Kategórie
Osobná starostlivosť Zdravie a životný štýl

Nebezpečné trendy: Toto vám poškodí upravený vzhľad!

Dnešnému svetu vládnu sociálne siete. Ak vytvoríte dostatočne zaujímavý obsah, je pravdepodobné, že si časom vybudujete silnú základňu sledovateľov, ktorí budú robiť všetko, čo im poviete. Problémom je, že takíto podnikavci vytvárajú trendy, ktoré sú nevhodné alebo priamo nebezpečné. Preto sa pozrieme na to, na čo by ste si mali dávať pozor pri surfovaní na internete.

Výhodou dnešnej doby je nepochybne to, že hviezdou sa môže stať takmer každý. Nemusíte teda čakať, kým vás na ulici osloví náhodný agent z modelingovej agentúry, ani na iný typ objavenia vašej jedinečnosti. To však ide ruka v ruke s problémom, že nám môžu radiť ľudia, ktorí nie sú odborníkmi vo svojom odbore. V honbe za senzáciami sa podelia o nejakú kozmetickú alebo pleťovú kúru, ktorá by mala byť v istom zmysle prospešná, ale v konečnom dôsledku vám môže skôr ublížiť.

Preto sa pozrieme na niektoré z najhorších vecí, ktoré môžete nájsť na internete a z ktorých by ste si rozhodne nemali brať príklad.

DIY kozmetika

Určite je skvelé, ak si môžete doma vyrobiť vlastnú soľ do kúpeľa alebo jednoduchú masku na tvár DIY. Rozhodne sa však nepúšťajte do ničoho zložitejšieho, čo si vyžaduje vysokú vstupnú kvalitu materiálov, odborné znalosti a bezpečnostné testy. Zvyčajne hovoríme o domácich krémoch a iných kozmetických výrobkoch, ktoré obsahujú pre vás neznáme látky. (Prírodné zložky nemajú takú dlhú trvanlivosť, takže môžu začať plesnivieť a žltnúť. Manipulácia s chemikáliami môže spôsobiť podráždenie a iné vážne problémy.)

Agresívne peelingynebezpečná kozmetika agresivné peelingy

Niektoré ženy nechcú utrácať peniaze za kozmetičku, a tak sa nejako zákerne dostanú k profesionálnej kozmetike, ktorá im pri neodbornom zaobchádzaní môže ublížiť. Platí to najmä pre silné chemické peelingy, ktorých popularita v poslednom čase stúpa. Keďže môže dôjsť k podráždeniu a popáleniu, vždy si vyberte peeling na domáce použitie a v prípade nepríjemného pocitu ho okamžite odstráňte.

Domáce odstránenie pieh a materských znamienok

Čo by ste rozhodne nemali robiť, je odstraňovať pehy a znamienka sami. Nemusí to dopadnúť dobre. Ak vás trápi znamienko, navštívte dermatológa, ktorý vám ho buď vyreže, alebo vypáli laserom. Na pehy nepoužívajte agresívnu citrónovú šťavu alebo bielidlo, ale používajte make-up, opaľovací krém alebo siahnite po špeciálnom kréme, ktorý vyrovnáva tón vašej pleti. Všetko ostatné je naivný hazard so zdravím.

Používanie dezodorantu namiesto podkladu

odstranenie peih znamenok

Môže sa to zdať ako skvelá úspora peňazí, ale v skutočnosti je to hlúpy nápad. Dezodorant patrí do podpazušia, kde dokáže redukovať pot a jeho zápach. Rozhodne však nepatrí na citlivú pokožku tváre. Ak to však musíte vyskúšať, nebuďte prekvapení, ak môžete očakávať problémy s upchatými pórmi, akné a zápalmi.

Lepidlo na čierne bodky

Ďalší rádoby chytrý nápad hovorí, že čierne bodky môžete odstrániť pomocou lepidla. Okrem toho, že sa vám lepidlo môže dostať do oka (čo naozaj nechcete), môže podráždiť vašu pokožku.

Krém proti hemoroidom na opuchnuté oči

domace bielenie pokožky

Ak vás už dlho trápia kruhy pod očami a opuchy, je pochopiteľné, že sa ich chcete zbaviť. Rozhodne by ste však nemali skúšať aplikovať krém na hemoroidy pod oči. Už len preto, že pokožka okolo očí je veľmi citlivá a nemôže sa na ňu len tak niečo dostať. Oveľa lepším riešením je priložiť si na oči dva plátky vychladenej uhorky.

Domáce bielenie pokožky

Toto už bolo spomenuté v jednom z predchádzajúcich bodov, ale je to také zlo, že ho musíme spomenúť v samostatnom odseku. NIKDY, a tým myslíme naozaj NIKDY, nepokračujte v bielení pokožky. Najmä ak máte v úmysle siahnuť po priemyselných chemikáliách. Je to hazard s vašou krásou aj zdravím. (A tiež sa pokúste prijať skutočnosť, že máte tón pleti, ktorý sa nedá zosvetliť. Možno nezodpovedá súčasným trendom, ale to neznamená, že je vaša farba pleti menej krásna.)

Už ste niekedy prepadli nebezpečnému trendu? Ak áno, ako to dopadlo?

Zdroje informácií

https://www.thehealthy.com/beauty/dangerous-beauty-trends/ – Nebezpečné beauty trendy (anglicky)

https://www.insider.com/skin-care-trends-dermatologists-hate-2018-12 – Čo nerobiť v starostlivosti o pleť podľa odborníkov (anglicky)

 

Kategórie
Osobná starostlivosť

Základy starostlivosti o pleť, ktoré musíte ovládať

Ženy majú tendenciu nariekať nad tým, že s pribúdajúcim vekom už ich tvár nevyzerá tak, ako kedysi. Vedeli ste však, že svojím životným štýlom môžete do veľkej miery ovplyvniť svoje starnutie? Ak chcete aj v pokročilom veku vyzerať sviežo a mladistvo, zamerajte svoju pozornosť na správnu starostlivosť o pleť. Pretože to, čo sa naučíš v mladosti…

Tvár, ktorú máme po dvadsiatke, nám dala genetika. To, ako vyzeráme po tridsiatke, je však výsledkom toho, čo si zaslúžime. Aj keď to znie kruto, pravdou je, že tí, ktorí včas nájdu správnu starostlivosť o pleť, sa v pokročilom veku poďakujú za svoju prezieravosť.

Hoci by sme sa o seba mali začať starať už v puberte (keď mnohých z nás trápia prvé veľké nedokonalosti v podobe akné), pravdou je, že nikdy nie je neskoro. Samozrejme, ak už bola škoda spôsobená, nemôžete svoje činy vrátiť späť. Svojou starostlivosťou však môžete prispieť k tomu, aby kožné ochorenia prestali byť na prvý pohľad také nápadné.

starostlivosť o pokožku

Aké tipy a triky v starostlivosti o pleť by ste mali ovládať? Na to sa pozrieme nižšie.

Prečo sa starať o svoju kožu?

Koža je najväčší orgán ľudského tela, ktorý nás chráni pred negatívnymi vplyvmi prostredia. Taktiež zbavuje telo nečistôt (preto máme póry) a zlepšuje našu termoreguláciu tým, že sa pravidelne potíme. Pokožka tváre, krku a dekoltu prezrádza, koľko máme rokov. Preto sa musíme snažiť, aby sme ho zbytočne nezaťažovali.

Medzi najčastejšie hriechy patria:

 • Fajčenie
 • Opaľovanie (aj v soláriu)
 • Nedostatok odpočinku
 • Nedostatok vody
 • Nedostatočná výživa
 • Vystavenie toxínom

Základné kroky správnej starostlivosti o pleť

Základy starostlivosti o pleť

Naše matky a staré mamy sa o seba väčšinou nestarali, takže nás nikto nenaučil, ako to robiť správne. Nie je to však nič zložité, takže sa nemusíte obávať, že by ste niečo neurobili správne.

Postup je jednoduchý:

 • Čistite si tvár dvakrát denne pomocou čistiaceho mlieka a čistiaceho gélu (ráno po prebudení a večer pred spaním).
 • Majitelia s mastnou alebo citlivou pleťou by mali následne použiť tonikum.
 • Všetky ženy by mali dvakrát denne používať krém vhodný pre ich typ pleti.
 • Raz týždenne vykonajte peeling tváre a potom použite výživnú pleťovú masku.

Niektoré ženy majú iné kožné chyby. Ak zistíte, že koža na vašom tele má na niektorých miestach inú farbu, zväčšujú sa vám znamienka, ktoré môžu mať zvláštnu farbu a nepravidelný tvar, alebo máte problémy s ekzémom a inými kožnými reakciami, navštívte kožného lekára, ktorý vás dôkladne vyšetrí a navrhne vhodnú liečbu.

Čo ešte stojí za to vedieť?

 

ako starostlivosť o pleť

Aby ste si udržali pokožku v čo najlepšom stave, je určite vhodné dodržiavať zdravý pitný režim. To znamená vypiť počas dňa 2,5 až 3 litre čistej vody alebo čaju. Káva a alkohol nie sú súčasťou vášho pitného režimu. Každý deň sa tiež snažte používať opaľovací krém (ideálny je SPF 30+), ktorý vás ochráni pred nebezpečným UV žiarením. UV lúče môžu prenikať cez mraky a nesledujú ročné obdobia, takže sa nesnažte klamať sami seba, že používanie opaľovacieho krému sa vás netýka.

Pomáha tiež:

 • Zdravá strava
 • Pravidelná fyzická aktivita
 • Jemná masáž tváre a tvárová joga
 • Pravidelné návštevy kozmetického salónu

Ako vidíte, hoci si musíte zapamätať niekoľko úloh, nie je to nič zložité na zvládnutie. Po chvíli vám budú tak samozrejmé, že ich budete robiť automaticky.

Aké sú vaše tipy a triky v starostlivosti o pleť? Radi si ich vypočujeme v komentároch nižšie.

Zdroje informácií

https://www.peknaplet.sk/spravna-starostlivost-o-plet/ – Správna starostlivosť o pleť (slovensky)

https://www.webmd.com/beauty/skin-care-basics – Základy starostlivosti o pleť (anglicky)

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care – Tipy pre zdravú a krásnu pleť (anglicky)

 

Kategórie
Zdravie a životný štýl

GAPS diéta: Ako funguje, pre koho je určená

V posledných desaťročiach sa na nás zo všetkých strán valia najrôznejšie diéty. Je ich toľko, že pomaly strácame orientáciu. Je to trochu škoda, pretože niektoré z nich sú naozaj zaujímavé. Patrí medzi ne aj diéta GAPS, ktorá má údajne pozitívny vplyv na funkciu mozgu. Nižšie sa pozrieme na to, čo by ste o ňom mali vedieť.

O vegetariánoch a vegánoch ste už pravdepodobne počuli. Viete tiež, že ľudia na keto a nízkosacharidovej diéte dbajú na zvýšený príjem bielkovín a tukov. Na čo je však takáto diéta GAPS dobrá? To je trochu ťažká otázka.

Napriek tomu je diéta GAPS veľmi zaujímavá. Funguje na princípe vyradenia určitých potravín (najmä obilnín a sacharidov), ktoré môžu ovplyvniť fungovanie mozgu.

Zdá sa vám to zvláštne? Ak áno, nižšie vám podrobne predstavíme diétu GAPS.

Čo je to diéta GAPS?

čo je to GAPS diéta

Slovo GAPS je skratka pre črevný a psychologický syndróm. Táto diéta sa v podstate zaoberá tým, ako môže stav črevnej mikroflóry ovplyvniť psychiku človeka. Teória hovorí, že diéta GAPS môže ovplyvniť prejavy určitých zdravotných problémov.

Podľa teórie Dr. Natashy Campbell-McBride, ktorá túto diétu vymyslela, má zlepšiť:

 • Poruchy autistického spektra
 • ADHD
 • Dyslexia
 • Dyspraxia
 • Obsedantno-kompulzívna porucha
 • Bipolárna porucha
 • Schizofrénia
 • Poruchy príjmu potravy
 • Detské potravinové intolerancie a alergie

V súčasnosti sa tento prístup stále považuje za neobvyklý a jeho princípy sa stále skúmajú. V súčasnosti sa však objavujú prvé správy o tom, že stav črevnej mikroflóry môže mať vplyv na rozvoj úzkosti a depresie.

Zásady diéty GAPS

Diéta GAPS vyžaduje obmedzenie alebo úplné vylúčenie určitých druhov nápojov a potravín. Patria sem obilniny, pasterizované mliečne výrobky, rafinované cukry a škrobová zelenina.

Podľa mnohých odborníkov je táto diéta kontroverzná, pretože obsahuje príliš veľa obmedzení (čo môžu napríklad autisti zle znášať, pretože chcú potraviny, na ktoré sú zvyknutí). Na druhej strane, ak sa rozhodnete vyradiť zo svojho jedálnička rafinované cukry, pravdepodobne vám to pomôže. (Aspoň z hľadiska zníženia hmotnosti.)

Fázy diéty GAPS

fázy zásady diéty GAPS

Diéta GAPS má šesť fáz. V prvej fáze sa odporúča jesť doma pripravený vývar a piť probiotické nápoje, ako aj konzumovať zázvorový, mätový a harmančekový čaj. Môžete tiež jesť domáci jogurt a piť kefír. V druhej fáze sa pridajú vaječné žĺtky, ghí a dusené mäso so zeleninou. V tretej fáze môžete jesť a piť to isté, čo v predchádzajúcich fázach, ale ďalej pridáte avokádo a fermentovanú zeleninu. Vo štvrtej fáze môžete pridať aj pečené alebo grilované mäso, zeleninovú šťavu, za studena lisovaný olivový olej a GAPS chlieb.

V piatej fáze si doprajte jablkovú šťavu, surovú zeleninu (ošúpané uhorky, ľadový šalát) a ovocie okrem citrusov. V šiestej fáze potom pridáte ďalšie ovocie, tentoraz citrusové.

GAPS diéta a doplnky stravy

GAPS diéta a doplnky stravy

Počas diéty GAPS sa odporúča užívať aj probiotické doplnky. Odporúčajú sa tiež doplnky stravy, ktoré obsahujú nenasýtené mastné kyseliny omega 3 a omega 6 a tráviace enzýmy.

Môžete tiež vyskúšať chitosan. Ide o polysacharid, ktorý sa prirodzene nachádza vo vonkajších kostrách mäkkýšov. Medzi jeho schopnosti patrí viazať na seba ťažké kovy. Pridáva sa aj do výživových doplnkov na podporu chudnutia.

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/nutrition/gaps-diet – GAPS diéta: prehľad založený na dôkazoch (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/325046 – Všetko o diéte GAPS (anglicky)

 

Kategórie
Osobná starostlivosť

Dubová kôra a jej použitie: Aké sú jej účinky?

Ak vás trápia hemoroidy, v lekárni vám pravdepodobne odporučia masť z dubovej kôry. Táto situácia môže nastať napríklad po pôrode, ale môžete sa do nej dostať prakticky v ktorejkoľvek inej fáze vášho dospelého života. Aké je využitie dubovej kôry? A dá sa z neho urobiť kúpeľ?

Hoci ide o trochu chúlostivú tému, je to problém, ktorý trápi veľkú časť dospelej populácie. Hovoríme o hemoroidoch, ktoré môžu vzniknúť v dôsledku zápchy, častej hnačky, nadmerného tlaku na toaletu a podobne. Hemoroidy sú veľmi časté aj počas tehotenstva, pretože žena počas tehotenstva často trpí zápchou a počas pôrodu musí intenzívne tlačiť.

Hemoroidy sú veľmi nepríjemné, pretože môžu bolieť, krvácať, znemožňovať sedenie atď. Nie každý je však ochotný podstúpiť rýchlu a minimálne invazívnu operáciu (čo je zároveň jediný spôsob, ako sa ich skutočne zbaviť), a tak sa uspokojí s gélom alebo masťou z dubovej kôry na hemoroidy.

Aké sú výhody dubovej kôry? A existujú nejaké alternatívne metódy jeho použitia?

Výhody dubovej kôryVýhody dubovej kôry

Väčšina ľudí si dubovú kôru okamžite spája s hemoroidmi. V skutočnosti však ponúka oveľa viac.

Používa sa na:

 • Podráždená pokožka
 • Problémy s hnačkou (pri vnútornom užívaní)
 • Detoxikácia
 • Kvasinky na nohách (ktoré môžu spôsobovať zápach)

čo je dubova kora

Na čo si dať pozor?

Dubová kôra sa považuje za bezpečnú pre väčšinu populácie. Zvyčajne sa však odporúča používať ho kratšiu dobu (pre predstavu to znamená približne 3 – 4 dni.) To platí najmä vtedy, ak sa rozhodnete používať produkty z dubovej kôry vnútorne. Ak ho používate zvonka, môžete po ňom siahnuť o niečo dlhšie, približne 2-3 týždne.

Pozor však na to, že vnútorné užívanie dubovej kôry môže dráždiť žalúdok. Okrem toho sa pri vonkajšom používaní môže vyskytnúť podráždenie. (Najmä ak máte poškodenú pokožku.) Dlhodobé vnútorné používanie dubovej kôry navyše zhoršuje funkciu pečene a obličiek.

Dávajte si tiež pozor, aby ste dubovú kôru neužívali spolu s výživovými doplnkami, ktoré obsahujú železo. Ich účinok by sa mohol navzájom rušiť.

Ako ju užívať?

ako uživať dubovou koru

V prvom rade si musíte ujasniť, či chcete dubovú kôru užívať vnútorne alebo lokálne. V prvom prípade môžete vyskúšať čaje z dubovej kôry a doplnky stravy z dubovej kôry. Na vonkajšie použitie môžete použiť dubovú kôru na prípravu kúpeľov alebo tonika z dubovej kôry. Nesmieme však zabúdať ani na spomínané masti a gély z lekárne.

Ďalšie tipy na hemoroidy

Ak sa vrátime k hemoroidom, o ktorých je tento článok, pozrime sa na niekoľko ďalších tipov, ktoré vám môžu v kritickej chvíli priniesť úľavu.

Skúste:

 • Teplý sedací kúpeľ s epsomskou soľou
 • Jedzte viac vlákniny
 • Pite viac tekutín
 • Pravidelné cvičenie
 • Neseďte príliš dlho

Niekedy môžu hemoroidy krvácať, čo je pre mnohých ľudí dosť nepríjemný zážitok. Najprv môžete počkať, kým sa krvácanie zastaví samo. V prípade vážnejších komplikácií však nie je na škodu vyhľadať lekársku pomoc.

Na úplné odstránenie hemoroidov môžete podstúpiť aj pomerne rýchlu a minimálne invazívnu operáciu hemoroidov. Nie je však hradená zo zdravotného poistenia, takže si ju budete musieť zaplatiť z vlastného vrecka.

Použili ste niekedy na niečo dubovú kôru? 

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/hemorrhoids – Všetko o hemoroidoch (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/oak-bark – Všetko o dubovej kôre (anglicky)

Kategórie
Vlasy

Čím podporiť rast vlasov – vyskúšajte týchto 5 tipov

Vlasy sú pomyselnou korunou ženskej krásy. Preto je potrebné myslieť na to, aby bola pekná a zdravá. Ale čo ak vaše vlasy vyzerajú ako vrabčie hniezdo, končeky sa lámu a vy ste radi za každý centimeter dĺžky? V takom prípade vyskúšajte týchto niekoľko tipov.

Hoci sú vlasy technicky mŕtvym tkanivom (inak by nám ich strihanie spôsobovalo bolesť), ich dĺžka a vzhľad im stále dodávajú určitú prestíž. Dlhé a husté vlasy sa po stáročia považovali za znak zdravej mladosti, takže je v nás zakódované, že musíme dbať na to, aby vždy vyzerali čo najlepšie.

Hoci sú vlasy každého z nás iné, v mnohých prípadoch stačí na udržanie ich zdravia niekoľko jednoduchých trikov. Problémom je, že možností, ktoré môžete vyskúšať, je nespočetné množstvo. A keďže vlasy sa zvyčajne nezmenia zo dňa na deň, môže byť zložité zistiť, čo robíte zle.

Prestaňte tápať v tme a vyskúšajte to, čo naozaj funguje.

Správna výživavýživa na rast vlasov

Aby vaše vlasy vyzerali ako z iného sveta, nezaobídu sa bez poriadnej dávky živín, ktoré ich doslova nakopnú. Medzi najdôležitejšie zložky patria bielkoviny, vitamíny skupiny B, vitamín A, vitamín D, vitamín C, vitamín E, zinok a železo.

Potom však môžete pridať aj niekoľko byliniek na podporu rastu vlasov. Patrí medzi ne napríklad žihľava a praslička. Pivovarské kvasnice sa nachádzajú aj v mnohých doplnkoch na rast vlasov. Majte však na pamäti, že ak chcete dosiahnuť nejaké výsledky s doplnkami, musíte ich užívať pravidelne a (najmä) dlhodobo.

Masáž hlavy

ako podporiť rast vlasov

Nemá zmysel dopĺňať živiny, ak sa nedostanú tam, kam majú. Z tohto dôvodu sa odporúča pravidelne vykonávať jemnú masáž hlavy. Výhodou tejto činnosti je, že pomáha prekrviť pokožku hlavy. A kde je krv, tam sú aj živiny, ktoré dopravujú červené krvinky na miesto (železo v strave spolu s vitamínom C je dôležité práve preto, aby ste mali dostatok červených krviniek).

Myslite však na to, že masáž hlavy by sa mala vykonávať čistými rukami. Takisto by ste sa mali vyhnúť škrabaniu pokožky nechtami. V opačnom prípade riskujete infekciu a ďalšie nepríjemné kožné problémy.

Kofeín

Ak vám masáž hlavy nestačí, dobrým tipom sú aj prípravky na vlasy obsahujúce kofeín. To opäť podporuje prekrvenie pokožky, takže sa k vlasom dostane viac živín. Kofeín je zvyčajne dostupný vo forme špeciálnych sér na vlasy. Pridáva sa však aj do niektorých šampónov a kondicionérov.

Esenciálne oleje

Esenciálne oleje môžu mať pozitívny vplyv aj na kvalitu a rast vlasov. Rozmarínový olej aplikovaný priamo na pokožku hlavy má pri dlhodobom používaní veľmi dobré výsledky. Trochu prekvapivo má mätový olej dobrý vplyv aj na rast vlasov. Majte však na pamäti, že mätový olej môže spôsobiť podráždenie, preto s ním zaobchádzajte opatrne a v prípade potreby ho zrieďte iným olejom (napríklad olivovým, ktorý môže slúžiť ako dobrý nosný olej).

Správna starostlivosť

čo pomáhá na rast vlasov

Vaše vlasy určite nebudú šťastné, ak sa o ne nebudete každý deň správne starať. Najväčšie škody môže spôsobiť naša každodenná starostlivosť.

Dávajte si pozor na:

 • Bielenie
 • Nadmerný tepelný styling
 • Používanie produktov na vlasy, ktoré nie sú vhodné pre váš typ vlasov
 • Umývanie vlasov príliš horúcou vodou
 • Príliš časté umývanie vlasov
 • Používanie nevhodnej kefy na vlasy (ideálne sú kefy z prírodných vlákien alebo kefy s pružnými hrotmi, ktoré sa dokážu prispôsobiť)

Ako vidíte, starostlivosť o vlasy je vedou. S trochou úsilia ju však môžete dostať späť do formy. V skutočnosti však nepodceňujte možnosti, ktoré ponúkajú doplnky na rast vlasov, pretože z nich môžu profitovať aj vaše nechty a pokožka.

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/what-makes-hair-grow – Čo podporuje rast vlasov? (anglicky)

https://www.vlasimo.cz/podpora-rustu-vlasu/ – Podpora rastu vlasov (česky)

https://www.healthline.com/nutrition/best-vitamins-hair-growth – 8 najlepších živín na podporu rastu vlasov (anglicky)

Kategórie
Výživa a šport Zdravie a životný štýl

Ako urýchliť spaľovanie tukov? Môžete si pomôcť prirodzeným spôsobom

Kilá navyše mnohým z nás robia vrásky. Okrem toho, že nám bránia nosiť naše obľúbené oblečenie, môžu nám dokonca spôsobiť zdravotné problémy. Lenže ani po intenzívnom cvičení a zmene stravy nemusíme vidieť veľké výsledky. Preto sa pozrieme na niekoľko tipov, ako môžete podporiť rýchlejšie spaľovanie tukov.

Hoci sa nás spoločnosť snaží presvedčiť o opaku, tukové tkanivo nemožno vnímať len negatívne. Naši predkovia napríklad prežili obdobia, keď nemali dostatok potravy (tuk slúži ako zásobáreň energie).) Tuk je tiež hormonálne aktívny (čo je dôležité najmä pre ženy), chráni naše vnútorné orgány pred poškodením a je dôležitý pre normálnu termoreguláciu.

Na druhej strane musíme pripustiť, že nedostatok pohybu, psychické problémy, ktoré spôsobujú emocionálne prejedanie, a nadbytok nezdravých potravín vedú k rýchlemu nárastu hmotnosti, ktorého nie je ľahké sa zbaviť. Najistejším spôsobom, ako schudnúť, však nie je hladovanie, ale zdravá strava a dostatok pohybu.

ako spaliť tukyMôžete tieto dva zabijaky tuku podporiť ďalšími tipmi na chudnutie? Na to sa pozrieme nižšie.

Spaľovače tukov

Ak chcete zefektívniť čas strávený cvičením, môžete vyskúšať spaľovače tukov, ktoré zvýšia váš výkon. Hľadajte napríklad také, ktoré obsahujú chitosan. Chitosan je látka prírodného pôvodu, ktorá sa nachádza v tvrdých vonkajších vrstvách mäkkýšov. Dá sa však získať aj z niektorých húb. Je zaujímavé, že chitosan sa v žalúdku mení na gél. V dôsledku toho by sa malo zhoršiť vstrebávanie tukov. Niektoré zdroje tiež uvádzajú, že by mal pomáhať znižovať hladinu cholesterolu. V spojení so zdravým životným štýlom podporuje chudnutie.

Proteíny

Ak nechcete prísť o aktívnu svalovú hmotu a nechcete byť hladní, dobrým tipom by pre vás bola strava so značným podielom bielkovín. (Takže žiadne mäso nasiaknuté tukom.) Bielkoviny môžu regulovať chuť do jedla a podporovať spaľovanie tukov.

čo na spalovanie tukov

Spánok

Možno tomu nechcete veriť, ale cesta k štíhlejšej línii vedie nepochybne cez pravidelný spánok. Ak máte málo spánku, nebudete mať dostatok energie na cvičenie. Okrem toho vaše telo bude nedostatok energie kompenzovať tým, že vás bude nútiť jesť nezdravé a vysokokalorické potraviny.

Voda

Veľa ľudí o tom nikdy neuvažuje, ale nadbytočné kalórie sa dajú vypiť. Namiesto polotučného mlieka si do kávy dajte plnotučné mlieko, oslaďte si čaj alebo si dajte obľúbenú limonádu. Ovocné šťavy a džúsy tiež obsahujú veľa kalórií a nepochybne aj alkohol. Ak teda chcete mať príjem kalórií pod kontrolou, snažte sa piť čo najviac čistej vody.

Káva

Ak to nepreháňate (a nesladíte), káva vám môže pomôcť zhodiť nadbytočné kilogramy. Ako vieme, do mnohých spaľovačov tukov sa pridáva kofeín, ktorý môže mierne zrýchliť metabolizmus.

ako schudnuť spalovanie

Probiotiká

Stav črevnej mikroflóry môže tiež úzko súvisieť s chudnutím. Ak nie je v harmónii, môže zvýšiť vstrebávanie tukov z jedla, ktoré konzumujete. Z tohto dôvodu môžete skúsiť pravidelnejšie konzumovať kimči, kyslú kapustu, kefír, kombuchu a iné probiotické potraviny a nápoje.

Prerušovaný pôst

Niektorým ľuďom vyhovuje aj prerušovaný pôst, počas ktorého sa opakujú obdobia normálneho jedenia a pôstu. (Zvyčajne je to jeden deň takto a druhý deň inak.) Niektorí ľudia tiež konzumujú jedlo len niekoľko hodín. (Diéta 16:8 a pod.) Pri tejto metóde si však musíte dávať pozor na veľkosť porcií jedla a ich kalorickú náročnosť.

Ako vidíte, chitosan je dobrá voľba, ktorú možno kombinovať s cvičením, zmenou stravovacích návykov a ďalšími tipmi, ktoré podporujú spaľovanie tukov.

Zdroje informácií

https://www.harmoline.cz/spalovani-tuku/ – Rýchle spaľovanie tukov (česky)

https://www.healthline.com/nutrition/best-ways-to-burn-fat – 12 udržateľných spôsobov spaľovania tukov (anglicky)

https://www.verywellfit.com/body-into-fat-burning-machine-1231548 – Ako spáliť viac tuku (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/chitosan-supplements – Všetko o chitosane (anglicky)

Kategórie
Výživa a šport Zdravie a životný štýl

Najlepšie probiotiká: prehľad účinkov 5 najdôležitejších kmeňov

Ak ste posledných pár rokov nežili pod skalou, pravdepodobne ste si všimli, že ľudia by mali mať v strave pravidelný prísun probiotík. Keďže však ide o pomerne širokú tému, v našom dnešnom článku sa bližšie pozrieme na jej špecifiká.

V zdravej strave by v žiadnom prípade nemali chýbať vitamíny, minerály, vláknina a ďalšie látky, ktoré sú dôležité pre imunitný systém, ako aj pre všetky kľúčové telesné procesy (premena potravy na energiu, delenie a obnova buniek…) a trávenie.

Problémom je, že okolo nás je toľko pokušení v podobe čokolád, vyprážaných zemiakových lupienkov a iných pochutín, že len málokto z nás siahne po niečom, čo možno nie je na prvý pohľad také lákavé, ale je dôležité pre udržanie nášho fyzického zdravia.

To platí aj pre potraviny a nápoje, ktoré obsahujú probiotiká. (Kto by si dobrovoľne dal kefír alebo kyslú kapustu, že?) Ale ani keď sa rozhodnete zamerať na tieto potraviny a nápoje, nemáte smolu, pretože nemusia obsahovať to najdôležitejšie.

Ktoré kmene probiotík by ste teda mali sledovať pri čítaní etikiet?

Čo sú probiotiká?

čo sú probiotiká

Probiotiká sú živé baktérie, ktoré považujeme za hodnotné a prospešné pre človeka. Cieľom probiotík je dostať sa do čreva (kde žije veľká kolónia baktérií a iných mikroorganizmov). V črevách sa vstrebávajú živiny a buduje sa silná imunita. Existujúce mikroorganizmy v našom tele teda vždy potrebujú pomocnú ruku.

Zatiaľ nie je úplne jasné, aké sú všetky výhody užívania probiotík pre ľudí. V poslednom čase sa však na ne zameralo veľa výskumov a štúdií, takže čoskoro budeme vedieť viac. (Dnes už napríklad vieme, že niektoré probiotiká môžu mať zásadný vplyv na ľudské správanie a náladu.)

Najdôležitejšie druhy probiotík

druhy probiotik

Existuje mnoho kmeňov probiotík. Existuje dokonca mnoho spôsobov, ako ich možno rozdeliť. Existujú napríklad aktívne probiotiká, ktoré môžu podporovať imunitu, aktívne probiotiká, ktoré sa môžu replikovať, a probiotiká podporujúce imunitu, ktoré sa môžu replikovať.

Pokiaľ ide o jednotlivé kmene, vieme napríklad:

 • Laktobacily
 • Bifidobaktérie
 • Streptococcus

Laktobacily sú pomerne úzko spojené s mliečnymi výrobkami. Laktobacily produkujú enzýmy, ktoré štiepia laktózu alebo mliečny cukor. Laktobacily sa podieľajú na produkcii kyseliny mliečnej, ktorá je pre ľudský organizmus veľmi dôležitá. Má totiž schopnosť kontrolovať populáciu zlých baktérií, ktoré by nám chceli škodiť. Táto látka je dôležitá aj pre svaly. V tele sa laktobacily prirodzene nachádzajú v ústach, črevách a v ženských pohlavných orgánoch.

Bifidobaktérie

probiotika a strava

Bifidobaktérie sú rodom probiotík, ktoré sa bežne pridávajú do potravín a výživových doplnkov obsahujúcich probiotiká. Bifidobaktérie údajne posilňujú imunitný systém, znižujú rast nepriateľských patogénov a štiepia laktózu.

Streptococcus

V tomto prípade je vhodné vyčleniť Streptococcus thermopilus. Je to druh priateľských baktérií, ktoré sa bežne používajú pri výrobe niektorých mliečnych výrobkov. Zvyčajne hovoríme napríklad o jogurte. Tento typ baktérií sa nachádza aj v probiotických potravinových doplnkoch.

Keďže ide o baktériu, ktorá sa bežne používa pri výrobe potravín, považuje sa pre väčšinu ľudí za bezpečnú. Môže mať tiež pozitívny vplyv na zmiernenie niektorých typov hnačiek, ktoré sú spôsobené nepriateľskými mikroorganizmami.

Ako zaradiť probiotiká do stravy?

Ak to chcete skúsiť prirodzene, je dobré siahnuť po čistom kefíre alebo kyslej kapuste. V posledných rokoch sa stala veľmi populárnou aj kombucha (fermentovaný čaj). Nezabúdajte však, že probiotiká potrebujú prebiotiká, aby prežili v črevách ako svoju potravu.

Môžete však vyskúšať aj prebiotické doplnky stravy, ktoré môžu mať prebiotiká vo svojom zložení.

Dávate probiotikám vo svojej strave zelenú?

Zdroje informácií

https://www.probiotikus.cz/nejlepsi-probiotika/ – Najlepšie probiotické kmene (česky)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Probiotikum – Probiotikum (česky)

https://www.healthline.com/health/types-of-probiotics – 6 najbežnejších typov probiotík (anglicky)

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1621/streptococcus-thermophilusStreptococcus thermophilus (anglicky)

Kategórie
Výživa a šport

Jedálniček na mieru: stojí to za to alebo stačia zásady správnej výživy?

Internet je plný rôznych diét, ktorých cieľom je zbaviť sa nadváhy. Niektoré diéty sú inšpirované celebritami, iné zasa majiteľmi fitnes štúdií. Keďže zďaleka nie všetky diéty sú pre človeka zdravé a bezpečné, ponúkame vám možnosť vytvoriť si jedálniček na mieru, ktorá bude rešpektovať všetky naše potreby. Oplatí sa to vyskúšať? Keď otvoríte akýkoľvek portál pre ženy, okamžite na vás začnú vyskakovať tipy na rôzne bizarné diéty. Niekto sa nemôže vzdať diéty, počas ktorej jedol len jablká alebo kapustovú polievku. Iné ženy sa rozhodli vyradiť múku. A potom sú tu tí, ktorí si pravidelne doprajú detox ovocných a zeleninových štiav (čo ich zakaždým takmer dostane do nemocnice, pretože ich to môže po niekoľkých dňoch oslabiť.) Tieto diéty majú niekoľko spoločných znakov. V prvom rade za nimi málokedy stojí renomovaný odborník, ktorý by ich zostavil tak, aby boli účinné. Tieto diéty tiež nebývajú bezpečné. Môže byť teda riešením tejto situácie diéta šitá na mieru?

Zásady zdravého stravovania

zásady zdravého stravovanie Všetci približne vieme, ako by mal vyzerať zdravý životný štýl. Každý z nás by mal vypiť aspoň 6-8 pohárov vody denne. (V skutočnosti je však optimálne množstvo vypitej vody ešte vyššie.) Každý deň by sme tiež mali jesť dostatok ovocia a zeleniny a nemali by sme konzumovať príliš veľa tuku, soli a cukru. A rýchle občerstvenie? No, vôbec nie. Namiesto toho si pripravte domáci šošovicový burger v celozrnnej žemli s domácimi hranolkami pečenými v rúre. Mnoho ľudí sa možno snaží zmeniť svoj život. Problémom však je, že snaha žiť zdravo môže byť často zhoršená všadeprítomnou reklamou na nezdravé výrobky. Aj regály v obchodoch nás často lákajú, aby sme si do nákupných košíkov pridali to, čo presne nezodpovedá odporúčaným výživovým tabuľkám. Môžeme vypiť aj kalórie navyše. Stačí veľký pohár džúsu alebo alkoholu a náš celodenný kalorický príjem je úplne pochovaný.

Ako na to?

ako na jedálničok na mieru Ak máte pevnú vôľu a odhodlanie, dáme vám niekoľko tipov, ako sa dostať na cestu k zdravšiemu životnému štýlu bez extrémneho úsilia. Napríklad:
 • Vymeňte cestoviny z bielej múky za celozrnné alebo rastlinné cestoviny (už sú dostupné v reťazcoch).
 • Sladidlo z koreňa čakanky (len pozor, má dosť veľa vlákniny a môže spôsobiť tráviace problémy, ak prekročíte odporúčanú dennú dávku)
 • Prestaňte sladiť kávu a čaj
 • Prestaňte piť sladené limonády a džúsy, namiesto nich si dajte vodu z vodovodu s bylinkami a ovocím (stačí si kúpiť väčší džbán).
 • Častejšie kupujte celozrnný chlieb
 • Kupujte polotučné mliečne výrobky
 • Používajte viac rúru namiesto panvice s vysokou vrstvou oleja
Ako vidíte, ide o drobné zmeny, ale po niekoľkých týždňoch ich dodržiavania uvidíte prvé pozitívne výsledky.

Jedálniček na mieru: pre koho je vhodný?

dieta na mieru
V niektorých prípadoch nemusí stačiť ani zmena životného štýlu (v kombinácii s cvičením). V takejto situácii je najlepšie obrátiť sa na odborníka na výživu, ktorý je vyškolený, aby vám navrhol správny typ redukčnej diéty. Túto možnosť by mali využiť ľudia s veľkou nadváhou, ktorá im začína spôsobovať zdravotné problémy. (Bolesť kĺbov, vysoký cholesterol, cukrovka 2. typu.) Okrem toho zvážte túto možnosť, ak máte zdravotný problém, ktorý vám bráni schudnúť (napr. ochorenie štítnej žľazy, metabolická porucha…), a ak ste v minulosti dlhodobo držali redukčné diéty, ktoré mohli narušiť váš prirodzený metabolizmus. Hoci služby odborníkov na výživu nie sú hradené zo zdravotného poistenia, na druhej strane ľudia, ktorí sa rozhodnú využiť ich služby, sú s ich výsledkami zvyčajne spokojní. Z tohto dôvodu si myslíme, že vynaložených peňazí netreba ľutovať. Predtým, ako si najmete potenciálneho odborníka, si ho však dôkladne preverte. Koniec koncov, v stávke je vaše zdravie a budúcnosť. Žijete radšej zdravým životným štýlom, alebo by ste sa radšej nechali viesť vyškoleným odborníkom?
Kategórie
Líčenie

Líčenie očí podľa farby očí: Aká farba bude ladiť s vašou?

Farba očí je daná genetickou informáciou, ktorú nám odovzdali naši rodičia. Ich farba spolu s farbou našich vlasov a pokožky potom určuje, aký fototyp sme a čo nám bude vyhovovať. Keďže dnes máme na výber širokú škálu farieb očných tieňov, pozrime sa, aké líčenie sa hodí k vašej farbe očí.

Na svete sa stretávajú ľudia s rôznymi farbami očí. Niektoré majú svetlomodré oči, iné majú hnedé alebo zelené oči. A potom sú tu odtiene čokoládovej a orieškovej, jantárovej, tmavomodrej a sivej. Keďže muž má tendenciu hľadať to, čo mu najviac lichotí, niektoré ženy sa zaujímajú o to, ktoré farby očných tieňov najlepšie zvýraznia ich oči. Líčenie očí podľa farby očí

Na čo presne by ste sa mali zamerať vo svojej kozmetickej starostlivosti?

Hnedé oči

Možno tomu nebudete chcieť veriť, ale hnedé oči najviac vyniknú vo farbách, ktoré možno považovať za odvážne a extravagantné.

Ak ich máte, skúste siahnuť po:

 • Púdrovo ružová nude
 • Bronz
 • Teplá tmavohnedá
 • Lilac
 • Svetlo fialová až modrá
 • Trblietavá svetlofialová až modrá

Ak si na tieto farby netrúfate, ponechajte podklad jemný a očné linky si nalíčte napríklad výrazným očným tieňom.

Modré oči

hnede modré oči ličenie Modrým očiam pristane čokoľvek, čo vám čo i len vzdialene pripomína dovolenku pri mori.

Skúste:

 • Teplá stredne šedá
 • Stredomorská modrá
 • Modrá s nádychom sivej
 • Teplá stredne hnedá až oranžová
 • Piesočnatá béžová

Tieto farby sú skvelé aj na deň, takže sa nemusíte obávať, že by ste to s líčením do práce prehnali.

Zelené oči

Hoci to môže znieť trochu zvláštne, ženy so zelenými očami sa nemusia nutne vyhýbať noseniu zelených očných tieňov.

Vyhovuje vám:

 • Zelené jablko
 • Fuksia
 • Pastelovo zelená s perleťou
 • Staroružová so silnejším ružovým podtónom
 • Perleťové zlato (v jemnejšom tóne)
 • Burgundsko

zelene orieskove oci ličenie

Orieškové oči

Orieškové oči sú niečo medzi zelenými a hnedými očami. Ich nositeľky urobia najlepšie, keď vyskúšajú menej nápadné tóny očných tieňov.

Patria medzi ne:

 • Smrekovo zelená
 • Hnedá s podtónmi fialovej
 • Výraznejšia fialová
 • Zemitá piesočnatohnedá

Jantárové oči

Jantárové oči majú žlté až oranžové odtiene. Čo by mohlo vyhovovať takýmto očiam?

Môžete vyskúšať:

 • Výrazná oranžová
 • Stredomorská modrá
 • Lososový tieň s perleťou
 • Oceľovo modrý tieň s perleťou

Dávate prednosť farbám tieňov, ktoré ladia s farbou vašich očí, alebo je vám to jedno a nosíte, čo sa vám páči?

Kategórie
Líčenie

Dymové líčenie očí ľahko a rýchlo: Postup v 5 krokoch

Dymové líčenie očí je nestarnúca klasika, ktorá pravdepodobne ešte dlho nevyjde z módy. Problémom je, že trendy v líčení sa neustále menia, takže nie je prijateľné ísť niekam s dymovými očami, pri ktorých vyzeráte ako panda na úteku zo zoo. Navyše nie všetky farby očí sa hodia k čiernemu líčeniu. Preto sa pozrieme na to, ako zvládnuť líčenie a nosenie dymových očí s gráciou a štýlom.

Dymové líčenie očí je pravdepodobne to najvýraznejšie, čo si môžete na očiach vytvoriť. (Neberte do úvahy rôzne divoké farebné kreácie a drobné maľby, ktoré otestujú vaše líčenie.)

Vo všeobecnosti platí, že ak nosíte dymové líčenie očí, nemali by ste siahnuť po výraznom rúži. (V opačnom prípade riskujete, že budete vyzerať prehnane a lacno.) Za zváženie stojí aj to, či chcete nosiť čierne líčenie očí do školy a do práce. V klasickej podobe je to vzhľad, ktorý sa najlepšie hodí na večerné a formálnejšie udalosti.

Keďže však dnes už dymové bundy nemusia byť len čierne (a tak sa dajú nosiť v niektorých variantoch aj počas dňa), pozrime sa, ako ich nosiť.

Dymové líčenie : Čo robiť a čo nie

Či už s líčením len začínate, alebo už máte nejaké skúsenosti, dymové oči sú tak trochu vyššia dievčina. Dokonca ani ženy, ktoré sú na scéne už nejaký čas a techniku dymových očí už ovládajú, nemajú vyhrané. V skutočnosti môže byť spôsob tohto líčenia už trochu zastaraný.

Rozhodne nie je vhodný na dymové líčenie očí:

 • Prebytok iného make-upu na tvári (bronzer, kontúrovanie, výrazná rúž…)
 • Vynechanie rozjasňovača alebo svetlejšieho očného tieňa 
 • Príliš veľa farby na očiach (panda je roztomilá len v zoo a vo voľnej prírode, nie na tanečnom parkete)
 • Používanie príliš hrubých očných liniek

Určite to vyskúšajte:

 • Použite bielu alebo inú svetlú ceruzku na oči na spodnú vodnú linku
 • Na dymové oči použite inú farbu (na denné nosenie môžete použiť hnedú, svetloružovú, broskyňovú…)
 • Jemný rúž na líčka (nebudete vyzerať mŕtvo)

Určite je tiež dobré najprv vyskúšať dymové líčenie očí. Je pravdepodobné, že si pozriete nespočetné množstvo videonávodov, kým dosiahnete dokonalý vzhľad očí. Tiež je dobré mať sadu kvalitných (a hlavne čistých) štetcov na líčenie, ktoré sú vhodné na rozmazávanie farby na viečku. Veľmi dôležitý je aj primerane pigmentovaný a dlhotrvajúci očný tieň, ktorý nebude na vašich očiach vyzerať príliš podobne. (Určite to poznáte. Tiene vyzerajú v palete rôzne a na oku je rozdiel medzi nimi prakticky nepostrehnuteľný.) Výdrž však môžete zlepšiť použitím podkladovej bázy pod očné tiene.

kouřové líčení očí

Ako na sofistikované dymové líčenie očí?

Aj keď to vyzerá, že sa pri vytváraní dymového oka chystáte na vojnu, v skutočnosti je to celkom jednoduché.

Postupujte takto:

 • Postupujte takto:Na viečko naneste stredne intenzívnu farbu (stredne hnedú, béžovú, sivú…).
 • Vytvorte si hornú linku, ktorá sa čo najviac približuje línii rias (ak si nie ste istí, použite namiesto klasického tieňa gélovú/krémovú linku a potom ju rozotrite štetcom).
 • Na hornú linku naneste tmavší očný tieň (tmavohnedý, tmavosivý, čierny, tmavozelený…) a rozotrite ho tak, aby bol veľmi intenzívny pri riasach a pomaly sa strácal smerom k stredu viečka, v prípade potreby použite menší štetec na pridanie ďalšieho tmavého tieňa do spodnej časti viečka.
 • Naneste riasenku
 • Pridajte farebne zladený rozjasňovač do vnútorného kútika oka

Pri dymovom líčení očí si môžete dovoliť nosiť umelé riasy. Ale ak sa to chystáte urobiť prvýkrát, skúste to znova. Nalepiť riasy tak, aby boli rovné a vyzerali prirodzene, rozhodne nie je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá. (Je možné, že si budete musieť skrátiť riasy, že si ich nalepíte krivo, že budete musieť prekryť prúžok očnou linkou, že sa vám stane nehoda s čiernym lepidlom na riasy…)

V neposlednom rade, ak máte malé oči, nezmenšujte ich tým, že budete mať tmavú spodnú líniu. Ženy, ktoré vyzerajú dobre, sú v menšine.

Máte obľúbený dymový vzhľad očí?

Zdroje informácií

https://www.glamour.com/gallery/the-dos-and-donts-of-smoky-eye-makeup – Dymové oči: čo robiť a nerobiť (anglicky)

https://www.glamourmagazine.co.uk/gallery/how-to-do-a-smokey-eye – Dymové líčenie očí krok za krokom (anglicky)