na riasy a obočie

Niektorým ženám môže pomôcť aj aplikácia ricínového oleja na riasy a obočie. Najmä ak sa riasy často lámu a vypadávajú. (To sa môže stať napríklad po predlžovaní mihalníc alebo po častom nosení ťažkých umelých mihalníc). Iní si ho dávajú aj na predtým veľa vytrhávané obočie. Keďže hydratácia podporuje aj dobrý vzhľad oboch týchto dôležitých častí našej tváre, ricínový olej sa pridáva do rôznych sér.

Preháňadlo

Predpokladá sa, že za laxatívne vlastnosti ricínového oleja je zodpovedná kyselina ricínolistá. Po strávení sa ricínový olej rozkladá na kyselinu ricínoľovú, ktorá sériou reakcií stimuluje črevá.

Výskum ukázal, že ricínový olej je účinným spôsobom čistenia čriev počas zákrokov, ako je napríklad kolonoskopia. Vykonané štúdie však boli malé; na preukázanie účinnosti ricínového oleja sú potrebné randomizované štúdie s kontrolnými skupinami. Ricínový olej ako preháňadlo v domácnosti vôbec nepoužívajte!

Indukcia pôrodu

Ide skôr o anekdotický efekt, ktorý je tu uvedený skôr pre zaujímavosť. Je možné, že sa s touto radou stretnete ešte pred vlastným pôrodom. Preto je vhodné dať si túto radu do súvisu.

Pozorovacia retrospektívna štúdia sa zaoberala používaním ricínového oleja na vyvolanie alebo začatie pôrodu. Štúdia sa uskutočnila v priebehu piatich rokov a zahŕňala ženy medzi 40. a 41. týždňom tehotenstva, čo je plný termín. V porovnaní s kontrolnou skupinou mali ženy, ktoré používali ricínový olej, väčšiu pravdepodobnosť, že začnú rodiť do 24 hodín.

Ďalšej štúdie sa zúčastnilo 612 žien, ktorých tehotenstvo trvalo dlhšie ako 40 týždňov. Z týchto žien 205 dostalo ricínový olej na vyvolanie pôrodu. Autori štúdie zistili, že čas do pôrodu sa medzi tými, ktoré užili olej, a tými, ktoré ho neužili, výrazne nelíšil.

Aké sú jeho negatívne účinky?

Z pochopiteľných dôvodov by sa tehotné a dojčiace ženy mali ricínovému oleju vyhýbať. Na ricínový olej je tiež možné mať alergickú reakciu. Je tiež dôležité spomenúť ricín, látku obsiahnutú v ricínových bôboch. Ricín je silný toxín pochádzajúci z časti odpadovej dužiny, ktorá vzniká pri spracovaní ricínových bôbov na ricínový olej. Je obsiahnutý v šupke plodov, ktorá sa pri výrobe oleja odstraňuje. To znamená, že sa nedostane do konečného výrobku.

Ďalšie vedľajšie účinky

Pri väčšom kontakte s ricínovým olejom môže dôjsť k intoxikácii, ktorá sa prejaví:

  • Kŕče v bruchu
  • Bolesť na hrudníku
  • Halucinácie
  • Mdloby
  • Žihľavka
  • Problémy s dýchaním
  • Pocit tiesne v hrdle

V takom prípade okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Uvažujete o tom, že počas menopauzy siahnete po ricínovom oleji, keď sa obávate zhoršenia stavu vašej pokožky a vlasov? Dobrou voľbou môže byť aj dlhodobé užívanie výživového doplnku Womeno s fytoestrogénmi.

Máte aj vy osobné skúsenosti s ricínovým olejom a jeho používaním?

Vložiť komentár