Čistenie kozmetických štetcov: Prečo to robiť a ako to robiť?

Ak sa aspoň občas líčite, je viac ako pravdepodobné, že máte doma aspoň jeden štetec na líčenie, ktorý používate na nanášanie zmatňujúceho púdru, rúžu a očných tieňov. Máloktorá z nás však dbá na pravidelné čistenie štetcov. Prečo je to také dôležité? A ako to robiť?

Robia sa vám pravidelne na tvári pupienky a netušíte, z čoho by mohli byť? Alebo ste sa dokonca stretli s pupienkami, ktoré sa z času na čas vracajú, a stále neviete, čo by ich mohlo spôsobovať?

Aj keď dôvodov môže byť viac, jedným z nich môžu byť nevyčistené kozmetické špongie a štetce, na ktorých sa držia nečistoty a iné problematické patogény, ktoré potom môžu spôsobiť estetické aj zdravotné problémy.

 

prečo čistiť kozmetické štetce

Dôvody, prečo čistiť kozmetické štetce

Nie, na čistenie štetcov rozhodne nemusíte byť profesionálna kozmetička alebo vizážistka. Tento krok by mali urobiť aj ženy, ktoré majú doma kozmetické hubky a štetce a chcú ich aspoň raz za čas používať.

Medzi hlavné dôvody patria:

  • Nanášanie nečistôt, nečistôt a nebezpečných patogénov priamo na pokožku
  • Horšie výsledky líčenia
  • Vplyv na životnosť štetca
  • Znečistenie make-upu a kozmetiky (ktoré potom vydržia kratšie)
  • Vplyv na vzhľad a zdravie pokožky

Ako teda vidíte, rozhodne sa oplatí brať tento problém vážne.

Prečítajte si: Poznáte nebezpečné trendy, ktorým sa treba vyhnúť?

 

Spôsoby čistenia kozmetických štetcov

Spôsoby čistenia kozmetických štetcov

Možno si myslíte, že na čistenie kozmetických štetcov potrebujete špeciálne pomôcky a potreby. Opak je však pravdou. Hoci existuje široká škála nástrojov, ktoré vám starostlivosť o štetce a špongie uľahčia, vystačíte si s tým, čo máte doma po ruke. Nemusíte sa teda báť, že by ste na hygienu štetcov minuli príliš veľa peňazí, ktoré potrebujete na niečo iné.

Štetce stačí namočiť do teplej vody a dôkladne umyť jemným mydlom. Na štetiny môžete pre väčší efekt naniesť aj odličovač, ktorý bežne používate, ale nie vždy je to potrebné. (To snáď len v prípade, že niečo naozaj nechce ísť dole.) Nebojte sa naniesť jemné mydlo priamo na štetiny, potom pridajte vodu a prípravok dôkladne napenujte. Prstom sa ho snažte dostať na všetky správne miesta. Potom kefku umyte čistou vodou. Keď sú všetky umyté, položte ich na čistý uterák a nechajte uschnúť.

V prípade núdze môžete použiť aj:

  • Špeciálne mydlo na kefy
  • Špeciálny sprej na štetce (zvyčajne sa odporúča používať pri líčení väčšieho počtu ľudí niekde na verejnosti alebo pri líčení s veľkým množstvom farby, zvyčajne nestačí na dôkladnú hygienu štetcov)
  • Špeciálny štetec na štetce

Samozrejmosťou by malo byť aj pravidelné umývanie odličovacej hubky. Ak však máte pocit, že je na pokraji svojich síl, vymeňte ju za novú.

 

Ako často čistiť kozmeticke štětce

Pozor na tieto chyby!

Ak chcete, aby vaše kefy vydržali čo najdlhšie, zamyslite sa nad niekoľkými ďalšími chybami, ktoré možno nevedomky robíte a ktoré môžu ohroziť životnosť vašich kief.

V prvom rade nenechávajte štetce príliš dlho namočené vo vode, pretože teplá/horká voda môže rozpustiť lepidlo a štetec sa rozpadne. Voda môže časom poškodiť aj rukoväť. Dbajte tiež na to, aby ste sa pred ďalším použitím štetcov skutočne dobre vysušili. Naplánujte si preto ich umývanie na dni, keď viete, že nemusíte nikam ísť.

Ako často čistiť?

Niektoré ženy sa nehanbia priznať, že svoje kozmetické štetce nikdy nečistili. Asi netreba zdôrazňovať, že ide o veľký hriech, ktorému by bolo najlepšie úplne sa vyhnúť.

V ideálnom prípade sa snažte čistiť štetce aspoň raz týždenne. Ak používate tekutý korektor a make-up, môže to byť aj častejšie. (Napríklad raz za 3-4 dni.)

Veľkou výhodou častejšieho umývania make-upu a štetcov je okrem lepších výsledkov a zdravšej pleti aj rýchlejšie čistenie. (Pretože to, čo je trochu špinavé, bude čisté takmer okamžite.)

Ako často čistíte svoje kozmetické štetce a houbičky?

Vložiť komentár